Türkan Özata: Atatürk’ü Çok Seviyorum

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

Ülkemizde son yıllarda özellikle son aylarda Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Devrimci Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykellerine karşı zaman, zaman saldırılar oluyor.

Atatürk’ün heykellerine karşı bu saldırıyı yapanları Türkiye’de 19 Mayıs 1919 tarihini bilmesi gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi tanıması gerektir.

Atatürk’ün Heykeline saldılar konusu aklıma geldiğinde 30 Aralık 2008 Tarihinde Büyük Atatürk Koşusu hakkında Ağrı Bölgesi Sporcusu Türkan Özata ‘ATATÜRK’Ü ÇOK SEVİYORUM’ başlığı ile yazdığım yazıyı arşivlerimden çıkararak tekrar yazıyorum.

Türkan Özata, Türk Atletizminin yetiştirdiği önemli sporcularından birisi. Ben kendisiyle hiç karşılaşmadım ve  yakından tanımıyorum. Basında kendisiyle ilgili çıkan haberlerden Milli Sporcu ve 2008 Pekin olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil ettiğini ve ayrıca İzmir’de yapılan Ünivarsiyad’da  ve diğer uluslar arası atletizm müsabakalarında ülkemize madalya kazandırdığı biliyorum.

27 Aralık 2018 tarihinde daha önceki yazımda belirttiğim gibi Kurtuluş Savaşı döneminin milli mücadele yıllarının sembolünü sporda temsil eden Büyük Atatürk Koşusu 82 defa Ankara’da koşulacak.

27 Aralık 2008 tarihinde koşulan 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusunda bayanlarda birincisi milli sporcumuz Atlet Türkan Erişmiş olmuştu.

TRT bu anlamlı koşuyu Ankara’dan canlı olarak yayınladı. Bizler de 27 Aralık 2008 tarihinde TRT’den koşuyu takip ettik. Koşunun tamamlanmasından sonra TRT, koşunun Birincileri ile Röportaj yaptı ve bu röportajlar canlı olarak yayınlandı.

Bayanlarda Birinci gelen Türkan Özata, TRT’deki röportajında yapmış olduğu konuşmada bu koşunun anlamını bir kez daha kamu oyuna açıkladı. Türkan’ın söylediklerinin aynen aktarıyorum.

‘Bu koşuyu kazandığım için çok mutluyum. Daha önceleri hep ikinci geliyordum ama bu defa Birinci geldim. Çok mutluyum. Bundan sonra’da Atatürk koşusunu sporu bırakıncaya kadar koşacağım. Çünkü ben Atatürk’ü çok seviyorum’

Türkan Özata, bu sözleriyle Atatürk’ü ve Atatürk koşusunun önemini anlatıyor. Atatürk’ü sevmek, emperyalizme karşı direnmek demektir. Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşımızı koşu ile de anmak spor camiasının en güzel icraatıdır. Ağrılı sporcu Türkan Özata, Atatürk sevgisini spor ortamlarına böyle taşımıştı.

mail: eroldolu48@hotmail.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!