TSA BÜLTEN (14-19/Ocak/2019


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

2020 Olimpiyat Seçiminin Finalinde İstanbul’u geçmişti

21. Yüzyılda Olimpiyatın ve

Sporun üzerindeki kara leke

  • 2020 Olimpiyat  kenti seçiminde de Afrika rüşvet mafyası iş başında imiş

PARİS(TSA)-Dünya Sporunda 21’nci yüzyılda FİFA Dünya Kupaları ve Olimpiyat kenti seçimlerinden sonra ortaya çıkan rüşvetle oy skandallarının, genellikle Afrika spor mafyasının işi olduğu belirlendi. Son olarak 2020 Tokyo’nun oylamasının finalinde İstanbul’u geçerek Olimpiyatı almasının altından da yine ortaya baba- oğul Diacke’ler çıktı. Bu defa Tokyo’nun başındaki Takeda olaya ortak oldu. Fransanın dünya çapındaki ünlü gazetesi Le Monde, 2020 Olimpiyat kentinin oylamasında Japon Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve IOC üyesi Tsunekazu Takeda’nın oy için rüşvet verdiğini ve IOC etik komitesinin bu konuda soruşturma dosyası açtığını iddia eden bir haber yayınlandı. Le Monde’un haberinde Takeda’nın adı büyük yolsuzluğa karışan IOC ve Dünya Atletizm Federasyonundan ihraç edilen, halen Paris’te tutulan Lamine Diacke’nin oğlu Papa Diacke’nin kurduğu bir şirkete danışmanlık adı altında 2 milyon dolar ödeme yaptığını, bunun “aktif yolsuzluk” olduğunu, Tokyo’nun yarışmada İstanbul’u geçerek 2020 Olimpiyatını böyle kazandığını yazdı. Takeda, 71 yaşındaki Prens Tsuneyoshi Takeda’nın üçüncü oğlu, İmparator Meiji‘nin torunun torunu. IOC yaşından dolayı emekli olması gereken Takeda’nın üyeliğini 2020 sonuda kadar özel bir kararla uzatmıştı. IOC, “Fransız yargı makamları ile temas halindeyiz” açıklaması yaptı. IOC kurallarında  aday kentler IOC’nin aday listesinde bulunan yasalara göre temiz danışmanlarla çalışabilmektedirler. Soruşturmaların sonucu Spor Dünyasında merakla bekleniyor.

Japon Olimpiyat Komitesi Başkanı Tsunekazu Takeda

2020’ye şike karıştıran Papa Diacke

Fransız Le Monde Gazetesi

Çeşitli Şike olaylarından göz altında olan Lamina Diacke

 


 

Katolik Dünyasının Başkenti

Vatikan

Olimpiyatlara

Katılmak için

Spor kulübü kurdu

ROMA(TSA)- “Olimpiyatlarda Vatikan devletininde bayrağı dalgalanmalı’’ diyen Katolik dünyasının merkezi, ufak ülke Vatikan, ilk adımı attı. Vatikan devleti ‘Atletizm Vatikan’ adını taşıyan bir kulüp kurdu. İlk olarak CONİ adıyla bilinen İtalyan Milli Olimpiyat Komitesinden sonra da IOC Uluslararası Olimpiyat Komitesinden onay aldı. Kulübün açılışında CONİ Başkanı Giovanni Malago ve Vatikan Kültür  Konseyi Başkanı Kardinal Gianfranco Ravasi, İtalyan Paralimpik Komitesi Başkanı Luca Pancaldi de hazır bulundular. Vatikan’da hemen kurulan rahib ve rahibelerin olduğu bir atletizm takımı da çalışmaya başladı. Vatikan’ın halen, futbol ve kriket takımı da var. Bundan sonra spor dallarını çoğaltmak, IAAF’ye, IOC’ye üye olmak ve Olimpiyata katılmak hedefler olarak belirlendi. Vatikan ilk adımı Küçük Ülke oyunlarına katılarak atacak.

