TSA BÜLTEN (17-22/Aralık/2018)

 


——–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir——–


4. Uluslararası Mersin Maratonu tamamlandı

AKDENİZ’DE MADALYA AVI

MERSİN (TSA)- Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve İMAR A.Ş. tarafından bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Mersin Maratonu ‘Engelleri Aşmak İçin Mersin’e Koş Mersin’de Koş’ sloganı ile koşuldu. 42 km. 195 metrelik Maratonun kazananı, 2 saat 10 dakika 12 saniyelik derecesi ile Kenyalı atlet Kenneth Kiplagat Limo oldu. Limo bu derecesiyle parkur rekorunu kırdı. Maraton, 42 km. 195 metre, 15 km. ve 5 km. Halk Koşusu ile Tekerlekli sandalye Yarışı, Çocuk Maratonu, Özel Sporcular Koşusu olmak üzere 6 kategoride koşuldu. 4.Uluslararası Mersin Maratonu’nda 35’i elit sporcu olmak üzere 14 ülkeden toplam 1365 atlet ter döktü. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da maraton heyecanına ortak oldu ve 5 kilometrelik halk koşusunda ter döktü.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz ve Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Oğuz Bavbek ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar’ın start vermesiyle saat 08.50’de başlayan 4’üncü Uluslararası Mersin Maratonu’nda Mersin sokakları yüz bine yakın insanın heyecanına sahne oldu. Start verilmeden hemen önce konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Dünyanın değişik yörelerinden şampiyonlar burada. Mersin’de engelleri aşmak için birlik ve beraberliğimizi, barış ve kardeşliğimize sahip olmak için koşuyoruz. Bütün sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

ATLETLER MERSİN SOKAKLARINI ARŞINLADI
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) Yol Yarışları Kategorizasyonu’nda Bronz Label Kategori’ye yükselerek Altın Kategori hedefine doğru emin adımlarla ilerleyen Uluslararası Mersin Maratonu’nda elit atletler birincilik için Mersin sokaklarını arşınladı. 42 km. 195 metrelik maraton ise Forum Mersin Alışveriş Merkezi’nden, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın verdiği işaretle başladı. Tulumba Köprüsü istikametinde ilerleyen parkur, Adnan Menderes Bulvarı boyunca devam ettikten sonra başlangıç noktasında son buldu.Kenyalı atletler ilk üçü kimseye bırakmadı. 42 km. 195 m parkurunda birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri Kenyalı atletlerden geldi. Kenyalı atletlerden Kenneth Kiplagat Limo 2 saat 10 dakika 12 saniye ile parkur rekorunu kırarak birinci olurken, Hillary Kipchumba 2 saat 10 dakika 43 saniye ile ikinci, Benard Cheruiyot Sang 2 saat 14 dakika 46 saniye ile üçüncü oldu.

KADINLARDA BİRİNCİ KONJIT TILAHUN BIRUKATLET

42 km. 195 metre kadınlarda ise, Etiyopyalı atlet Konjit Tilahun Biruk 2 saat 33 dakika 18 saniye derecesiyle birinci olurken, yine Etiyopya’dan Chaltu Dida 2 saat 35 dakika 44 saniye ile ikinci, Kenyalı atlet Gladys Chemweno ise 2 saat 38 dakika 36 saniye ile üçüncü sırada yarışmayı tamamladı. 42 km. 195 metre Türk Sıralaması Erkeklerde, Bekir Karayel 2 saat 23 dakika 10 saniye ile birinci, Ömer Alkanoğlu 2 saat 26 dakika 02 saniye ile ikinci, Ercan Arslan 2 saat 27 dakika 52 saniye ile üçüncü oldu. 42 km. 195 metre Türk Sıralaması Kadınlarda da, Şeyma Yıldız 2 saat 44 dakika 37 saniye ile birinci, Dilan Atak 2 saat 51 dakika 32 saniye ile ikinci, Demet Dinç 2 saat 53 dakika 39 saniye ile üçüncü oldu.

15 KİLOMETRE KOŞUSUNU MURAT BAZEZEW KAZANDI

Toplam 1072 atletin kıyasıya mücadele ettiği 15 km. koşusunda ise, Etiyopyalı atlet Murat Bazezew 44 dakikalık derece ile birinci oldu. Kenyalı atlet Frankline Ngelel 44 dakika 20 saniyelik derece ile ikinci, yine Kenya’dan Boaz Kiptoo Kiplagat 44 dakika 58 saniye ile üçüncü oldu. 15 km. Kadınlarda Kenya’dan katılan Delvine Meringor 48 dakika 38 saniye ile birinci, Kenya’dan Daisy Jeptoo Kimeli 49 dakika 21 saniye ile ikinci, yine Kenya’dan Vicoty Chepngeno 50 dakika 32 saniyelik derece ile üçüncü oldu.  15 km. Türk Sıralaması Erkeklerde Alper Demir 45 dakika 56 saniye ile birinci, Ramazan Özdemir 46 dakika 25 saniye ile ikinci, Mert Girmalegese 46 dakika 41 saniye ile üçüncü oldu.  15 km. Türk Sıralaması Kadınlarda Nuran Satılmış 54 dakika 58 saniye ile birinci, Yayla Kılıç 55 dakika 50 saniye ile ikinci, Remziye Temel 56 dakika 04 saniye ile üçüncü oldu.

