TSA BÜLTEN (01-06/Ekim/2018)

Bir çok yeni ilaç kontrol altına alındı

Dünya Anti Doping Ajansı WADA

Yeni yasaklı maddeler

Listesini yayınladı

TORONTO(TSA)- Dünya sporunu dopingden kurtarmak için savaş veren WADA kısa adıyla anılan Dünya Anti Doping Ajansı, 2019 yılı için hazırlanan yasaklı maddeler listesini yayınladı. Ajanstan yapılan bildiride, “Dünya sporuna ve gençliğine katkıda bulunmak için yaptığımız savaşa katılın’’ denildi.

NOT: Yasaklı maddeler listesi için tıklayınız

 

WADA’nın logosu

 


 

Dünya Şampiyonasında ilk madalyalar geldi

Türk judosu

Başarı yolunda

İlerliyor

BAKU(TSA)- Dünya Judo Şampiyonasında Türkiye’nin erkeklerde ve kadınlarda kürsüye çıkması Judo dünyasında yankı buldu.  20 yıla yakın madalya alamayan Türk sporcuları gelecek için ümit verdiler. Bakü’de düzenlenen 2018 Dünya Judo Şampiyonası’nda milli judocu Kayra Sayit ve Vedat Albayrak bronz madalyaların sahibi oldular. Erkekler 81 kiloda Vedat Albayrak, Dünya Judo Şampiyonası tarihinde büyüklerde 17 yıl aradan sonra Türkiye’ye madalya sevinci yaşatırken, kadınlar 78 kiloda mücadele eden Kayra Sayit ise kazandığı bronz madalya ile 15 yıl aranın ardından büyük bir başarıya imza attı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2018 Dünya Judo Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan milli sporcular için tebrik mesajı yayımladı. Bakan Kasapoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi: “2018 Dünya Judo Şampiyonası’nda tarihi bir başarıya imza atan milli sporcularımız Vedat Albayrak ve Kayra Sayit’i gönülden kutluyorum. Sporcularımızın böylesine önemli bir organizasyonda yıllar sonra kazandığı madalyalar, Tokyo 2020 sürecinde judo branşımız için önemli bir motive kaynağı oluyor.”

Dünya üçüncüleri Vedat Albayrak ve Kayra Sayit

 


 

20. yıl kutlamaları anısına

Hazar İsayev, Azerbaycan’ın Fair Play

Tarihinin kitabını çıkarttı

BAKU(TSA)- Azerbaycan’ın (Adaletli Oyunlar) dediği Fair Play çalışmalarının öncüsü Milli Olimpiyat Komitesi 2. Başkanı ve Fair Play Komisyonu Başkanı Hazar İsayev  Fair Play’in Azerbaycan’da 20. kuruluş yıldönümü anısına ‘Azerbaycan’da Fair Play’in 20. Yılı’ adlı  bir kitap yayınladı. Dünya Fair Play kitaplığına kazandırılan eserde bir çok belge, fotoğraf ve makale var.

Dünya ve Avrupa güreş şampiyonu olan Hazar İsayev kürsüde 

Azerbaycan’ın Fair Play Kitabı

 


 

Dünya Fair Play Konseyi’nden

Hem Şeref Diploması, hem de

Dünya Büyük  Ödülü kazanan

TMOK Fair Play Komisyonu

Yeni dönem çalışmalarına başladı

İSTANBUL(TSA)- Fair Play konusundaki çalışmaları ile Avrupa ve dünyada tanınan TMOK Fair Play Komisyonu güz dönemi çalışmalarına başladı. İstanbul’da Olimpiyatevi’nde yapılan toplantıda. Erdoğan Arıpınar, Prof. Dr. Bilge Donuk,  Murat Özbay, Teoman Güray, Remzi Yılmaz, Avni Erboy, Semra Demirer, Dr. Sevim Güllü ve TMOK Komisyonlar Sekreteri Pınar Kaçar hazır bulundular. Toplantıda güz dönemi Üniversiteler Kervanın programı, Dünya Fair Play Fotoğraf yarışması, Fair Play için hazırlanacak kitaplar, EFPM ve CIFP  kongre ve çalışmaları gündeme getirildi. Geçen dönemlerde 50 üniversiteyi ziyaret eden Üniversiteler Kervanı ise Ekim’in sonunda yola çıkacak.

 TMOK Fair Play Komisyonu’nun toplantı sonu fotoğrafı

 


 

Paris de Los Angeles da

Ayni teklifi sundular:

“Yaz Olimpiyatlarının

tarihi iklim şartlarına

göre tespit edilsin”

LOZAN(TSA)- IOC Genel Kurulunda yapılan oylama ile 2024 Yaz Olimpiyatına ev sahipliği yapacak olan Paris ile 2028 Olimpiayatına ev sahipliği yapacak olan Los Angeles yöneticileri iklim topantısında bir araya gelerek, yaz olimpiyatlarının tarihinin iklim koşullarına göre tespiti konusunda anlaştılar ve “Olimpiyatların sürdürülebilirliği, gezegenin güvenliği, teknolojiyi ve geleceği korumak” için sözleşme imzaladılar.

2024 Paris ve 2028 Los Angeles Olimpiyatlarının  müşterek logosu

 


 

ABD yine liste başında

Dünya Beyzbol

Şeref Listesi

Açıklandı

BOSTON(TSA)- Dünyada hızla yayılan beyzbolun Dünya Başkanı Riccardo Fraccari bu yılki şeref listesini açıkladı. ABD’nin liste başı olduğu listede en büyük ilerlemeyi  Çin Taipei’nin aldığı görüldü. Japonya, Güney Kore ve Küba yerlerini korudular. Avrupa’da ise Hollanda en önde yer aldı. Başkan Fraccari, “2024 Paris ve 2028 Los Angeles Olimpiyatları ana hedefimizdir’’ dedi

Beyzbol Şeref Listesi

Riccardo Fraccari


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!