TSA BÜLTEN (22-27/Ekim/2018)

Avrupa Spor Bakanları

Tiflis’te toplandı

* 15.  EPAS Toplantısında Konu

İnsan hakları, Şike ve spor idi

TİFLİS(TSA)- Avrupa Konseyi’nin 15. Spor Bakanları toplantısı, konseyin kuruluşlarından EPAS’ın organizasyonunda 16 Ekim’de Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yapıldı. İki bölümde yapılan toplantıda EFPM’yi (Avrupa Fair Play Konseyi) TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı ve EFPM’nin Başkan yardımcısı Erdoğan Arıpınar temsil etti. Toplantıda Türkiye’yi ise Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu temsil etti. Kasapoğlu müzakerelerde yer alarak dikkat çeken bir konuşma da yaptı. Toplantıda iki başlık tartışıldı.

İlk oturumda  Sporda İnsan Haklarının Korunması: Yükümlülük ve Paylaşılan Sorumlulukları, ikinci oturumda ise şike tespiti, önlenmesi ve savaşı. 15. toplantının açılışını Avrupa Konseyi’nin Genel Sekreteri Mrs. Grabrielle Battani-Dragoni yaptı. Sonra sıra ile Gürcistan Başbakanı Mr. Mamuka Bakhtadze, Hırvatistan Devlet Spor Sekreteri Mrs. Janica Kostelic, OEC Başkanı Mr. Janez Kocijancic ve Gürcistan Spor ve Kültür Bakanı Mr. Mikael Batiashvili konuştular. Toplantıya Avrupa ülkeleri ve spor kuruluşları en üst düzeyde katılar. Tartışmalarda pek çok temsilci söz aldı ve fikirlerini söyledi. 2. oturum sonunda Tiflis deklarasyonu imzalandı.

EFPM Masasında  Erdoğan Arıpınar kongrede

Kongre ana masasından bir görünüş

TC Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu salonda

 


 

3.Gençlik Yaz Olimpiyat

Oyunları sona erdi

*Türkiye 94 ülke içinde

Madalya toplamında 21.,

Genel sıralamada 46. oldu

 

BUENOS AİRES( TSA)- 3. Gençlik Yaz Olimpiyat Oyunları parlak bir törenle sona erdi. IOC başkanı Thomas Bach 4. Gençlik Yaz Oyunlarına ev sahibliği yapacak Senegal’e Olimpiyat bayrağını teslim etti.

OLİMPİYATTA İLK 10

Yaz olimpiyatında altın madalya esasına göre yapılan sıralamada ilk 10 şöyle sonuçlandı.

 • Rusya Federasyonu… 29 altın,18 gümüş, 12 bronz ,Toplam:59
 • Çin… 18 altın,9 gümüş 9 bronz Toplam: 36
 • Japonya… 15 altın, 12 gümüş,12 bronz, Toplam:39
 • Karışık UOK takımları.13 altın,13 gümüş, 13 bronz Toplam: 39
 • Macaristan….12 altın, 7 gümüş, 5 bronz, Toplam: 24
 • İtalya… 11 altın, 10 gümüş,13 bronz, Toplam: 34
 • Arjantin… 11 altın, 6 gümüş, 9 bronz, Toplam: 26
 • İran….. 7 altın, 3 gümüş,4 bronz, Toplam: 14
 • ABD… 6 altın, 5 gümüş, 7 bronz Toplam:18
 • Fransa… 5 altın, 15 gümüş, 7 bronz, Toplam 27

TÜRKİYE NE YAPTI?

Türkiye 206 ülkenin 3998 sporcunun katıldığı 3. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunlarına 29’u kadın, 26’sı erkek 56 sporcu ile katıldı. 17 dalda yarışan Türk sporcular 1 altın 3 gümüş 7 bronz toplam 11 madalya kazandılar. Bu sonuçla Türkiye, İspanya, Avusturya, Kanada, Holanda, Polonya’nın da aralarında bulunduğu ülkeleri geride bırakarak dereceye giren 94 ülke içinde toplam madalya sıralamasında 21., genel sıralamada 46. oldu.

3. Gençlik Olimpiyatının kapanış töreni

 

4. Oyunların ev sahibi Senagal’e IOC başkanı Bach bayrağı teslim ederken

 


 

AIPS önemli bir görevi yerine getirdi

*TMOK Dünya Fair Play Fotoğraf yarışmasını

AIPS Dünyaya duyurdu

LOZAN(TSA)-Dünyada ilk defa Türkiye Milli Olimpiyat komitesinin Bornova Belediyesinin katılımı ile tertiplediği  Dünya Fair Play Fotoğraf yarışmasını AIPS kısa adıyla anılan  Türkiyeninde ilk üyelerinden olduğu Dünya Spor Yazarları Derneği tüm dünyada izlenilen Web Sitesinde, gençlik olimpiyatyaları devam ederken dünyaya duyurdu. Spor fotoğrafcılarının toplu fotoğrafı ile süslenen duyuruda yarışmanın tüm statüsünü yayınladı.

