BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU’NUN TARİHSEL GELİŞİMİ

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

Aralık ayı yılın son ayıdır. Aralık ayında Türk sporunda 1936 yılından bu yana 27 Aralık günleri Ankara’da koşulan ve bu yıl 82. defa koşulacak BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU’NU hatırlarız. ANKARA’DA KOŞULAN BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU, Türkiye’nin Kırkpınar Yağlı Güreşlerinden sonra ara verilmeden her yıl 27 Aralık günleri gerçekleşen bir spor organizasyonudur.

Birinci Dünya Savaşında Osmanlı devleti, Almaya ile beraber savaştan mağlup ayrıldı. Galip devletler tarafından Sevr antlaşması sonunda İstanbul ve Anadolu’nun birçok yeri işgal edildi. Bunun üzerine 16 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile hareket eden Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a bir gurup arkadaşıyla beraber çıkıp ve oradan Anadolu içlerine doğru ilerlemeye başladı.

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının altında zamanını doldurmuş iki otomobil vardı. Can çekişen Anadolu’nun bozuk yollarında bakımsız ve emniyetten yoksun, soğuk havalara karşı korunmasız, benzinleri var yok şekilde Ankara’ya doğru ilerlediler. Yolda sık, sık lastik patlıyor ve lastiğin her patlayışında Mustafa Kemal Paşanın şoförü Mehmet efendi, arabadan inerek patlayan lastiğin içerisine bezler doldurarak devam ediyorlardı. Amasya, Sivas, Erzurum ve Kayseri, Kırşehir ve Hacıbektaş üzerinden 300 Km uzaklıktaki Ankara’ya 27 Aralık 1919 tarihinde, Dikmen Keklikpınarı’ndan saat 14.20’de girdiler. Ankara’da binlerce Seymen yolun iki yanına dizilerek Mustafa Kemal ve arkadaşlarını sevgi ile karşılılarılar. Mustafa Kemal, Seymenlerin yanına giderek onları selamladı. Kendileriyle konuştuktan sonra ‘VAR OLUN YİĞİTLER’ diyerek karla kaplı Ankara’da Ulus’ta Hükümet konağına geldi.

Milli mücadele yıllarımızın anısına 1936 yılından bu yana 27 Aralık günleri Ankara’da düzenlenen BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU’nun tarihsel gelişiminin özelliği budur.

Türk Spor Kurumu Dergisinin 28.12.1936 tarihli sayısı

Ankara’da büyük Atatürk Koşusunun parkuru Dikmen-Keklikpınarı’ndan başlayıp yaklaşık 6 Km.si zorlu bir iniş olmak üzere Bakanlıklar, Kızılay, Sıhhiye üzerinden Ulus’ta Ankara Valiliği önünde 10.800 metre mesafede bir parkurda tamamlanıyordu. Ama son yıllarda koşununu bitişi Ankara Tren garı olarak değiştirildi. Ankara’da Büyük Atatürk Koşusu’nun parkuru Dünya’nın en zor parkurlarından birisidir. Bu koşuyu tamamlayan sporcular koşudan sonra bir hafta gibi bir zaman ayaklarının ağrısından duramazlar. Ancak bunu bu koşuda koşan sporcular bilir. Bin dokuz yüz seksenli yıllarda Ankara’da Büyük Atatürk Koşusu’na ben de katıldım. 

Muğla’da Atatürk Koşularından Anılarım

Ankara’dan ayrı, birçok İl ve İlçede de Atatürk Koşuları gerçekleşiyor. Ben de bin dokuz yüz yetmişli yılların sonlarında Muğla Teknik Lisesi’nde öğrenciyken Atletizme başladım.

Muğla’da 27 Aralık Atatürk Koşularına öğrenci sporcularımız büyük bir heyecanla hazırlanıyordu. Muğla’da o yıllarda Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Ticaret Lisesi ve Turgut Reis Lisesi arasında 27 Aralık Atatürk Koşusu’nda büyük mücadeleler vardı. Özellikle Muğla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Muğla Ticaret Lisesi sporcuları Atatürk Koşularının iddialı sporcularıydı.

Okullarda Beden Eğitimi öğretmenleri okullar açıldıktan sonra seçmelerde okul takımlarına giren sporcular Atatürk Koşularına hazırlanırlardı. 27 Aralık sabahı Muğla’da Atatürk Heykelinin önünde okullardan sporcular toplanır, Atatürk Heykeline çelenkler sunulur ve Atatürk koşusunun neden 27 Aralık günü yapıldığı anlatıldıktan sonra sporcular, başlangıç yerine götürülerek bitiş yeri olan Muğla’da Atatürk Heykeline koşarak gelirlerdi.

Fethiye-Marmaris yolu üzerinden başlayarak Atatürk Heykeline kadar koşarlarken sporcular arasında son metrelerde mücedele yaşanırdı. 27 Aralık günleri Muğla’da çoğu zaman soğuk olur ve hatta bir defasında kar da yağmıştı. O soğukta sporculardan koşu sırasında harcadıkları enerjinin gücüyle buhar çıkıyordu. O zamanın sporcuları her şeyi amatör bir ruhla yapıyor ve Atatürk heykeline doğru SANKİ BİR YILDIZ GİBİ KAYARAK gelirdik.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün önünde son metreler olduğundan Atatürk Heykeline kadar vatandaşlar da izleyici olarak sporculara ilgi gösterir, onları alkışlarlardı.

Muğla’da yapılan Atatürk Koşularında takım halinde ilk üçe giren okul Atletizm takımlarına 19 Mayıs törenleri sırasında kupaları verilirdi.  

 e-mail: eroldolu48@hotmail.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!