TSA BÜLTEN (05-10/Kasım/2018)

—-TSA’nın tüm haberlerinde ajansın adının kullanılması gereklidir—-


 

Dünya Sporundaki çirkinliğe

Avrupa Konseyi’nden İsyan

EPAS Sporda Çocuklara

tacize DUR! dedi

STRASBOURG(TSA)- Avrupa Konseyi’nin Spor Kuruluşu EPAS, dünyanın her ülkesinde ortaya çıkan sporculara seksüel taciz ve tecavüzler üzerine, büyük bir kampanya başlattı. “Sporda Çocuklara tecavüze dur!” başlığını taşıyan kampanya için kartlar basıldı ve üye ülkelere dağıtıldı. “Çocuklara ses çıkartmaları için destek verin” diye başlayan kartlarda, “Avrupa’da spor yapan çocuklardan 5’te biri seksüel tacize ve tecavüze uğramaktadır. Bu olayların çoğu güvenilir olan büyükler tarafından yapılmaktadır. Tacize uğrayan çocukların 3’te biri bunu açıklayamamaktadır” deniliyor. EPAS bununla ilgili iki web sitesi de açtı. Siteler www.coe.int/sport ve www.coe.int/children olarak açıklandı.

EPAS’ın kampanya kartı

 


Komşular birlikte büyük

Bir adıma hazırlanıyorlar

Bulgaristan, Yunanistan

Sırbistan ve Romanya

UEFA ve FIFA kupalarına talipler

ZÜRİH( TSA)- FIFA ve UEFA kaynakları 2030 yılı içinde 4 Balkan Ülkesinin müşterek olarak ilk önce UEFA Avrupa Şampiyonası, sonra da FIFA Dünya Kupasına aday olmaya hazırlandıklarını açıkladı. Hafta içinde Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ve Bulgar Başbakanı Boyko Borisov’un bu çalışmalarını açıkladıkları belirtildi. 2030 Dünya Kupası’na Uruguayın 100. yıldönümü dolayısı ile Uruguay- Arjantin-Paraguay üçlüsünün talip olmayı düşündükleri de belirtildi.

Dünya Kupası

 


 

“Rahimov seçilirse Tokyo Olimpiyatında Boks yok’’

Diyen IOC şimdi ne yapacak?

Özbek Gafur Rahimov

86 oyla AIBA’nın

Genel Başkanlığına seçildi

MOSKOVA(TSA)-AIBA kısa adıyla anılan Dünya Boks Federasyonu’nun burada yapılan seçimli genel kurulunda geçici başkan olan Özbek Gafur Rahimov 134 geçerli oyun kullanıldığı genel kurulda, 86 oyla başkanlığa seçildi. Genel kurulda elektronik oylama bozulduğundan üyeler oy pusulası ile oy kullandılar.

IOC Sözcüsünün açıklaması

Seçimden sonra IOC sözcüsü Mark Adams, “AIBA Kongresi’nin Moskova’da aldığı kararları dikkate alıyoruz.” dedi. AIBA’nın IOC tarafından askıya alınması da gündeme geldi. IOC, başlangıçtan itibaren AIBA’nın yargılama, finans ve dopingle mücadele programı ve yönetimi konusunda yalnız Rahimov’un AIBA Başkanı’nın seçilmesiyle sınırlı olmamakla ilgili, ciddi kaygı sorunları olduğunu açıkça ortaya koymuştu. Rahimov, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın uluslararası eroin kaçakçılığıyla kendisinin bağlantılı olduğu iddiasıyla ilgili yaptırımlar listesini reddetti ve şu anda isminin kara listeden çıkarılmasını istedi.

Ne olacak?

AIBA’nın askıya alınması, Tokyo 2020’deki Olimpik boks turnuvasının düzenlenmesinde yer almayacağı anlamına geliyor.. Bunun yerine, IOC planına yardımcı olmak ve Oyunlar için eleme turnuvaları düzenlemek için yeni bir organizasyon  düşünülüyor. “Bu organizasyonun başına Rahimov’un rakibi kazak Konakbayev getirilebilir” deniliyor. Konakbayev seçimden sonra “Boksun Tokyo’ya gitmesi için IOC ile konuşacağım” dedi. Boks otoriteleri AIBA-IOC çatışmasının zor çözüleceği kanısındalar.

Moskova’daki AIBA Genel Kurulu

86 oyla başkan seçilen Rahimov kürsüde teşekkür konuşması yaparken

Konakbayev seçimden sonra basına açıklama yaparken

 


 

Türkçeyi kurtaran ilin

Atletizm Federasyonu’ndan dileği

Karaman

“Türk dili Maratonu’’

İçin destek bekliyor

KARAMAN(TSA)- Karaman Beyi Mehmet Bey’in verdiği fermanla Türk yurdunda Türk dilinin kurtulması onurunu taşıyan Karaman ili Türkiye Atletizm Federasyonu’nun bu büyük anıyı sporda da taze tutmak için Karaman’da ‘Türk Dili Maratonu’nun yapılmasını istiyor. Karaman’ı programın 51. ili olarak ziyaret eden TMOK Fair Play Üniversiteler Kervanı’nın panelinde bu talebi açıklayan atılımları ile tanılan İl Spor Müdürü Ali Osman Bebek “Tüm il bunu bekliyor” dedi ve talebin Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’a iletilmesini talep etti. Öneri büyük destek topladı.

Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar

Karaman İl Spor Müdürü Ali Osman Bebek

Karaman Beyi’nin ünlü Fermanı

 


Hükümet Kumar Makinelerinde

Kısıtlama önerisini reddedince

İngiltere’nin Bayan Spor

Bakanı Tracey Crouch

İstifa etti

LONDRA(TSA)- Spor alanındaki başarıları ile bilinen İngitere Spor Bakanı Tracey Crouch, kumar makinlerindeki oyunlara kısıtlama talebi ile hükümete sunduğu tasarı reddedilince bakanlıktan istifa etti. WADA’nın üyesi olan, son olarak da ABD’de yapılan anti doping bakanlar toplantısına katılan Crouch, UK Devletler Oyunlarının İngiltere’ye alınmasını da sağlamıştı. Bakan Crouch, Tweeter’da  “Hükümetteki en iyi işimden istifa ettiğim için çok üzgünüm” diye yazdı. Spor kuruluşları bakan Crouch’a destek ve takdir mesajları yayınladılar.

İngiliz Spor Bakanı Tracey Crounch

  


Türk Voleybol tarihinde şerefli bir yeri olan

Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı’nın

Şampiyonluğu yankılar uyandırdı

Şampiyon Eczacıbaşı Voleybol Takımı

İSTANBUL(TSA)- Türk voleybol tarihinde şerefli bir yeri olan Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı’nın Spor Toto 2018 Şampiyonasında güçlü rakibi Vakıfbank’ı 3-1 yenerek şampiyon olması, voleybol dünyasında yankılar uyandırdı. Yurt içi ve yurtdışından kulübe kutlama mesajları ulaştı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Eczacıbaşı’nı özel bir mesajla kutladı.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!