TSA BÜLTEN (3-8/Aralık/2018)


——-TSA nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir——-


 

Uluslar arası Olimpiyat Komitesi 

AIBA’nın çalışmasını dondurdu

Rusya’dan IOC’nin AIBA

Kararına Tepki: Salaklık!

TOKYO(TSA) IOC’nin AIBA’ya başkan seçilen Özbek Rahimov’dan dolayı AIBA’nın çalışmalarını dondurduğunu açıklaması üzerine, Rusya Boks Federasyonu Başkanı Umar Kremlev, “Bu salakça bir karar. Boksu IOC Tokyo programından çıkarmaya çalışıyor.” dedi.

BACH: BOKS TOKYO’DA OLACAK

IOC Başkanı Thomas Bach karar hakkında açıklama yaptı: “Başkan Rahimov’un yetersiz ve hukuken şüpheli olduğu için AIBA’yı dondurduk. Ünlü bir İsviçre bankası da AIBA’nın hesaplarını kapattı. Ama Tokyo’da mutlaka boks olacaktır. Bunu belki bir başka organizasyon yapacaktır’’ dedi.

Rus Boks Federasyonu Başkanı Umar Kremlev, Rahimov ile birlikte

 


 

Voleybolda Güç Birliği

*Spor Bakanlığı-Milli Eğitim Bakanlığı-Voleybol Federasyonu

ANKARA(TSA)-Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Voleybol Federasyonu arasında “Voleybol Her Yerde” projesinin protokolü imzalandı. TVF Başkent Voleybol Salonu’nda düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile Voleybol Lisesi öğrencileri ve davetliler katıldı.
Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Voleybol Federasyonu işbirliğinde hayata geçirecekleri ‘Voleybol Her Yerde’ projesi ile voleybolun daha da yaygınlaşacağına işaret ederek, “Sadece voleybol her yerde olmayacak, spor her yerde olacak” dedi. Yaptığı konuşmada, imzalanan protokolle voleybolun daha da yaygınlaşacağını belirterek “Okullarımızdaki salonlar, voleybol branşının hizmetine daha çok sunulacak. Bazı salonlar uygun değilse uygun hale getirilecek. Öğretmenlerimizle birlikte bu iş daha güzel noktalara ulaşacak” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, MEB Bakanı Selçuk ve Voleybol Federasyonu Başkanı Üstündağ imza töreninde

 


 

Türk Spor Dünyasına kalemi ile hizmet etmişti

Abdülkadir Yücelman

Sevgi, saygı ile anıldı

İSTANBUL(TSA)- Türk spor basınına 1955’de Türkiye Spor Gazetesinde hizmet etmeğe başlayan, sonra ömrünün sonuna kadar Cumhuriyet Gazetesinde yazıları ile takdir toplayan Abdülkadir Yücelman vefatının 9’ncu yıldönümünde Eyüp Sultan’daki kabri başında törenle anıldı. Törene ailesi, gazeteci arkadaşları ve dostları katıldılar.

*TSA nın Notu: Yücelmanı sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Abdülkadir Yücelman (solda) Erdoğan Arıpınar ile ilk gittiği 1960 Roma Olimpiyatlarında, servis aracı Lambretta’da

 


 

2012 Londra’da Bronz madalya kazanmıştı

Letonya Atletizm Federasyonu

Başkanı Dopingli çıkınca istifa etti

RİGA(TSA)- Letonyanın milli atletlerinden uzun atlama ve 3 adımda 2012 Londra Olimpiyatında bronz madalya kazanan sonra Letonya Atletizm federasyonu başkanlığına seçilen Ineta Radevica 6 yıl sonra Londradki doping örneklerinin pozetif olarak açıklaması üzerine 37 yaşındaki eski atlet federasyon  başkanlığından istifa etti

Radevica 2012 Londra Olimpiyatında atlarken

Radevica Atletizm federasyonun makam aracı ile

 


 

Bilardonun Olimpiyat Oyunlarına alınmasını istiyorlar

Paris’te Eiffel Kulesi

içinde gösteri

PARİS (TSA)- 2024 Yaz Olimpiyatlarının yapılacağı Paris’te Bilardonun da bir spor dalı olarak Olimpiyata alınmasını talep eden Bilardocu ve Snookerciler, burada ünlü Eiffel kulesinin altında bir gösteri düzenlediler. WPBSA Dünya Profesyonel Bilardocular ve Snookerciler Derneği, WSF Dünya Snooker Federasyonu ve FFB Fransa Bilardo Federasyonunun müştereken yaptıkları toplantıda, “Bilardo ve Snooker gerçek bir spordur. Dünyada binlerde sporcuyu ve seyircisi vardır. Olimpiyatlarda yer almalıdır’’ denildi.

 

Eiffel kulesinde Bilardocular toplantısı

 

 

*TSA nın bilgi  Notu. Bilardonun bilinmesine rağmen, Snooker için kısa bir bilgi. Snooker özel ölçülü masalarda, küçük, renkli toplarla, değişik sopalarla (ıstaka)oynanan bir bilardo oyunudur.

 

 

 


 

Gelecek yıl Haziran Ayında yapılacak

2. Avrupa Oyunlarının Maskotu

Tilki Lesik

MİNSK (TSA)- 2019 Haziran ayında Minsk’in ev sahipliğini yapacağı 2’nci Avrupa Oyunları’nın maskotu belli oldu: Tilki Lesik. UNICEF ve paralimpik çocuklardan oluşan jüri maskotu seçti. Tilki Lesik uzaydan bir milyon adım atarak Dünyaya gelmiş kabul ediliyor. Organizasyon Komitesi oyunların maskotu oyuncak Lesik ve çeşitli hediyelik eşyalardan yaptırıp oyunlarda halka sunacak.

2. Avrupa Oyunlarının maskotu Tilki Lesik

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!