TSA BÜLTEN (08-13/Ekim/2018)

Dünya basını Erzurum Kış Olimpiyatlarıyla ilgili kararı böyle açıkladı

“Türkiye bir ayda

İki gol birden yedi

2024 Avrupa Şampiyonası ve

2026 Kış Olimpiyatları”

BUENOS AİRES(TSA)- IOC kısa adıyla anılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi burada yaptığı toplantıda gündemde olan 2026 Kış Olimpiyatları ile ilgili ilk kararı verdi. Aday olan kentlerden Erzurum’u başarılı organizasyonlar yapmasına karşın, Olimpiyat adaylığı için tecrübe ve altyapı konularında yetersiz bularak eledi. Böylece 2026 Kış Olimpiyatları için aday 3 ülke kaldı. Kanada’dan Calgary, Japonya’dan Sapporo ve İtalya’dan üçlü (Milano, Cortina d’Ampezzo) finale kaldılar. IOC son kararını 11 Ocak’ta verecek. Ama Sapporo’da Deprem, İtalya’da üçlü ittifakda sorunlar, Calgary’de halk oylamasının müsbet olmaması, IOC’yi seçimde zor durumda bırakacak gibi gözüküyor.

Türkiye’ye bir ayda 2 gol

IOC nin Erzurum kararı ile ilgili olarak basın yayın organlarından bazıları bir süre önce 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığını Almanya’ya kaptıran Türkiye için ”Bir ayda iki gol birden yedi’’ cümlesini kullandılar.

Erzurum’da Kış Sporları Merkezi

 


Avrupa Spor Bakanları Ve Spor Kuruluşları Tiflis’te toplanıyor

EFPM’yi Tiflis’te 2. Başkan

Erdoğan Arıpınar Temsil Edecek

TİFLİS(TSA)- Avrupa Konseyinin Spor kuruluşu EPAS 15 Ekim’de Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te geleneksel Avrupa Spor Bakanları ve Spor Kuruluşları’nın toplantısını yapacak. Bu yılki toplantının konusu “Sporda Şike ve Spor karşılaşmalarının Güvenliği’’ olacak. Avrupa Spor kuruluşlarından EFPM Avrupa Fair Play Birliği’ni bu toplantıda EFPM 2. Başkanı Erdoğan Arıpınar temsil edecek. Toplantı sonunda hazırlanacak mutabakat zaptı tüm bakanlar ve kuruluşlar tarafından imzalanacak.

 

EFPM 2. Başkanı Erdoğan ARIPINAR 

 


3. Yaz Gençlik Olimpiyatları başladı

Türkiye Olimpiyatlara

17 dalda 56 Sporcu ile

katılıyor

BUENOS AİRES(TSA)- 3. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları Törenle başladı. Açılış  Olimpiyat tarihinden ilk defa stadyum dışında İkonik Dikilitaş’ta yapıldı. 206 ülkeden 15-18 yaş aralığındaki 3998 sporcunun katılımıyla açılan Oyunlarda Türkiye, 29’u kadın 26’sı erkek olmak üzere toplam 55 sporcusuyla yer aldı.  Türkiye 17 spor dalında yarışacak. Oyunlar 18 Ekime kadar sürecek

Türkiye ekibi ve spor dalları

Alp Eren Erdur (Atıcılık), Ömer Amaçtan, Evin Demir, İlyas Çanakçı, Mehmet Çelik, Tarık Demir, İnci Kalkan, Berfin Barışer, Özgür Topsakal, Serhat Bulut, Melih Yersel, Aslan Kağan Kalıntaş, Özlem Becerek, Münevver Hancı, Batuhan Çakır, Ali Berk Erol, Ahmet Toyran, Sümeyye Kınar (Atletizm), Nazlı Savranbaşı, Bora Tarhan (Artistik Cimnastik), Nazlı Can İnci (Badminton), Nisanur Erbil (Eskrim), Vahide Gök, Halil Gökdeniz, Osman Ayaydın (Güreş), Dilara Narin, Nida Karasakal, N. Furkan Özbek, Caner Toptaş (Halter), Ömer Kemal Aydın, Hasret Bozkurt (Judo), Damla Ocak, Enes Bulut (Karate), Emre Kubilay Oğuz, Barış Ertürk (Kürek), Dora Nusretoğlu (Modern Pentatlon), Selin Şatır, Samet Ak (Okçuluk), Eda Nur Kılıç, Beyza Karaçam, Beyzanur Türkyılmaz, Serap Yiğit, Elif Dalkıç, Sude Karademir, Ceyhan Coşkunsu, Ayşenur Sormaz, Dilek Yılmaz (Plaj Hentbolu), Emine Göğebakan, Dilara Arslan (Taekwondo), Yankı Erel (Tenis), Eda Yavuz (Yelken), Gülşen Beste Samancı, Aleyna Özkan, Efe Turan, Demirkan Demir (Yüzme).

