TSA BÜLTEN (10-15/Aralık/2018)

——TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—-

Vakıfbank 3. kez Dünya Şampiyonu

VakıfBank, FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası finalinde Brezilya’nın Minas takımını 3-0 yenerek şampiyon oldu. 

İSTANBUL (TSA)- VakıfBank Kadın Voleybol Takımı, FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası’nın finalinde Brezilya ekibi Minas Tenis Clube’ü 25-23, 25-21 ve 25-19’luk setlerle 3-0 mağlup ederek, üst üste ikinci, toplamda da üçüncü kez dünyanın en büyüğü oldu. Son altı Dünya Şampiyonası’nda üçüncü kez şampiyon olan sarı-siyahlılar, bu kupayı en çok kazanan Türk takımı oldu. Bu şampiyonlukla VakıfBank, “Türkiye’nin uluslararası alanda en başarılı takımı” unvanını da perçinledi.

Katıldığı son altı Dünya Şampiyonası’nda üçüncü kez şampiyon olan VakıfBank, bu kupayı en çok kazanan Türk takımı olmayı başardı.

Shaoxing Olimpiyat Spor Merkezi’ndeki finalini ilk setini 25-23 alan sarı-siyahlılar, ikinci seti de 25-21 alarak, 2-0 öne geçti. Üçüncü sette de rakibinin maça tutunmasına izin vermeyen VakıfBank, seti 25-19, maçı da 3-0 alarak, 2013 ve 2017’in ardından üçüncü kez dünyanın en büyük kupasını müzesine götürdü. 

Eczacıbaşı ise şampiyonayı 3.lükle bitirerek bronz madalya kazandı.

DÜNYA ŞAMPİYONASI’NIN EN’LERİ
En değerli oyuncu (MVP): Zhu Ting
En iyi libero: Gizem Örge
En iyi orta oyuncu: Milena Rasic
En iyi smaçör: Zhu Ting

————————————-

EFPM Kongresinde din ve spor konusu da gündeme geldi

“İslam dini kurallar dinidir, sporda da ona uyulması gerekir”

BRÜKSEL (TSA)- 24. Kongresini burada yapan (EFPM) Avrupa Fair Play Birliği’nin tartışmalar programı içinde tüm dünyada tanınan Davos dahil her yerde yer alan Danimarkalı bir araştırma ve proje uzmanı olan Michael Petersen de bir sunum yaptı. Petersen, “Din ve Spor konusunda kısa düşünceler” başlığı altında yaptığı konuşmada, Hristiyanlık, Budizm, Konficyus, Hinduizm, Jajniizm, Şinto, Sihizm, Taoizm, Zerduş din tanımlarının yanı sıra İslama da yer verdi. İslam bir kurallar dinidir, 5 ana kuralın yanında disiplin ve davranış kontrolu vardır. Bunu sporda da inanarak uygularlar” dedi. Büyük bir topluluğun dikkatle dinlediği sunumda sporun olmazsa olmaz kuralı olarak Fair Play’i de vurguladı.

Ünlü araştırtmacı Michael Petersen

 —————————————-

IOC, Tokyo, İngiltere Boks Federasyonu kürsüde

Boks Dünyasında AIBA-2020 Tokyo Kargaşası Sürüyor

LOZAN(TSA)- IOC’nin AIBA adıyla anılan Dünya Boks Federasyonu’nun 2020 Tokyo Olimpiyat çalışmalarını dondurmasının yankıları spor dünyasında devam ediyor.

AIBA Cephesi

Tüm suçlamalara ve IOC’nin tehditlerine rağmen Moskova’da yapılan kongrede adeta ittifakla AIBA Başkanlığına seçilen Özbek Gafur Rahimov Başkanlıktan istifa etmemekte kararlı. IOC’nin Uluslar arası Boks Federasyonunun 2020 Tokyo Olimpiyatlarındaki faaliyetini dondurmasına karşın, Rahimov “Suçlamalar eski Özbek iktidarının uydurmasıdır. Tüm bunlar geride kaldı. Her konuda temize çıktık. Yolumuza devam edeceğiz. WADA’ya karşın Uluslar arası test ajansı ile anlaştık. AIBA her konuda temiz bir federasyondur, Tokyo’da boks olacak” dedi.

IOC-Tokyo Cephesi

IOC Koordinasyon Komitesi Başkanı John Coates, “AIBA’nın şüpheli olduğu açıktır. Tokyo’da boksun olmaması fazla bir şey ifade etmez’’ derken, 2020 Tokyo Olimpiyatlarının Başkanı Yoshiro Mori, “Boksuz olimpiyat olmaz, IOC yeni bir kuruluşu bize bildirmeli’’ dedi.