*TSA bu davranışından dolayı AIPS yöneticilerini kutluyor

 

AIPS Web sitesindeki duyurunun resmi

 


 

ABD’de Cimnastikteki

Seks skandalının devamı geliyor

Amerikan Cimnastik

Konseyinin Başkanı da

Tutuklandı

BOSTON(TSA)- Amerikan sporunda  en büyük seks skandalı olan cimnastik skandalının devamı geliyor. Hafta içinde Teksas’taki çiftliğinde tatil yapan Amerikan Cimnastik Konseyi Başkanı Steve Penny de tutuklandı. Başkan Penny’nin skandal meydana çıkınca 175 yıl hapse mahkum olan takım doktoru Larry Nassar’ın soruşturmasında belgeleri saklayıp, kararttığı için tutuklandığı açıklandı. New york times gazetesi Penny’nin olayı kapatmak için FBI ile temas ettiğini de yazdı.  Penny’nin davası 29 Ekimde görülecek. Mahkeme, kefalet için de 25.000 dolar tespit etti.

ABD Cimnastik Konseyi Başkanı Steve Penny

175 yıl hapse mahkum olan Dr. Nassar, davanın canlı yayınını TV’den izlerken

 


 

FAIR PLAY KERVANI 

YOLA ÇIKIYOR

 

 • Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üniversiteler Fair Play  Kervanı, 2018 yılı 2. dönem programına başlıyor.İlk dönem 10 üniversiteyi ziyaret eden Kervan’ın, ikinci dönem programında 4 Üniversite bulunuyor. Kervan, 24 Ekim günü ikinci dönemdeki ilk  Panel’de Karaman’daki Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi BESYO öğrencileri karşısına çıkacak.

 

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin 2014 yılında başlayan Fair Play Üniversiteler Kervanı projesi, yoluna devam ediyor. Kervan 2018 yılı ikinci dönem programı için 23 Ekim Salı günü yola koyuluyor. 2018 yılı ilk döneminde 10 Üniversiteyi ziyaret ederek geleceğin spor yöneticilerini yetiştiren BESYO öğrencilerine Fair Play’i anlatan Kervan, ikinci dönemde ziyaret edeceği 4 üniversite ile yılı tamamlamış olacak.

İLK DURAK KARAMAN

Kervanın ilk durağı Karaman Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi. 23 Ekim Salı günü kente gidecek olan TMOK Fair Play Kervanı, 24 Ekim Çarşamba günü BESYO ve Tıp Fakültesi öğrencilerine panel düzenleyecek.10.30’daki Dünya Fair Play Karikatör Sergisi’nin açılışıyla başlayacak olan programda,  Başkan Erdoğan Arıpınar, Komisyon Üyeleri Murat Özbay, Teoman Güray, milli atlet İsmail Akçay ve Mustafa Göksel, Remzi Yılmaz, Semra Demirer ve Dr. Sevim Güllü, konuşma ve sunumlarını yapacaklar.  Üniversiteler Fair Play Kervanı  ana sponsorları NOBEL İlaç ile İzmir ALTINORDU Spor Kulübü temsilcileri de kendi alanlarınd birer  sunum yapacaklar.Program Kervan üyeleri ve Panele tüm katılanlarla  toplu hatıra fotoğraf çekimi ile sona erecek.

Kervan 2018 yılı ikinci dönem programına Mersin  Üniversitesi BESYO,  İstanbul Marmara Üniversitesi, İzmir 9 Eylül  Spor Bilimleri  öğrencileri için yapılacak Panellerle  devam edecek.

TMOK Fair Play Kervanı Sponsorları

TMOK Fair Play Kervanı’na bu yıl Türk ilaç sanayinin önde gelen kuruluşlarından Nobel İlaç, Altınordu Spor Kulübü, Spor İstanbul, Hacıbekir Lokumları ve Gençlik Spor Bakanlığı da destek olacak.

TMOK Fair Play Komisyonu Üyeleri

Erdoğan Arıpınar, Bilge Donuk, Semra Demirer, Murat Faruk Özbay, Teoman Güray, Haldun Domaç, Remzi Yılmaz, Avni Erboy, Sevim Güllü, Hasan Sarıçiçek, İbrahim Yıldıran, Melih Esen Cengiz.

Dünya Fair Play Konseyi’nin büyük ödülünü Kazanan Fair Play kervan üyeleri madalyalarıyla birlikte.

 


 

Sporun her dalında finale

Kaldılar ama bu bir ilk

*Jamaika Kadın Futbol

Takımı 2019 Dünya Kupası elemelerinde

Panama’yı yendi

ZÜRİH(TSA)- 2019 da Fransada yapılacak kadınlar Dünya futbol kupasına katılmak için ilk üçe kalması gereken Jamaika kadın futbol takımıPanama karşısında 2-2 biten maçda penaltılarla 4-2 galip gelmeyi başardı.Tarihde Jamaika pek çok spor dalında öne çıkmıştı ama ilk defa kadın futbolunda grubunda ilk üçe girerek dünya kupasına adını yazdıracak

 

Jamaika Bayan Futbol Takımının galibiyet sevinci

 


 

