TSA BÜLTEN (28 Ocak-02 Şubat/2019)


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

Dünya Fair Play Ödülüne Aday gösterilmişlerdi

Altınordu ve Başkan Özkan

CIFP’den tam not aldı

İZMİR(TSA)- Türkiye’de modern spor yapısına örnek olan Altınordu ve bu yapıyı  yaratan kulüp başkanı Seyit Mehmet Özkan 2018 Dünya Fair Play ödülüne aday gösterilmişti. Dünya Fair Play Konseyi CIFP’in Başkanı, iki olimpiyat eskrim şampiyonu ve ünlü bir doktor olan Macar Jeno Kamuti, asistanı Daniel Köszegi ile Altınordu’yu görmek ve Başkan Özkan ile tanışmak üzere  hafta içinde İzmir’e geldi. Onlara TMOK Fair Play Konseyi Başkanı, CIFP  Konsey Üyesi Erdoğan Arıpınar ve TMOK Fair Play Konseyi’nin İzmirli üyesi, Gazeteci, EFPM Fair Play ödülü sahibi Avni Erboy katıldılar. Altınordu konukları hava alanında çiçeklerle karşıladı.

Yerleşkeler gezildi

Fair-Play heyetinin ziyareti Kuşadası Beytullah Baliç Yerleşkesi’nde başlayıp, Torbalı Metin Oktay Yerleşkesi ve Selçuk İsmet Orhunbilge Tesisleri ile devam etti. Heyete, Altınordu organizasyonu hakkında geniş kapsamlı sunumlar yapıldı, kulübün misyonu ve vizyonu ile ilgili detaylı bilgiler aktarıldı. Bir jest olarak masalara CIFP bayrakları konuldu. Kamuti ve Daniele arkasında isimleri yazılı Altınordu formaları ve şükran belgeleri verildi. Öğle yemeğinde Başkan Özkan ile buluşan heyet, zamanının önemli bir bölümünü ise Tatil Şenliği’ne katılan binlerce çocukla İsmet Orhunbilge Tesisleri’nde geçirdi.

Tatil şenliğindeki Altınordulu çocukların Dr. Kamuti’nin etrafını sararak “Jeno Dede Hoş geldin” diye tezahürat yapmaları Kamuti’yi çok mutlu etti.

Görüşler ve Gelecek

Kamuti, bu yıl ödül seçimin önümüzdeki Mart ayında yapılacak toplantıda gerçekleşeceğini söyleyerek, “Altınordu, beklentilerimin çok üzerinde adeta fantastik bir kulüp, Macaristan’a dönünce oradaki futbol adamları ile konuşacağım İzmir’e gelerek Altınordu’yu incelemeleri  ve Macaristan’da benzerini kurmalarını tavsiye edeceğim’’ dedi. Dr. Kamuti, Altınordu gibi bir kulüple daha önce hiç karşılaşmadığını belirterek, “Dinlemek ve yaşamak çok farklı şeyler. Konsey üyemiz dostumuz Erdoğan Arıpınar, Altınordu ile ilgili bize bugüne kadar çok şey anlattı. Ancak gelip, 30 milyon Türk genci için yapılanları görünce çok duygulandım. Altınordu fantastik bir kulüp. Saha içinde ve dışında verilen eğitimler çok önemli.  Çocukların mutluluğu ise her şeyin ötesinde” dedi. Altınordu’yu özel olarak takip etiklerini ifade eden Arıpınar ise, “Seyit Mehmet Özkan, Dünya Fair-Play Ödülü’nü hak eden, ülkemizde bir spor kültürünün oluşmasına yönelik yapılan çalışmaların öncüsü olduğunu Başkan Kamuti ile birlikte yaşayarak gördük. Altınordu gibi kulüplerin çoğalması, ülkemizin sporda istenilen çizgiye ulaşmasını sağlayacaktır. Özkan eğer Dünya Fair-Play Ödülü’nü kazanırsa, bu ödülü kendisine 30 milyon genç adına vereceğiz” diye konuştu. Kamuti’nin çok özel bir isim olduğunun altını çizen Özkan ise “Kamuti, ilk spora başladığı günden bu yana (İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Sporcu) mottomuzu adeta temsil eden, başlı başına bir başarı hikayesi. Kendisine felsefemizi anlattık ve iyi birey olmanın bizler için ne kadar önemli olduğunu gösterdik. Spor yapan binlerce çocuğumuz ile bir araya gelmesi onu gerçekten çok etkiledi. Biz, kendimizi bu toprakların çocuklarına adadık ve bunun anlaşılması gurur verici bir olay” dedi. Ziyareti TRT özel ekibi takip etti ve kayda aldı. Konuklar ertesi gün İstanbul ve Budapeşte’ye hareket ettiler.

