İsmet Gümüşdere’nin fotoğrafı!

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

 

Bizde bir söz vardır, “terzi kendi söküğünü dikemez” diye.. Bunun en acıklı örneğini yaşadım dün akşam.

Spor basınının yakından tanıdığı Merhum İsmet Gümüşdere ile ilgili bir haber hazırladık ajansa. Benim de yakından tanıdığım, sağlığında zaman zaman sohbetler ettiğim, değerli ağabeyimiz İsmet Gümüşdere’nin kızı, Serpil Gümüşdere ALTOP, babasının vefatının 15. Yılında onu anmak adına bir sergi açacak.  Türk Spor Ajansı olarak böyle anlamlı bir harekete, hem olayın güzelliği hem de İsmet Abimize saygımız gereği, bültenimizde yer verelim istedik.

Ancak yapılan duyurularda kullanılan fotoğraf biraz bulanık ve ölçü olarak da formatımıza uymadığından Google’dan başka fotoğraf aradım.

İlginçtir, belki de tüm spor foto muhabirlerinin ustası, sayısız önemli anı ölümsüzleştiren İsmet Gümüşdere’nin bir tek fotoğrafını bulamadım. Ne TSYD, ne TGC’nin sitesinde… Bu önemli ismin, üstelik fotoğraf çekme konusunda benim için dünyanın sayılı isimleri arasında yer alan bu ustanın hiçbir yerde fotoğrafı olmaz mı?

Acı bir tebessüm belirdi yüzümde. Kendimi de suçladım.. Hayatını spor basınında geçirmiş, sayısız fotoğraf yarışması organizasyonunda görev yapmış birisi olarak bu hata da benim de payımın olduğunu düşündüm.

Buradan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve TSYD yönetimine sesleniyorum. Ebediyete intikal etmiş öyle büyük ustaların, özgeçmişleri, kısa hikayeleri ve küçük bir albümüne web sitelerinden ulaşabilmeliyiz.

Bir büyük ustanın kendi fotoğrafını bulamayınca üzülmemek, üstelik bu bir fotoğraf sanatçısı olunca şaşırmamak elde değil.

e-mail: turksporajansi@turksporajansi.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!