TSA BÜLTEN (12-17/Kasım/2018)

——TSA’nın tüm haberlerinde ajansın adının kullanılması gereklidir——


 

BİR İSTANBUL MASALI

*Dünyada iki kıta arasında koşulan ilk ve tek yarış olan, Türkiye’nin en geniş katılımlı spor organizasyonu Vodafone İstanbul Maratonu, 40’ıncı kez koşuldu.

*İBB Spor İstanbul tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda “Sağlık için koş” temasıyla düzenlenen maratona 100 ülkeden 30 bin sporcu katıldı.

*Yüz binlerce İstanbullu Asya’dan Avrupa’ya yürüdüğü, 54 elit atletin yarıştığı 42 kilometre koşusunda erkeklerde Kenyalı atlet Felix Kimutai, kadınlarda ise Kenyalı atlet Ruth Chepngetich birinci oldu.

İSTANBUL (TSA)- İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu Spor İstanbul tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda “Sağlık için koş” temasıyla düzenlenen Vodafone 40. İstanbul Maratonu koşuldu. Maratonun startını, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İBB Spor İstanbul Genel Müdürü Abdulhalim Aksu, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel birlikte verdi.

4 ANA KATEGORİDE KOŞULDU

Maraton (42,195 km), 15 km koşusu, 10 km koşusu ve halk koşusu olmak üzere 4 ana kategoride yapılan Vodafone 40. İstanbul Maratonu’na 100 ülkeden 30 bin çipli sporcu katıldı. Avrupa’nın en iyi 17, dünyanın en iyi 38 maratonundan biri olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda yüz binlerce İstanbullu da yürüyerek Asya’dan Avrupa’ya geçti.

PARKUR REKORU KIRILDI

Vodafone İstanbul Maratonu, 40’ıncı yılında erkeklerde son 2 yılın şampiyonlarını bir araya getirdi. Bu yıl 54 elit atletin birincilik için mücadele ettiği 42 kilometrelik koşuda, erkeklerde Kenyalı atlet Felix Kimutai 2:09:57’lik derecesiyle, kadınlarda ise Kenyalı atlet Ruth Chepngetich 2:18:35’lik derecesiyle birinci oldu. Erkeklerde ve kadınlarda parkur rekoru kırılırken, Chepngetich ikinci kez Vodafone İstanbul Maratonu’nu kazandı. Maratonda farklı kategorilerde toplam 4 milyon 990 bin 230 TL para ödülü dağıtıldı.

DİGİTAL MARATON DENEYİMİ

Vodafone, bu yıl dijital yeniliklerine bir yenisini daha ekleyerek, saglikicinkos.com adresinden erişilebilen özel bir dijital platformla herkese dijital maraton deneyimi yaşattı. Dijital platform üzerinden maraton koşan kullanıcılar, kat ettikleri mesafeyi ve koştukları süreyi Twitter ve Facebook hesaplarından paylaşarak yakın çevrelerini de Vodafone İstanbul Maratonu’nu İstanbul dışında koşmaya davet etti. Ayrıca,“Vodafone Yanımda” kullanıcıları, yeni “Vodafone 40. İstanbul Maratonu” sekmesini kullanarak, koşu kategorilerinden ödüllere, maraton hakkında her tür bilgiye ulaşma imkânı buldu. Diğer yandan, maraton günü şehrin belirli bölgelerinde kurulan Wi-Fi alanlarıile maraton katılımcılarının bu hizmeti ücretsiz alması sağlandı.

SONUÇLAR

Vodafone 40. İstanbul Maratonu’nda ana kategoride ilk 3’ler şöyle oluştu:

Erkekler
1. Felix Kimutai (Kenya) – 2:09:57
2. Abdi Ibrahim Abdo (Bahreyn) – 2:10:37
3. Abraham Kiprotich (Fransa) – 2:10:55

Kadınlar
1. Ruth Chepngetich (Kenya) – 2:18:35
2. Margaret Agai (Kenya) – 2:25:04
3. Fatuma Sado (Etiyopya) – 2:31:05

 


 

Karatede önemli başarı

ERKEK KUMİTE MİLLİ TAKIMIMIZ

DÜNYA İKİNCİSİ

İspanya’da yapılan 24. Dünya Karate Şampiyonası’nın kapanış gününde final mücadelesi veren Avrupa Şampiyonu Erkek Kumite Milli Takımımız, İran karşısındaki beş maçlık seriyi 3-2 kaybetti ve Dünya ikincisi olarak şampiyonayı noktaladı. 