Altınordu’da konuklar, genç takımla yemekte

Kamuti ve Arıpınar’a Seyit Mehmet Özkan’dan Şükran plaketi

Dr. Kamuti’ye Altınordu Forması

Dr. Kamuti’yi kucaklayan Altınordu minikler takımı oyuncuları

Erdoğan Arıpınar TRT’ye bilgi verirken

 

Çiçeklerle hoş geldin karşılaması

 


 

Dünya Sporunun en önemli kuruluşunun geleceği

WADA’nın Koltuğuna Bugünden

4 Ülkeden 4 Aday var

MONTREAL(TSA)- Dünya Sporunun en önemli kuruluşlarından olan, 10 Kasım 1999’da Lozan’da kurulan Dünya Anti Doping Ajansı WADA’nın halen başkanlığını yürüten İngiltere’den Sir Craig Reedie’nin emekli olması ile önümüzdeki günlerde yeni başkan seçilecek. Özellikle son yıllarda Rus Sporcularının doping olayı ile Dünya sporunda gündemden düşmeyen WADA’nın yeni başkanlığı için bugüne kadar dört aday ortaya çıktı. Bunlar Belçika’dan Phlippe Muyters, Norveç’ten Linda Helleland, Polonya’dan Witold Banka, Dominikten Marcos Diaz. Kural gereği bu dönem başkanın başka bir devletten seçilmesi gerekiyor. Böyle bir makam için IOC’nin etkili olacağı onun  desteklediği adayının başkanlık şansı olacağı belirtiliyor.

Phlippe Muyters

Linda Helleland

Witold Banka

Marcos Diaz

WADA Başkanı  Sir Craig Reedie

 


 

Nihayet Şeytanın bacağını kırdılar

Kayak Alp Disiplininde

Türkiye Şeref Kürsüsünde

POMPOROVA(TSA)- Dünya Kayak Federasyonu FIS’in organize ettiği Alp disiplini kayak şampiyonasında milli takımdan Sıla Kara başarılı bir yarışma çıkarararak şeref kürsüsüne çıktı. Bronz madalya kazanan Karanın başarısını Kayak Federasyonu yeni yapılanmanın başarısı olarak yorumladı.  Sıla ile antrenörünü kutladı.

Sıla Kara Şeref Kürsüsünde

Sıla Kara

 


 

FİFA geç de olsa suçları affetmiyor

Nijeryalı FİFA Hakemi İbrahim

Rüşvetten Ömür Boyu Boykot Aldı

ZÜRİH(TSA)- FİFA 9 yıl aradan sonra hakemlikte bir rüşvet olayını ortaya çıkarıp cezalandırdı. Nijeryalı FİFA hakemi  İbrahin Chaibou’nun 2010 FİFA Dünya Kupasındaki eleme maçlarında 5-0 biten Güney Afrika-Guetemala maçında Güney Afrika  lehine verilen 3 cezayı ve İbrahim’in diğer maçlarını da inceleyen FİFA Etik Komitesi, hepsini lekeli buldu ve rüşvet tespit etti. İbrahim Chaibou’ya ömür boyu boykot  ve 177.000 € para cezası verildi.

FİFA Hakemi İbrahim Chaibou

 


 

Oyunlar dost ve kardeş Saraybosna’da

Türkiye 2019

Kış EYOF’a

35 Sporcu ile Katılacak

ANKARA(TSA)-Bosna Hersek’in Saraybosna ve Doğu Saraybosna kentlerinde 9 – 16 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek 2019 Kış Gençlik Olimpik Festivali’nde (EYOF) Türkiye’yi 7 spor dalında 17’si kız, 18’i erkek 35 sporcu temsil edecek. 48 ülkeden 14 – 18 yaş aralığında 1500’e yakın sporcunun ilk Olimpik deneyimini yaşayacağı 2019 Kış EYOF’ta yarışmalar 8 spor dalında gerçekleşecek. Milli sporcularımız Alp Disiplini, Artistik Buz Pateni, Biatlon, Curling Kayaklı Koşu, Kısa Mesafe Sürat Pateni, Snowboard olmak üzere 7 dalda madalya mücadelesi verecek.

Erzurumdaki başarı

Olimpik değerlerin benimsenmesi, gençlerin spor yapması ve sağlıklı bir yaşam stiline sahip olması amacıyla her iki yılda bir düzenlenen EYOF’a 2017 yılında Erzurum ev sahipliği yapmıştı. Türkiye Organizasyona 24 kız, 45 erkek olmak üzere 69 sporcumuz katılmış ve 2 gümüş, 1 bronz madalya kazanmıştı..

2019 EYOF’un Logosu

 


 

Televizyonda Kuran’ı öpüp yemin etti ama kurtulamadı

Arnavut halterci dopingli çıkınca

Altın madalya ABD’li sporcuya verildi

LOZAN(TSA)- 2017 Anaheim’de Dünya Halter Şampiyonasında Arnavutluk bayrağını taşıyan Arnavutluk’un ünlü bayan şampiyonu Romela Begaj dopingli çıkınca altın madalya ABD’li Mattie Rogerse verildi. Romela testlere günlerce itiraz etti.  Bunun ABD’ye madalya kazandırmak için yapılan bir sabotaj olduğunu iddia etti. Hatta Televizyona çıkarak doping yapmadığına kuran üzerine yemin etti. Buna rağmen kararlar değişmedi. Bu olayla Arnavutluk’un doping olaylarının 2020 Tokyo Olimpiyatındaki kontenjanında azalmaya sebeb olduğu açıklandı. Arnavutluk Tokyo’ya ancak 2’si kadın 4 halterci ile katılabilecek. Olaydan sonra Romela ülkesinden ayrıldı ve Romanya’ya gitti. Bazı kaynaklar Romela’nın eşiyle Kanada’ya yerleşeceğini iddia ediyorlar.

Romela Begaj 

Mattie Rogers

Romela TV’de Kuran-ı Kerim’i öpüp doping yapmadığına yemin ederken


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!