KARŞIYAKA’NIN

KORTTAKİ

ŞAMPİYONLARI

Karşıyaka Belediye Başkanlığı 2. Tenis Turnuvası’nda bir hafta süren heyecan sona erdi ve şampiyonlar belli oldu.
Bostanlıspor Kulübü tarafından 2. Kez düzenlenen,  Bostanlıspor Gode Cengiz Spor Tesisleri Tenis Kortlarında MİGROS’un ana sponsorluğunda, KÖFTECİ RAMİZ, DAMLA SU, Karşıyaka Belediyesi, www.karsiyakahaber.com katkılarıyla yapılan ve büyük ilgi gören turnuvada şampiyonlar belli oldu.
Günün ilk finalinde Erkekler +20 yaş mücadelesinde Deniz Alagöz, geçen yıl da final oynayan Bahadır Yörük’ü 2-0 (6/1, 6/0) yenerek şampiyon oldu. Şampiyon ve ikincinin şiltlerini ve Migros hediyesini Turnuva koordinatörü Ümit Hünakıncı verdi.
Mixler finalinde Ertuğrul Göktunalı/Zekiye Aydoğdu- Özgür Kip-Çiğdem Sözen karşılaştı. Özgür -Çiğdem çifti rakibini 2-1 (6/2, 1/6, 6/2) yenerek şampiyonluğa ulaştı.
Erkekler +30 yarı finallerinde Aşkın Tatlıcan’ı 2-0 (6/2, 6/1) yenen Barış Mert ile Egemen Öztürk’ü 2-0 (6/3, 6/3) yenen Behnam Morouziponah finale çıktı. Finalde Barış Mert, Behnam  Morouziponah’ı 2-0 (6-1, 6/0) yenerek geçen yıl olduğu gibi yine adını şampiyon olarak yazdırdı.
Kadınlar finalini Begüm Bozkurt ile Özgül Işık Okanoğlu oynadı. Begüm Öztürk Özgül Işık Okanoğlu’nu 2-0 (6/0, 6/2) yenerek şampiyonluğu kazandı. Şampiyon ve ikincilere ödüllerini Bostanlıspor Kulübü Başkanı Avni Erboy takdim etti.
Günün son final maçı Erkekler +40’da Turgay Alkan ile Yılmaz Satu arasında oynandı.  Yılmaz Satu ilk seti 6/3 aldı. 2. Seti 6/2 kaybettikten sonra son sette 6/3’lük üstünlükle oyunu 2-1 kazandı ve geçen yıldan sonra bu yıl da şampiyonluk elde etti. Şampiyon Satu ve 2. Alkan’a ödüllerini Yiğit Erboy verdi.

 

Karşıyaka Belediyesi 2. tenis Turnuvası’nın şampiyonaları kupalarını alırken 

 


 

Fethiye – Ölüdeniz’de

Uluslar arası Hava Oyunları

Festivali Sona Erdi

 

Her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 16 Ekim/21 Ekim 2019 tarihleri arasında 19. defa gerçekleşen Ölüdeniz uluslar arası Ölüdeniz Hava oyunları Festivali sona erdi.

Fethiye Belediyesinin desteğiyle 6 gün devam eden Uluslar arası Ölüdeniz Hava oyunları festivaline ortalama 50 ülkeden toplan 900 pilot katıldı ve her gün öğleden sonra Ölüdeniz’den 1900 metre yükseklikte bulunan Babadağ’dan paraşütle ve motorlu yamaç paraşütüyle  pilotlar Ölüdeniz plajına gösteri yaparak indiler.

Festival boyunca 10 bin dolayında Babadağ’dan Ölüdeniz’e atlayışın gerçekleştiği ve Fethiye’de Turizm sezonunun sonlarında gerçekleşen Fethiye, Ölüdeniz Uluslar arası Hava oyunları festivali, Fethiye’de de turizm sezonun son günlerinde Turizm ortamının da canlanmasına neden oldu.

Babadağ’dan Yamaç paraşütüyle atlayan pilotlar, akrobasi hareketleriyle Ölüdeniz sahiline havadan inen pilotların, gösterileri izleyicilerden de büyük alkış aldılar.

Festival boyunca  Fethiye’de yazın sıcağının yaşandığı bir döneme rastlaması, festivalin de canlı geçmesine neden oldu.

Fethiye / Ölüdeniz’da yapılan bu festival Fethiye için 2020 yılında Türkiye’de yapılacak olan Dünya Hava oyunları şampiyonasına da hazırlık amacı taşıması için Dünya Hava oyunları şampiyonasının bir bölümünün Ölüdeniz’de yapılacağından organizasyon olarak aynı zamanda ön hazırlık oldu.

Yamaç paraşütü faaliyetlerinin daha iyi gerçekleşmesi için Ölüdeniz’den Babadağ’a teleferik sistemi çalışmaları devam ediyor. Ölüdeniz’den Babadağ’a çıkmak teleferik olmadığından araç ile Babadağ’a çıkmak zorunda kalındığından yol biraz uzuyor. Ama burada teleferik çalışmaları tamamlandığında Ölüdeniz Yamaç paraşütü faaliyetlerinde Dünya’nın sayılı merkezlerinden birisi olacaktır.

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!