TSA BÜLTEN (15-20/Ekim/2018)

Avrupa Spor Bakanları ve

Uluslararası spor kuruluşları

Tiflis’te bir araya geliyor

EPAS’da Gündem

Sporda Şike ve

Güvenlik Sorunu

TİFLİS(TSA)- Avrupa Konseyi’nin spor bakanlarının 15. toplantısı yarın burada Biltmore Oteli’nde yapılacak. EPAS kısa adıyla bilinen (Avrupa genişletilmiş Kısmi Spor Anlaşması) Avrupa Konseyinin spor kuruluşu olarak buradaki toplantısında iki konu üzerinde durulacak. Bunlardan birisi Sporda Şike sorunu. Diğeri ise ‘Sporcu ve spor kurumlarının güvenliği’ olacak. Gürcistan Olimpiyat Komitesi’nin ev sahipliğinde yapılacak toplantıya büyük katılım bekleniyor. Toplantı sonunda spor bakanları iki konuda varılan anlaşmayı imzalayacaklar.

EPAS’ın logosu

Önceki  AvrupaSpor Bakanları toplantılarınsan birisi

 


 

Olimpiyatın Afrika’ya ilk adımı onayladı

4. Gençlik Yaz Olimpiyatları

2022’de Senagal’de

BUENOS AİRES(TSA)- IOC başkanı Thomas Bach burada yapılan 133. IOC oturumunda 4. Gençlik Yaz Olimpiyat Oyunlarının 2022 de Senegal’de yapılacağını açıkladı. Ön kararın şubat ayında verildiğini, burada kararın onaylandığını söyledi ve Senegal ekibine kutlama ödülü vererek “Afrika’daki bu ilk adım Olimpiyatın adımıdır’’ dedi. Senegal ekibinde yer alan dünyanın sayılı atletlerinden Haile Gebrselassie “Bu oyunları tüm Afrikalı kardeşlerimizle birlikte başaracağız’’ dedi. Senegal oyunları adanın Dakar, Diamniadio ve Saly kentlerinde organize edecek.

KOORDİNATÖRLER DE AFRİKA’DAN

IOC 2020 Gençlik Olimpiyatının koordinatörlüğüne Afrika’dan Zimbabwe’nin 7 madalyalı Olimpiyat yüzme şampiyonu Kirsty Coventry‘nin atandığını açıkladı.

IOC başkanı Bach Senegal ekibi ile

2022 Koordnatörü şampiyon Kirsty Coventry

 


 

Dünya Sporunun büyük derdi ile tek başına uğraşamadı

CAS, Özel olarak

Anti- Doping Merkezi kuruyor

LOZAN(TSA)-Dünyadaki tek yetkili Spor Tahkim Mahkemesi CAS’ın Başkanı John Coates Buenos Aires’te IOC toplantısında yaptığı konuşmada Dünya Spor Tahkim Mahkemesinde kurulan Anti- Doping bölümünün kaldırılarak CAS’a özel anti doping merkezinin kurulacağını açıkladı. Coates Uluslararası Test ajansı ITA ile işbirliği yapılarak çalışılacağını belirti ve “ilk olarak konusunda uzman 12 hakem seçtik’’ dedi. Bundan böyle Doping konusunda temyiz başvurularında daha çabuk karar verilecek.

CAS başkanı John Coates

CAS Merkezi

 


 

Artık Anadolu’daki Basketbol maçlarında favori belli değil

26. Cumhurbaşkanlığı

Bayanlar Kupasını

Kazanan Hatay alkışlanıyor

ANKARA(TSA)-  26. Cumhurbaşkanlığı Kupası Bayanlar Basketbol Şampiyonluk maçında favori Fenerbahçe’yi 61-47 yenip kupayı kazanan Hatay Büyükşehir Belediyespor takımının başarısı başkentte yankı uyandırdı. Spor uzmanları “Spor Anadolu’ya yayılıyor. Artık büyük kentlerin dışında maç yapacak her ünlü takımı zorlu bir rakip bekliyor. Eskiden olduğu gibi artık ön favori yok’’ açıklaması yaptılar. Spor Bakanı Kasapoğluda Hatay için bir tebrik mesajı yayınladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Bayan Basketbol takımı  şampiyonluk kupası ile

 


 

Spor Doktoru 175 yıl ceza ile hapiste ama

ABD Jimnastik ekibinin

Taciz hikayeleri

Devam ediyor

BOSTON(TSA)- ABD milli cimnastik ekbinin sporcularını cinsel tacizden 175 yıl hapse mahkum olan Spor Doktoru Larry Nassar’ın hapse girmesi ile olay gündemden düşmedi. Hafta içinde 4 kez Olimpiyat şampiyonu olan Simone Biles taciz olanlar kervanında yer  alanlara katıldı. Biles “Açıklamalardan cesaret aldım. Zor oldu ama konuşmaya karar verdim. Herkes konuşmalı ve gerçeği açıklamalıdır. Bu davanın bayan hakimi Rosemaria Aquilina harika idi.’’ dedi. Biles Doha’daki Dünya Şampiyonasında ve 2020 Tokyoda ABD’yi temsil edecek.

ABD FEDERASYONUNA YENİ BAŞKAN 

Olaylardan sonra ABD Cimnastik Federasyonu silbaştan değiştirildi. Eski bir cimnastikçi olan Mary Bono CEO’luğa getirildi.

 

Simone Biles

Taciz davasının hakimi Rosemaria Aquilina

175 yıl hapse mahkum olan  rekor tacizci Dr. Larry Nassar

Yeni CEO Mary Bono

 


 

Boks Dünyası çorbaya döndü

AIBA geç başvurdu gerekçesi ile

Kazak Başkan adayını reddetti

LOZAN(TSA)-Kasım ayında Moskova’da yapılacak olan AIBA başkanlık seçimi tam tabirle çorbaya döndü. Bir taraftan halen geçici başkan olan Rahimov’a karşı kampanya yürüten IOC Başkanı Bach’dan sonra 25 Avrupa Boks Federasyonu AIBA Genel Sekreteri olan Franco Falcinelli için soruşturma açılmasını istemiş bulunuyor. Bunun yanı sıra; en önemli  konu başkanlığa aday olan Kazakistan’dan Konakbayev’in başkanlık adaylığına geç başvurduğu gerekçesi ile  AIBA tarafından reddedilmesi. Bunun üzerine Kazak aday CAS’a başvurdu . Sonuç lehine çıkarsa aday olacak ve Rahimov’un karşısına çıkacak. Aksi halde IOC’nin karşı çıktığı Özbek Rahimov tek aday kalacak. Boks dünyası CAS’ın kararını merakla bekliyor.

GENÇLİK OLİMPİYATLARINA GÖZLEMCİ

Boks Federasyonu ve hakemlerine güvenmeyen IOC Arjantin’de devam edem Gençlik Olimpiyatına boks müsabakalarını, maçların hakemlerini izlemek için özel bir gözlemci olarak IOC özel direktörü Christepe Dubi’yi gönderdi.

AIBA’nın Kazak Başkan Adayı Konakbayev

IOC Gözlemcisi Christtephe Dubi


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!