 

MADRİD (TSA) Karatede sezonun en önemli organizasyonu olan 24. Dünya Karate Şampiyonası, 6-11 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlendi. Şampiyonanın kapanış gününde final mücadelesi için tatamiye çıkan son iki yılın Avrupa Şampiyonu Erkek Kumite Milli Takımı, İran’a 3-2 kaybedince ikinci olarak organizasyonu noktaladı.

Wizink Center’ın ev sahipliği yaptığı şampiyonada 1998, 2008 ve 2012’den sonra dördüncü kez finale kalan Erkek Kumite Milli Takımı, zirve mücadelesinde son dünya şampiyonu İran ile karşılaştı. Alparslan Yamanoğlu, Burak Uygur, Rıdvan Kaptan, Erman Eltemur ve Uğur Aktaş beşiyle tatamiye çıkan Ay-yıldızlı ekip, 2-0 öne geçtiği seriyi 3-2 kaybetti. Alparslan Yamanoğlu’nun 2-0, Burak Uygur’un da 1-0’lık galibiyetleriyle seride bir anda 2-0 öne geçen Milliler, şampiyonluk için ihtiyacı olan galibiyeti bir türlü bulamadı. Rıdvan Kaptan’ın 2-0, Erman Eltemur’un da 4-0’lık yenilgileri sonrası kader adamı olarak tatamide yer alan Uğur Aktaş, Sajad Ganjzadeh karşısında aradığı puanları alamayınca 3-0 kaybetti.

22 yaş ortalamasıyla mücadele eden Milliler, beş maçlık seri sonunda 3-2 mağlup olarak şampiyonayı Dünya ikinciliği ile noktaladı.

Finale kadar zorlu mücadeleler çıkaran Ay-yıldızlı ekip, Suudi Arabistan (3-0), Peru (2-0), Japonya (3-1), Makedonya (3-1) ve Azerbaycan’ı (14-7) mağlup etmişti.

MİLLİ TAKIMIN KARNESİ PEKİYİ 

DÜNYA ŞAMPİYONASI

1998 Brezilya – Dünya şampiyonu

2008 Japonya – Dünya Şampiyonu

2012 Fransa – Dünya ikincisi

2014 Almanya – Dünya üçüncüsü

2018 İspanya – Dünya ikincisi

AVRUPA ŞAMPİYONASI

2014 Finlandiya – Avrupa ikincisi

2015 Türkiye – Avrupa şampiyonu

2016 Fransa – Avrupa ikincisi

2017 Türkiye – Avrupa şampiyonu

2018 Sırbistan – Avrupa Şampiyonu

 


Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu

Fair Play çağrısı yaptı

“Adı ne olursa olsun

Şiddetin her türlüsüne karşıyız”

ANKARA(TSA)- Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu son derbi Galatasaray-Fenerbahçe maçında meydana gelen üzücü olaylar üzerine Fair Play Çağrısı yaptı. Kasapoğlu özetle şöyle konuştu. “Taraftar da yapsa, sporcu da yapsa, yönetici de yapsa şiddeti kimse tasvip edemez. Şiddet, en ağır şekilde karşılığını bulur. Kötülük nerede olursa olsun, kötülüktür. Bunun adına ‘terör’ diyelim, ‘şiddet’ diyelim, bunun karşısındayız bir kere. Derbi karşılaşmasındaki olaylar, hiçbir sporseverin tasvip ve kabul edemeyeceği bir tablo ortaya koymuştur. Ülke futbolumuzun şiddet görüntüsüyle anılmasını istemiyoruz. Bu tip olayların futbolumuzda ve spor kültürümüzde asla yeri yoktur. Sporun ruhu, anlamı kardeşliktir. Tüm spor camiasının da bu görüntülerden üzüntü duyduğunu biliyoruz.”