3. Yaz Gençlik Oyunlarının açılışı Töreni

Açılış töreninden bir görünüş

Milli haltercimiz Nida Karasakal (44kg) koparmada 60kg, silkmede 78kg ile toplamda 138kg kaldırarak bronz madalya kazandı. Nida bu sonuçla Gençlik Olimpiyatları tarihimizde halterde kadınlardaki ilk madalyamızı kazanmış oldu

 


 

Boks Dünyasında savaş giderek büyüyor

IOC ve AIBA

Sonunda Ringe çıktı

LOZAN(TSA)-  IOC Uluslararası Olimpiyat Komitesi AIBA’nın geçici başkanı Özbek Rahimov’un başta   Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerde hakkında kovuşturmalar olduğu ileri sürülerek önümüzdeki ay Moskova’da yapılacak seçimde başkan adaylığına itiraz ediliyor.

IOC “Boksu Olimpiyattan kaldırırız” dedi

Son olarak Buenos Aires’te yapılan 3’üncü Gençlik Oyunları Organizasyon Komitesi, Rahimov’un oyunlara alınmayacağını açıkladı. IOC ise “Rahimov’un tekrar seçilmesi boksun Olimpiyat programından kaldırılmasına sebep olur’’ diye bir açıklama yaptı. Bazı üyeler Kazakistan’dan aday gösterilen Serik Konakbayev’i destekleyeceklerini belirttiler. Buna karşın AIBA seçim için “Tek aday Rahimov” açıklaması yaptı.

IOC BAŞKANI Thomas Bach

AIBA geçici Başkanı Rahimov

 


Spor Dünyamızın en ünlü foto muhabiri idi

Merhum İsmet Gümüşdere’nin

Çektiği  Fotoğraflar

Kızının Tablolarında

İSTANBUL(TSA)- Türk Spor dünyasının unutulmaz foto muhabiri merhum İsmet Gümüşdere vefatının 15’nci yılında değişik bir sergi ile anılacak. Gümüşdere’nin kızı Serpil Gümüşdere Altop babasının anısına İsmet Gümüşdere’nin ünlü fotoğraflarını tuvale aktarmaya karar vermiş ve bir sergi hazırlamış bulunuyor. 22-Ekim tarihinde Divanyolu’ndaki basın müzesinde saat 15.00’te açılacak sergi 9 Kasım’a kadar sürecek. Sergiye Türkiye Spor Yazarları Derneği de destek veriyor.

Ünlü Foto Muhabiri merhum İsmet Gümüşdere

 


Dünya Spor Uzmanları dediler ki:

Olimpiyatlarda

Türkiye okçulukta

Favoriler arasında

LOZAN(TSA)- Samsun’daki Dünya Kupası Finalleri’nde Türkiye Makaralı Yay Karışık Takımı’nda yarışan Yeşim Bostan ve Demir Elmaağaçlı’nın, finalde karşılaştığı Hindistan takımını 159-152 yenerek altın madalya kazanması ve Türkiye’nin bu dereceyle aynı zamanda Avrupa rekoru da kırması, Okçuluk Dünya Kupası Finalleri’nde;  Şanghay, Antalya, Salt Lake City ve Berlin ayaklarının sonucuna göre kategorilerinde ilk 8 sırayı alan okçularla mücadele ederek onların önüne geçmesi,okçulukta Türkiye’nin ilklerde sayılmasına sebep oldu. Spor uzmanları Türkiye’nin Olimpiyat’ta favoriler arasında olacağını açıkladılar.

Dünya Şampiyonu Yeşim Bostan ve Demir Elmaağaçlı


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!