Vatikan Takımının Forması

Vatikan Ekibi IOC Başkanı Thomas Bach ile

Rahip ve Rahibelerden kurulu Vatikan Atletizm Takımı

 


 

Türk Çocukları her alanda kürsüdeler

  • Sürat Pateni  Milli Takımı Macaristan’dan 12 Madalya ile döndü

BUDAPEŞTE(TSA)-Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de 4-6 Ocak tarihleri arasında düzenlenen kısa mesafe sürat pateni Challenge Series-3 yarışmasında, Türk Milli Takımı 12 madalya kazandı. Milli sporcumuz Fırat Yardımcı 500 m, 1000 m ve 1500 m kategorilerinde birincilik elde ederek 3 altın madalya kazandı ve kategori birincisi oldu. Gençler A kategorisinde Tunay Şimşek 500 m ve 1000 m kategorilerinde birinciliği kazanırken 1500 m’de üçüncü oldu ve 2 altın 1 bronz madalya elde ederek kategori birincisi oldu. Gençler B kategorisinde yarışan milli sporcumuz Furkan Akar ise kategori ikincisi olduğu yarışmada 500 m’de birinci, 1000 m ve 1500 m’de üçüncü olarak 1 altın ve 2 madalya aldı.

Madalyalar onur köşesi

Patenciler şeref kürsüsünde

Patenciler toplu halde

 


 

Güney Kore’nin Paten Antrenörünün kirli çamaşırları ortaya çıkıyor

Dünya Şampiyonu Patenci Kız

Shim Suk-Hee Rezaleti açıkladı

SEUL(TSA)- Yonhap Haber ajansı daha önce tecavüzlerden dolayı 10 yıl hapis cezası  alan Güney Kore Bayan Paten Milli Takımının Antrenörü  Cho’nun yeni tacizlerinin ortaya çıktığını açıkladı. Olimpiyat sürat pateni şampiyonu 22 yaşındaki Shim Suk-Hee, antrenör Cho’nun 12 yaşından bu yana yaptıklarını, kedisini tehdit ederek tacizi sürdürdüğünü, “Kariyerini mahvederim” dediğini, bu yüzden son olimpiyatta başarıya ulaşamadığını belirtti. Antrenör Cho’ya yeni davalar açılıyor.

Olimpiyat Komitesi Özür diledi

Güney Kore Olimpiyat Komitesi Başkanı EE-Keen-Suk kamu oyuna bir özür bildirisi yayınlayarak, “Çocuklarımızı gerektiği kadar koruyamadık. Yeni kararlar, önlemler alıyoruz. Bir yönetmelik çıkardık. Elimizden geleni yapacağız.’’ dedi.

Olimpiyat Sürat Pateni Şampiyonu Shim Suk-Hee

 


 

Dünyanın temiz spor diye baktığı Tenis karalandı

İspanyol Polisi

Şikeden 28 Tenisciyi

ve 83 şüpheliyi tutukladı

MADRİD(TSA)- İspanyol polisi pek çok müsabakaya şike karıştırdığı eşleşmeleri önceden planladıkları için aralarında  Amerika Açık Tenis Şampiyonasında yarışan birinin de bulunduğu 28 tenisçiyi ve 83 şüpheliyi tutukladı. Konu tenisçilere bahis amaçlı rüşvet veren bir Ermeni organizasyon çetesinin tespit edilmesi ile ortaya çıktı. Polis 11 evde arama yaptı. Av silahı, 5 lüks araç, kredi kartları buldu. Pek çok belgeye ve 167.000 € paraya da el konuldu..

İspanya’daki modern tenis kortları

 


 

Avrupa Oyunlarının ilkini Bakü yaptı

İkincisini Minsk yapacak

  • EOC Başkanı Kocijancic: 3. Avrupa Oyunlarında Sıra Avrupa Ülkelerinde

ROMA(TSA)- EOC kısa adıyla anılan Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliğinin Başkanı Slovenyalı Janez Kocijancic, “Avrupa Oyunlarının 3’ncüsü için adaylık süreci 28 şubatta bitecek, ilkini Azerbeycan’da Bakü’de yaptık, ikincisini Beyaz Rusya’da bu haziranda Minsk’de yapıyoruz.  Üçüncüsünde sıra Avrupa ülkelerine geldi. Minsk bu oyunların pahallı olmadığını gösteriyor, pek çok aday duyumu aldık. Sıra ülke adlarına geldi” dedi.

Minsk Kültür Şöleni hazırlıyor

2’nci Avrupa Oyunlarına  21-30 Haziranda ev sahibliği yapacak olan Minsk, bir tarih ve kültür müzesini ziyaretçilere açacak.

EOC Başkanı  Janez Kocijancic

Minsk’de kentin tarihi merkezi

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!