TEKERLEKLİ SANDALYE İLE ENGELLERİ AŞTILAR
4’ncü Uluslararası Mersin Maratonu’nu başlatan tekerlekli sandalye yarışında ise, erkeklerde Ömer Cantay 2 saat 20 dakika 14 saniye ile birinci, kadınlarda ise Hamide Doğangül 2 saat 23 dakika 46 saniye ile birinci oldu.

TOPLAM 410 BİN 80 TL ÖDÜL
Yüz binlerce kişinin koştuğu Mersin Maratonu, düzenlenen ödül töreni ile son buldu. Her parkuru ile gün boyu renkli görüntülere sahne olan ve Mersin sokaklarını canlandıran Uluslararası Mersin Maratonu’nda bu yıl 410 bin 80 TL ile sporcular ödüllendirildi. Maratonun tamamlanmasının ardından düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporcular ödüllerini ve madalyalarını Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve protokol üyelerinin elinden aldı.

 


 

ABD’nin  Cimnastik olayına Afganistan da eklendi

Spor Dünyasında

Tecavüz Skandalları

Yayılıyor

 

LOZAN(TSA)- Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin merkezi Lozan ve spor dünyası ABD’de başlayan ve son hafta içinde Afganistan’da da ortaya çıkan sporculara cinsel tecavüz skandallarını şaşkınlıkla izliyor

 ABD’de Olimpiyat Komitesinin istifası

 İstendi ve  Senato FBIyı göreve çağrıldı

ABD’deki cimnastik skandalını inceleyen Bağımsız Hukuk Firması Ropes & Gray’in 252 sayfalık raporunda, ABD Olimpiyat Komitesi (USOC) Başkanı Scott Blacm ve Spor Gelişim Başkanı Alan Ashley’in suçlu olduğu belirtildi. Etkili bir gazete olan Colorado Spring ise USOC’i istifaya çağırdı.

Diğer taraftan, ünlü senatör Richard Blumenthal konuyu senatoya taşıyarak Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın olaya el koymasını, üstü örtülen olayları ve suçluları ortaya çıkarmasını isteyerek Büroya başvurdu. ABD’de de skandal yankıları bitmeyecek gibi görünüyor.

FIFA kadın futbolculara tecavüzden dolayı

Afgan Futbol Federasyonu’nu Askıya Aldı  

Afganistan’da ise FIFA, başta Federasyon Başkanı Keramuttin Kerim ve yönetimdeki 5 görevlinin kadın futbol takımındaki oyunculara ölüm tehditleri ile taciz ve tecavüz etmelerinin ortaya çıkması üzerine federasyonu askıya aldı. Konuyu Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Fazıl Fazlı kamuya açıklamıştı. İddiaya göre, federasyon başkanının ofisinde şifre ile girilen bir yatak odası bile bulunuyor. Olayla ilgili olarak Afganistan Baş Savcılığı geniş bir soruşturma yürütüyor.

ABD’li Senatör Richard Blumenthal

USOC Merkezi

Afgan Futbol federasyonu başkanıKerim (Ortada)

 


 

Mutlu Haber Çin’den geldi

Kadın Yüzme Milli Takımı

Türkiye rekoru kırdı

HANGZHOU(TSA)- 14. FINA Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda  yer alan Türk ekibinden Kadınlarda Selen Özbilen, İmge Roza Erdemli, Viktoria Zeynep Güneş ve Ekaterina Avramova’dan oluşan milli takım, 4×100 metre serbest elemelerinde 3.41.86’lık süresiyle 8nci. olarak finale çıktı. Türk yüzme tarihinde şampiyonanın kadınlar takım kategorisinde ilk kez finale çıkan milliler, 4×100 metre serbestte 3.41.25’lik derecesiyle büyükler Türkiye rekoru kırarak yarışı sekizinci sırada tamamladı.

Bakan’dan Kutlama

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu  gelecek için ümit veren Yüzme takımını özel bir mesajla kutladı

4×100 metre serbestte Türkiye Rekorunu kıran kadın Yüzme Milli Takımı

 


 

Dev organizasyonlarla kutlamalar yapılacak

Budapeşte 2019’da

Avrupa Spor Başkenti

Gabor DEREGAN

BUDAPEŞTE(TSA)- 2021 den buyana Avrupa Parlementosu tarafından spor etkinlikleri ile öne çıkan Avrupada bir kente YILIN SPOR BAŞKENTİ unvanı veriliyor. 2019 yılı için Macaristan’ın Başkenti Budapeşte 2019 Avrupa Spor Başkenti seçildi. Kentte 1 ocakta kutlamalar City Park Buz pateni sahasında törenle başlayacak. Budapeşte yıl içinde 2 gün Dünya Fair Play Konferansının yanı sıra Nisan’da Dünya Masa Tenisi Şampiyonasına, Mayısta UEFA Kadınlar Futbol Şampiyonası Finaline, Haziranda Dünya Eskrim Şampiyonasına, Ağustosta Avrupa Makkabi Oyunlarına, Ağustosta Dünya Kano Sürat Şampiyonasına, Eylülde Binicilik Pentatlon Şampiyonlarına ev sahibliği yapacak.

