Fethiye’de Atletizm Pisti eksik

Kategori: Yazar - Yorum Yazın
  • Muğla/Fethiye’de Yaşayan Milli Atletimiz Elif Karabulut Dağdelen; TRT Spor’da Fethiye’de atletizm pistinin olması gerektiğini söyledi

 

Dünya üzerinde ilk yapılan spor Atletizm’dir.  MÖ yedinci yüzyılda Atletizm’in koşu ve disk atma branşları öne çıkmış olup, MÖ 776 yılında bugünkü Yunanistan’ın Başkenti Atina’da gerçekleşen tarihin ilk Olimpiyat oyunları da koşu ve disk atma branşlarında gerçekleşmiştir.

Atletizm tüm spor dallarının temeli olarak kabul edilir. Bundan dolayı spor demek Atletizm demektir, Olimpiyat demek Atletizm demektir. Çünkü Dünya üzerinde ilk Olimpiyat oyunları Atletizm ile başlamıştır.

Atletizm’de pist müsabakalarına çok önem verilir. Bundan yaklaşık on yıl önceye kadar inşa edilen futbol sahalarının çevresinde olimpik ölçülerde yapılan 400 metre nizami Atletizm pistleri vardı ve bir çok ilde yapılan Atletizm Bölge şampiyonaları futbol sahalarının etrafında bulunan Atletizm pistlerinde gerçekleşirdi.

Son yıllarda yapılan futbol sahalarının etraflarına Atletizm pistleri yapılmaz oldu. Buna istinaden eskiden yapılmış olan futbol sahalarının etraflarında bulunan Atletizm pistleri de son zamanlarda koşmak için fiziki özelliğini kaybettiğini görüyoruz.

Atletizm’de İstanbul Kasımpaşasporkulübünün milli sporcusu Elif Karabulut Dağdelen, son iki yıldan bu yana Fethiye’de yaşıyor. Kendisi her gün sürekli antrenmanları da  aksatmadan Fethiye’de devam ediyor.

Elif ile karşılaştığımızda Fethiye’de 400 metre nizamı Atletizm pistinin olmamasından dolayı pist antrenmanlarını yapamadığını söylüyor.

Elif Karabulut Dağdelen, Ankara’da  27 Aralık 2018 tarihinde koştuğu BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSUNDA bayanlarda birinci gelerek başarılarına bir yenisini ekledi.

Atletizm’de milli sporcumuz Elif Karabulut Dağdelen, birinci olduktan sonra TRT SPOR kendisiyle röportaj yaparken özetle, ‘…ben FETHİYE’DE yaşıyorum. Ama Fethiye’de 400 metre Atletizm pisti yok. Bundan dolayı ben pist antrenmanlarını yapamıyorum.Fethiye’de bir Atletizm pisti olsa daha rahat çalışacağım…’ diyerek Fethiye’de 400 metrelik bir Atletizm pistinin eksikliğini belirtti.

Fethiye’de  400 metre nizamı Atletizm pisti yapılacak yerler var. Değirmenbaşı mevkiinde  bulunan spor komplesini içerisine veya yanına yapılabilir.Ayrıca Ovacık’ta bulunan Ölüdeniz futbol sahasının etrafı 400 metre Atletizm pisti yapılmasına çok müsait yerler.

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Fethiye Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesinde yetkililer bu konuya el atın. Bu konuda daha önce yaptığımız haberler ve yazıları yetkililere de ilettik. Ama bu güne kadar bu konuda yetkililerden bir duyarlılık görmedik.

e-mail: eroldolu48@hotmail.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!