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu

 


 

Yüksek atlamada Olimpiyat kürsüsünden Amerika meclisine

Ünlü Atlet Fosbury

ABD’de seçim kazandı

IDAHO(TSA)- Dünya atletizmine yüksek atlamadaki stili ile adını yazdıran 1968 Meksiko Olimpiyatında altın madalya kazanan Dick Fosbury ABD’de yapılan son seçimde Demokrat Partiden seçimi kazandı. 6.868 oy alan Olimpiyat Şampiyonu zaferini Meksiko Olimpiyatının 50’nci yıldönümüne rastlayan günde kazanarak iki sevinci birlikte yaşadı.

Dick Fosbury

Fosbury’nin Olimpiyattaki ünlü atlayışı

 


Neredeyse tüm Madalyalara el koydular

Dünya Halter Şampiyonasında

Çin 50 Madalya kazandı

AŞKABAT (TSA)- Dünya Halter Şampiyonasında Çin adeta fırtına gibi esti. Çinli halterciler 20 Altın 20 gümüş ve 10 bronz madalya kazanarak şampiyonaya damgalarını vurdular. Bu arada İran ve Ermenistan da ilk 10’na girmeyi başardılar.

Dünya şampiyonasında ilk 10 şöyle:

1-Çin Halk Cumhuriyeti    20 altın, 20 gümüş, 10 bronz

2-Tayland 9 altın, 2 gümüş, 4 bronz

3- Kuzey Kore 5 altın, 4 gümüş, 2 bronz

4-İran 5 altın, 1 gümüş, 2 bronz

5-Endonezya 3 altın

6-Ermenistan 2 altın, 2 gümüş,

7-Taipei 2 altın, 1 gümüş

8-İspanya 2 altın, 2 bronz

9-Rusya 2 altın,1 bronz

10- Beyaz Rusya 2 altın, 4 gümüş, 3 bronz

Türkmenistan’daki Dünya Halter Şampiyonasının kapanış töreni

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurban Berdimuhammedov Dünya Halter Federasyonu Başkanı Tames Ajan ile

 


 

TMOK’tan Avni Erboy Büyük Ödülü alacak

EFPM’nin 24. kongresi

Gelecek hafta Brüksel’de

BRÜKSEL (TSA)- EFPM kısa adıyla anılan Avrupa Fair Play Birliği 24. kongresini önümüzdeki hafta 21-24 Kasım’da burada yapacak. Avrupa ülkelerinin katılacağı kongre Valon Panatlon kulübü tarafından organize edilecek. Toplantıda Türkiyeyi EFPM Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar, EFPM denetle kurulu üyesi Prof. Dr. Bilge Donuk ve TMOK Fair Play Komisyonu Üyesi Avni Erboy temsil edecekler. Kongre sonrası Gala gecesinde bu yıl Fair Play Büyük Ödülünü kazanan Avni Erboy da törenle ödülünü alacak.

EFPM’nin son Hayfa kongresinde Türk bayrağı

Gazeteci, Spor adamı Avni Erboy

 


 

Milli Kayakçı Özer Ateşçi’nin Türkiye’nin Kayak Kitaplığına Armağanı

“Kar Kristalleri Üzerinde

Bir Ömür” kitabı yayınlandı

ERZURUM(TSA)- Türk Kayak Milli Takımında yıllarca yer alan İlk Üniversite Kış Oyunlarında takım kaptanlığı yapan  Türkiye Olimpian Derneğinin ilk üyelerinden  Özer Ateşci adeta Türk kayağının fotoğraflı tarihini kapsayan bir kitap yayınladı. Fenomen yayınlarında yer alan  “Kar Kristalleri Üzerinde Bir Ömür’’ adını taşıyan kitap spor dünyasında ilgi ve takdir topladı.

Özer Ateşçi’nin “Kar Kristalleri Üzerinde Bir Ömür’’ kitabı

  


 

Rekorlar kırdılar, ayakta alkışlandılar

Japon cimnastikciler

Trambolinde Dünya Şampiyonu

Saint Petersburg(TSA)- Dünya Trambolin şampiyonasında Japon ikilisi Hikaru Mori ve Megu Uyama tüm zamanların rekorunu kırarak şampiyon oldular. Salonu dolduranların dakikalarca ayakta alkışladığı Japon ekibini Rus ekibi 2’nci Amerika ekibi 3’ncü olarak izlediler..

Dünya Trambonlin Şampiyonasında şeref kürsüsünde ilk 3 ekip

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!