TSA’nın Notu:Fazla bilgi için (Mr. Gabor Deregan Sport Diplomat  Tel:+36209161036 

mail: gderegan@derisport.com)

2019 Avrupa Spor Başkenti bayrağı Budapeşte’de CIFP başkanı Dr. Jeno Kamuti ve organizasyon komitesi tarafından teslim alınırken.

 


 

İzmir’de Salı günü FAIR PLAY günü

  • Bornova Belediye Başkanı Olgun Dünya Fair Play Fotoğraf Yarışmasını Açıklayacak

İZMİR (TSA)- 18 Aralık Salı günü İzmir’de adeta Fair Play günü yaşanacak 3 spor olayını detayları şöyle:

Bornova Belediyesi

Bu yıl TMOK ile birlikte dünyada ilk olan Dünya Fair Play Fotoğraf yarışmasını başlatan Bornova Belediye başkanı Olgun Atila, TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar ve üye Avni Erboy birlikte bir basın toplantısı düzenleyecek ve yarışma  programı ve dünyadaki yankıları ile ilgili açıklamalarda bulunacak.

Karşıyaka Belediyesi

Geçen yıl TMOK ile birlikte Dünya Karikatür Yarışmasını organize eden ve bu yarışmanın dünyanın en büyük ödülü Trophy’yi kazanmasına vesile olan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’a çalışmanın başarı ile sona ermesi anısına özel bir şükran ödülü, TMOK Fair Play Komisyonu başkanı Erdoğan Arıpınar ve komite üyesi Avrupa Fair Play ödülü sahibi Avni Erboy tarafından törenle sunulacak.

Futbol Adamları Derneği

Akşam Türkiye Futbol Adamları Derneğinin en faal kuruluşu İzmir Şubesinin 2018  “İnsanlar Yaşarken de Anılmalıdır’’ töreninde, Türk Sporuna yazar olarak verdiği hizmetler için TSA Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Arıpınar’a büyük ödül sunulacak.

 

 

Bornova Belediye başkanı Olgun Atila bir ödül töreninde, Arıpınar ve Erboyla birlikte

 

 

 

 

 

 

Karşıyaka Belediye başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar TMOK büyük ödül töreninde, TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erderner ve Erdoğan Arıpınarla birlikte

 

 

 

 


 

1998’de Tren kazasında iki ayağını birden kaybetti ama yılmadı

Ukraynalı Olena Chynka

Dünya Para Dans Sporları

Avrupa Şampiyonu oldu

LOMİANKİ(TSA)- Genç bir sporcu iken, bir tren kazasında ayaklarını kaybeden Ukraynalı Olena Chynka büyük bir güç sergileyerek Paralampik sporcu oldu. 1998 yılında IPC uluslar arası Paralampik Komitesinin Sporcu ödülünü kazanan Olena burada yapılan Dünya Dans sporları Para dans Avrupa Şampiyonasında halkın %67’sinin oyunu alarak şampiyon oldu. Yarışmada Çinli Snowboard sporcuyusu Sun Qui İkinci, Çinli Eskrimci Haiyan Gu ise  üçüncü oldular.

Olena dans Yarışmasında gelinlikle

Olena dans yarışmasında vamp kıyafetle

Para dans yarışma logosu

 


 

Hollanda’da 2 Altın 3 Bronz

Avrupa Kros Şampiyonası’nda

Türkiye’ye 5 Madalya

TİLBURG(TSA)-Hollanda’nın Tilburg kentinde düzenlenen 25’inci Avrupa Kros Şampiyonası’nda Türkiye iki altın, üç bronz olmak üzere toplam beş madalya kazandı. Yasemin Can kadınlarda zafere ulaşırken, diğer altın madalya büyük erkek takım mücadelesinde geldi.

3 Kez Şampiyon Olan İlk Sporcu
Milli atlet Yasemin Can, Avrupa Kros Şampiyonası’nda 26.05 süresiyle üst üstü üçüncü kez şampiyon olan ilk sporcu oldu.

U20 Kadınlarda İki Madalya
Şampiyonanın ilk yarışı olan U20 kadınlar mücadelesinde İnci Kalkan, Avrupa üçüncülüğüne ulaştı. Bu yıl pistte Avrupa U18 Şampiyonası’nda gümüş madalyası bulunan İnci, krosta da podyuma çıktı. U20 kadınlar mücadelesinde Emine Akbingöl 17’nci, Derya Kunur da 19’uncu sırayı elde edince toplamda 39 puana ulaşan Türkiye kürsüye çıktı.. U20 kadınlar takımda milli takım, Britanya ve Hollanda’nın arkasında üçüncü sırayı aldı.

Bakan’dan Tebrik Mesajı

Gençlik ve spor  Bkanı Kasapoğlu şampiyon kroscuları özel bir mesajla kutladı ve başarılarının devamını diledi.

Şampiyon Kroscular Toplu halde


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!