TSA BÜLTEN (26-30/Kasım/2018)


—–TSA’nın haberlerinde ajansı adının kullanılması gereklidir—–


 

EFPM Kongresi Brüksel’de yapıldı

AVNİ ERBOY EFPM

ÖDÜLÜNÜ TÖRENLE ALDI

BRÜKSEL (TSA)  EFPM kısa adıyla anılan Avrupa Fair Play Birliği’nin 2018 Genel Kurulu burada yapıldı. Kongrenin 2’nci günü akşamı Brüksel Parlementosunda  2018 EFPM ödülleri de verildi. Dünyanın tüm spor ileri gelenlerinin hazır bulunduğu ödül töreninde, TMOK Fair Play Komisyonu’nun üyelerinden ünlü bir spor yazarı ve spor adamı olan Avni Erboy da büyük ödül olan (Spirit) Fair Play’in ruhu ödünü aldı.

Ödülü EFPM Bakanı Christian Hinterberger, EFPM Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar ve Yönetim Kurulu Üyesi  Baiba Veisa birlikte verdiler.

Avni Erboy Ödülünü alırken

 


 

Milli Atlet Elif Karabulut Dağdelen:

FETHİYE’YE NİZAMİ ATLETİZM PİSTİ YAPILMALI

 

MUĞLA (TSA) 2017 Eylül ayından bu yana evliliği nedeniyle Fethiye’de bulunan Milli Atletimiz Elif Karabulut Dağdelen ile Fethiye sahilinde bulanan Tartan Koşu ve Yürüyüş yolunda Atletizm yaşamı üzerine konuştuk.

Spora Kütahya’da ortaokul yılarında başlayan Elif Karabulut Dağdelen, Atletizme nasıl başladığını anlattı. Mahallelerinde çocuk yaşlarında koşarak oyun oynadıklarını, bir arkadaşının daha sonraki yıllarda koşulara gittiğini anlatan Dağdelen,  “Bu arkadaşım daha sonra kendisi koşulara katılıyordu. Bir gün benim de koşuya gelmemi istedi ve beraber antrenmanlarına gittik. Orada bulunan Atletizm hocaları beni beğenerek koşulara katılmamı söylediler. Yaklaşık on dört yıldan bu yana koşuyorum. İlk yıl ferdi olarak koştum. Daha sonra beni Kütahya Tarım Kredispor Kulübüne aldılar. Bugünlere başarılı bir şekilde gelmemde bu kulübün yöneticisi Namık Yüksel’in destekleri oldu. Kendisine çok teşekkür ederim. Kütahya Tarım Kredispor Kulübünde elde ettiğim başarılardan dolayı beni İstanbul’da Fenerbahçe transfer oldumve Fenerbahçe’de koştum. Fenerbahçe’den sonra geçen iki yıl önce İstanbul’daÜsküdarspor’a transfer oldum. Şimdi  Kasımpaşaspor kulübünün sporcusuyum’ dedi.

OLİMPİYATLARI 1 SANİYE İLE KAÇIRDIM

Atletizm Milli Takımında da defalarca Türkiye’yi başarılı şekilde temsil ettiğini ve 2016 yılında Ankara’da 27 ARALIK BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSUNDA bayanlarda birinci olduğunu hatırlatan milli sporcumuz Atlet Elif Karabulut Dağdelen Olimpiyat takımına bir saniye yüzünden seçilemediğini söyledi. Dağdelen şöyle konuştu: “Balkan Dağ Koşusu Şampiyonasında Birinci, Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonasında 2., Balkan Atletizm Pist Şampiyonalarında 1500 ve 3000 metrelerde 2., İslam oyunlarında 2. gelerek Türkiye’ye madalya kazandırdım. Ama ben Olimpiyat seçmelerini bir saniye ile kaçırdım. Benim için bu da çok üzücü oldu.” 

