Ali Abalı ve Halim Çorbalı

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

Rahmetli Ali Abalı’nın Kaleminden Türk Futbolunda İz Bırakan Halim Çorbalı ile İlgili bir yazı

 

Rahmetli Ali Abalı Muğla, Fethiyeliydi ve yıllardır Ankara’da ikamet eden bir gazeteci ve spor adamıydı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Basın Danışmanlığından emekli olup, Masa Tenisi Federasyonu Başkanlığı görevinde de on beş yıl bulunan bir büyüğümüzdü. 25 Mayıs 2018 tarihinde vefat etti.

Ali Abalı Fethiye’de Avukat Cevat Abalı’nın kardeşi ve Cumhuriyet Gazetesi’nin kurucusu olan Yunus Nadi’nin yeğeni olup, Cumhuriyet Gazetesindeki GÖZLEM SPOR köşesi olmak üzere değişik gazetelerde düzenli olarak yazı yazılar yazdı.

Halim Çorbalı

Halim Çorbalı da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde 1978 yılından 1991 yılına kadar Genel Müdür olarak görev yaptıktan sonra  emekli olmuş ve gençlik yıllarında Gençlerbirliği’nde futbolcu olarak, daha sonraları futbol federasyonunda yıllarca en üst düzeyde yöneticilik ve Merkez Hakem Komitesinde görev yaptıktan sonra iki yıl Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yaptı. Benim Türk Spor Tarihi ansiklopedisinde PIRPIR HALİM olarak okuduğum bir spor adamıdır. Muğla – Marmaris ilçesinde 15 Eylül 2010 tarihinde vefat etti. Mezarı Muğla – Marmaris ilçesindedir.

Halim Çorbalı’nın rahatsızlığını ilk defa Ali Abalı’nın 1/10/2008 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yazısından okumuştum.

Ali Abalı

Ali Abalı köşesinde şunları yazmış. ‘Futbol Federasyonu’nun kurumsallaşmasının özerkleşmesinin mimari, Merkez Hakem Komitesinden federasyona kadar emek veren Halim Çorbalı da hasta, evinden çıkamıyor. Bu değerli isimlere ilgi gösteren var mı? Yok’ diye yazısını bitiriyor

2/10/2008 tarihinde Balkan Veteranlar Atletizm Şampiyonası için Karadağ’a gidiyorduk  Ekip başkanımız eski hakemlerimizden ve İzmir Masterler Atletizm Kulübünün o tarihde Başkanı Yavuz Tunç’tu. İpsala Gümrük kapısının Yunanistan girişinde pasaport işlemlerimizin tamamlaması için beklerken Yavuz Tunç hocamızla sohbet ediyordum. Söz Halim Çorbalıdan açıldı. Yavuz hocaya ‘hocam Halim Çorbalı rahatsızmış’ dedim ve bana Yavuz hoca ‘evet Erol uzun zamandan beri Halim ağabeyi rahatsız’ diye cevap vermişti.

Ali Abalı 26/11/2008 tarihli gazetesindeki köşesinde yine Halim Çorbalıyla ilgili bir yazı yazmış. Bu yazıdan bazı kısımları aynen aktarıyorum.

‘Telefonun diğer ucunda futbolumuzun isimsiz kahramanı, eceri, Halim Çorbalı ağabeyim vardı. Kesik, kesik ve ağlamaklı bir şekilde konuşmaya çalışıyordu… Önce telaşlandım, “sağlığı ile yine bir sorun mu var’’ diye düşündüm… diye Ali Abalı yazısına devam ediyordu. Yazının devamı benim arşivimde saklı.

e-mail: eroldolu48@hotmail.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!