Tolgay’a nasihatler…

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

Tolgay Arslan, 2015 yılında Trabzon üzerinden Beşiktaş’a transfer olmuş, arada ne olur ne olmaz diye Galatasaray taraftarı olduğunu söylemeyi ihmal etmemiş, son zamanlarda Fenerbahçe Armasını öpen ve eski takımı Beşiktaş armasını öpmediğini söyleyen, 28 yaşında gurbetçi futbolcumuz..

Futbol olarak yetenekli, mevkisi oturmuş ancak 30’una merdiven dayamasına rağmen kişiliği henüz oturmamış bir futbolcu. Örneklerini daha önce birçok futbolcuda gördüğümüz profesyonelliği tartışılacak davranışları, İstanbul’da yaşayanlar arasında ‘taşra kurnazı’ yani karşısındakini aptal sanan tavrı nedeniyle, bir anda bendenizin gözünden düştü. Çünkü benim taraftarı olduğum takım Fenerbahçe’ye transfer olurken eski takımına sarf ettiği sözler, Beşiktaşlılardan çok beni üzdü.

Transfer olduğun takıma gelmenin mutluluğunu tarif etmeye çalışırken, eski takımını gömmek, bilgisizlikten, düşüncesizlikten, cahillikten, en önemlisi de yaranmaya çalıştığın camianın fertlerini de kendin gibi cahil sanmandan kaynaklanır.

Buradan genç kardeşime bir iki şeyi hatırlatmak isterim.

Birincisi, bu ülke ‘kefen giyerim Galatasaray forması giymem’ diyen bir futbolcunun futbolu sarı-kırmızılı forma altında bıraktığını gördü. Bu ülke birbirine ezeli rakip 4 takımın da formasını giyen, hatta son dönemlerde ikinci tura başlayan ve her gittiğinde küçükken o takımın taraftarı olduğunu söyleyen futbolcuları unutmadı. Hatta bunlardan birinin kendisini protesto eden son takımının taraftarlarına yaranmak için neler yapacağını çok merak ediyoruz.

İkincisi, artık takımların taraftarlarının bilinç ve kültür seviyesi, izledikleri, alkışladıkları, para ödeyerek izlemeye gittikleri futbolcularınkinden daha yüksek. Yani sen onların gönlüne formayı, armayı öperek değil, iyi performans göstererek, o formaya layık davranışlar sergileyerek girebilirsin. Yani kısaca ‘yemezler’ Tolgay.

Burdan birkaç kelime de attığı her adımını takdirle karşıladığım Başkan Ali Koç’a söylemek istiyorum. Sayın Koç, daha mazbatanı almadan kulüpler arasındaki gerilim yerini ılık rüzgarlara bıraktı. O zaman bunu futbolculara da anlat ki çıkıp böyle densizlikler yapmasınlar.

mail: r.yilmaz50@gmail.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!