FETHİYE ATLETİZM İÇİN İDEAL

Fethiye ve Marmarisspor’da futbol oynayan eşi Fethiye’de Beden Eğitimi öğretmenliği yapan ve dolayısıyla Eylül ayından bu yana Fethiye’de bulunan milli atletimiz Dağdelen ile Fethiye’nin Atletizmdeki yeri ve konumunu da konuştuk. Elif Karabulut Dağdelen, bu konuda ise şunları söyledi: “Fethiye Atletizm için özellikle kış sezonları çok ideal bir yer. Bizler yaz sezonları sıcak olmayan yerlerde, kış mevsimlerinde de soğuk olmayan yerlerde spor yaparız. Fethiye bu konuda çok güzel bir yer. Deniz, Orman ve Doğa, burada kış sezonlarında sporu yaratmış. Ama burada 400 metre nizamı ölçülerde yapılmış yuvarlak Atletizm pisti yok. Fethiye’de böyle bir tesis olsa kış sezonunda da Atletizm’de kendisini kanıtlamış olur. Fethiye’de sahilde bulunan koşu ve yürüyüş yolu belli bir yerden sonra güvenli olmuyor. Bunun için 400 metre nizamı Atletizm pistinin bulunduğu bir tesis gerekiyor. Fethiye’ye 400 metre nizami Atletizm pisti yapılmalı.” 

 


Dünya Curling Şampiyonları

Erkeklerde İskoçya

Kadınlarda İsveç

 

TALLİN  TSA – Dünya 2018 Curling şampiyonasının final maçlarında Erkeklerde İskoçya İsveç’i 5-4 bayanlarda ise İsveç İsviçreyi 4-3 yendiler.  Böylece Erkeklerde İskoçya, kadınlarda İsveç Dünya şampiyonu oldular. Şampiyonanın en çekişmeli maçı kadınlar finali oldu.

Dünya Erkekler Curling Şampiyonu İskoçya

Dünya Kadınlar Curling Şampiyonu İsveç

 


 

Tekvando dünyası

İrem Yaman’ı konuşuyor

EMİRATES (TSA)-Dünya Tekvando Şampiyonasında, kadınlarda şampiyonanın yıldızı seçilen Türk Milli Takımından İrem Yaman ve Kore Milli Takımından Dae-Hoon-Lee için burada Fujairah tiyatro salonunda mavi kurdela töreni yapıldı. Yüzlerce kişinin ayakta alkışlardığı dünyanın en iyi bayan tekvandocusu İrem Yaman’a çok büyük ilgi gösterildi.

Tekvando’da Dünya Şampiyonları İrem yaman ve Dae-Hoon-Lee

 


 

Avrupa Olimpik Akademileri bir araya geldi

  • Prof. Dr. Manfred Lammer Avrupa Olimpiyat Komiteleri Akademisi Federasyonu Başkanı

FRANKFURT TSA- Dünya Sporunun yakından tanıdığı iki isim Almanya’dan eski Köln Spor Akademisinin Müdürü Prof. Dr. Manfred Lammer ile dünyanın sayılı cimnastikçilerinden Olimpiyat Şampiyonu ve EFPM’nin ikinci Başkanı Miroslav Cerar Avrupa Olimpiyat Akademileri Federasyonunu kurdular. Federasyona Avrupa’daki milli olimpiyat komitelerinin akademi komisyonları üye olarak alınıyorlar. Önümüzdeki günlerde yapılacak bir toplantı ile birliğin çalışma programı açıklanacak.

Avrupa Olimpiyat Komiteleri Akademisi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Manfred Lammer 

EFPM’nin ikinci Başkanı Miroslav Cerar

 


 

TENİS FEDERASYONU İBRA EDİLDİ

                    
* Türkiye Tenis Federasyonu Mali Olağan Genel Kurulu, 24 Kasım Cumartesi günü 103 delegenin katılımıyla Ankara’da yapıldı.

ANKARA TSA- Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Mali Olağan Genel Kurulu, Cumartesi günü Anadolu Hotels Downtown Ankara’da gerçekleştirildi. Aranan yeter sayısına ulaşılması, açılış konuşmaları, Divan Kurulu’nun belirlenmesi ve gündemin okunmasıyla başlayan mali genel kurulda 2017 ve 2018 yönetim, denetim ve faaliyet raporları ibra edilirken, 2019 ve 2020 tahmini bütçeleri de kabul edildi.

103 delegenin katıldığı mali genel kurulda konuşan TTF Başkanı Cengiz Durmuş, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Spor Genel Müdürlüğü’ne, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine, sponsorlara, kulüplere Türk tenisine verdikleri desteklerden ötürü teşekkürlerini iletti.

“Sürekli gelişen ve büyüyen bir camiayız. Türkiye’nin bir tenis ülkesi olması hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz” diyen Durmuş, yaptığı sunumda 2017 ve 2018’de gerçekleştirilen faaliyetlerden, elde edilen başarılardan, imza atılan ilklerden, federasyonun 2019 ve 2020’deki hedeflerinden bahsetti.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!