İngiltereden İstifa Mektubu

Dünya boksunda kargaşa devam ederken, İngiltere Boks Federasyonu Başkanı Caspar Hobbs, AIBA’ya bir mektup yollayarak Başkan Rahimov’u istifaya  çağırdı, “Tokyo için boksun yolunu açın” dedi. Bronz Olimpiyat Madalyalı İrlandalı boksör Michael Conlan TV’de “Bokssuz Olimpiyat büyük bir utançtır” açıklaması yaptı. 

AIBA nın faaliyetini donduran IOC Yönetim Kurulu (Sol baştan 2. IOC 2. Başkanı TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener)
IOC’den John Coates ve Tokyo Başkanı Yoshiro Mori basın toplantısında
İrlandalı Boksör Michael Conlan

 ———————————

ABD’de cimnastikteki taciz sıkıntısının artçı sarsıntıları devam ediyor

ABD Jimnastik Federasyonu silbaştan

BOSTON(TSA)- ABD Cimnastik Federasyonunda ortaya çıkan cinsel taciz sıkandalı, baş suçlu takım doktoru Larry Nassar’ın 175 yıl hapse mahkum olması ile kapanmadı. Hafta içinde Amerikan Cimnastik Federasyonu temiz bir sayfa açmak için ABD İflas Mahkemesine başvurdu. Tüm belgelerin incelenmesi için yeni bir kuruluş kurulmasına karar verdi. Bir sözcü “Güveni yeniden tesis etmek için en iyi yol buydu” dedi.

ABD Cimnastik Federasyonu’nun amblemi

—————————————————–

Gençlik ve Spor Bakanlığı

Bölgeler için Eğitim

Seminerlerine davam ediyor

ANKARA(TSA)- Gençlik ve Spor Bakanlığı illerdeki Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürleri ve personeli için hazırladığı seminerleri sürdürüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenledikleri; “Elektronik Belge Yönetim Sistemi” Eğitici Eğitmenleri için yapılan BELGENET (V.3.5.74.14.34255 versiyonu), KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ve İçişleri Bakanlığı E-OTOBAN (İl Müdürlüğünden Valiliklere, İlçe Müdürlüğünden Kaymakamlara BELGENET üzerinden evrak akışını sağlayan sistem) entegrasyon sistemi ile ilgili eğitim semineri de yapıldı. 01-03 Aralık 2018 tarihleri arasında Antalya ilinde düzenlenen seminere 81 il müdürlüğünden 146 Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü personeli ile Spor Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığından 6 personel olmak üzere toplam 152 personelin katılım sağlandı.

Antalya’daki Eğitim Seminerinden görünüş

——————————

Spor Dünyasında kötü haberler bitmiyor

Dünya Badminton Federasyonu Yönetim kurulu üyesi Raj Gaya’ya ömür boyu boykot

LONDRA(TSA)-Mauritius Badminton Federasyonu Başkanı ve BWA Dünya Badminton Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Raj Gaya sporculara verilen destek paralarını kendi hesabına geçirdiği için ömür boyu boykot aldı ve 50.000 Dolar para cezasına mahkum oldu. Sporculardan Kale Foo Kune destek olarak verilmesi gereken 18.000 dolar yerine 1.100 dolar aldığını söyledi.

Raj’ın kendi oyuncuları dışında Afrikalı başka sporcuların hesaplarından da para aldığı saptandı.

Raj Gaya
Destek parası çalışanan Kale Foo Kune

——————————–

Kadınlar Günü kutlamasında Arap Dünyasında Bahreyn öncü

Bahreyn Olimpiyat Komitesi

Dünya Kadınlar Gününü şölenle kutladı

BAHREY(TSA)-Arap Dünyasında her yeniliğe öncülük edenBahreynde Dünya Kadınlar günü Olimpiyat Komitesinin öncülüğünde kutlandı. Bahreyn Olimpiyat Merkezindeki kutlamaya Olimpiyat komitesinde çalışan kadınlar, hükumet ve parti temsilcileri katıldılar. Toplantıyı Bahreyn Gençlik ve Spor Yüksek Kurulu Başkanı ve Olimpiyat Komitesi üyesi Şahika Hayat Abdulaziz el Halife yönetti. Başkan Hayat, “Bahreyn’de kadınlar her alanda yararlı hizmetler vermekte ve örnek olmaktadırlar’’ dedi

Bahreyn Gençlik ve Spor Yüksek Kurulu Başkanı Şahika Hayat toplantıda 
Dünya Kadınlar Gününü kutlayan Bahreynli kadınlar anı fotoğrafı Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!