TSA BÜLTEN (04-09/Şubat/2019)

 


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

İsviçre’nin ünlü finansörü yarını bekliyor

FIFA Başkanlığına

Roman Vega Aday

ZÜRİH(TSA)- FIFA Başkanlığına Sepp Blatter’in görevden alınmasından sonra getirilen Gianni Infantino  Sepp Blatter’in kalan süresinde başkanlık yapacaktı. Süre bu yıl tamamlanıyor. FIFA başkanlık adayları ise 5 Şubatta (Yarın) belli olacak. Eski İsviçre Uluslar arası dönüm finansörü olan Roman Vega FIFA başkanlığı için adaylığını açıkladı. Vegan; Swiss Asset Management şirketinin kurucusu ve eski ünlü  bir futbolcu. İsviçre, İtalya, İngiltere, İskoçya ve Fransa’da oynamış olan Vega’nın yarın FIFA başkanlığı için çıkacak 5 aday arasında şansı olduğu belirtiliyor.

Roman Vega

 


 

Bir altın, iki Bronz madalya aldılar

Karate Milli Takımımız

Hiç bir Şampiyonadan

Madalyasız Dönmüyor

PARİS( TSA)-Dünya Karate Federasyonu’nun (WKF) her yıl düzenlediği ve 2019’da yedi etap üzerinden organize edilecek Karate 1 Premier Lig’de sezonun ilk etabı Fransa’da yapıldı. 25-27 Ocak tarihleri arasında başkent Paris’te düzenlenen müsabakalarda Büyükler Karate  Türk Milli takımı bir altın, iki bronz madalya kazandı. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na puan veren müsabakalar arasında yer alan Karate 1 Premier Lig’in Paris etabında 82 ülkeden 776 karateci mücadele etti. 2018’i Avrupa Şampiyonu ve Dünya ikincisi olarak kapatan Serap Özçelik Arapoğlu, sezona altın madalyalı bir başlangıç yaptı. Kumite 50 kiloda 2018 Dünya Şampiyonası finalinde kaybettiği Japon Miho Miyahara’yı 6-0 yenen Serap, rakibinden hem rövanşı aldı hem de 2019’un ilk müsabakasında şampiyonluğa ulaştı. Kumite 61 kiloda üçüncülük maçına çıkan Merve Çoban ise karşılaştığı İranlı Rozita Alipourkeshka’nın diskalifiye olmasıyla bronz madalya ile organizasyonu noktaladı. Ali Sofuoğlu, Emre Vefa Göktaş ve Kutluhan Duran’dan oluşan Erkek Kata Milli Takımımız da yenilenen kata sisteminde Fransa’yı (Puan: 24.68 – 23.40) mağlup ederek üçüncülük kupasının sahibi oldu.

En İyiler Ödüllerini Aldı

Paris’teki organizasyonda, Karate 1 Premier Lig’de 2018’i Grand Winner (sıkletinin en iyisi) olarak noktalayan karateciler de ödüllerine kavuştu. 2017’nin ardından 2018’de de sıkletinin en iyisi olan Serap Özçelik Arapoğlu ile Eray Şamdan, Burak Uygur ve Uğur Aktaş da ödüllerini, Dünya Karate Federasyonu Başkanı Antonio Espinos’un elinden aldı.

Karate Milli Takımımız toplu halde

 


 

Kurbanları açıklama yaptıkça; cezası uzuyor

Sporcularını taciz eden

Güney Koreli antrenörün

Hapis cezası 18 aya çıktı

SEUL(TSA)- Güney Kore Paten Milli Takımının antrenörü Cho Jae-Beom’un şampiyon Shim Suk-Hee’ye cinsel tacizden dolayı 10 ay hapse mahkum olmuştu, diğer bir şampiyon olan Shim’in taciz açıklamasından sonra Beom’un cezası mahkeme tarafından18 aya çıkartıldı..

Taciz kanunu çıkıyor

Yetkililer yakında Kore Parlamentosundan cinsel tacizle ilgili yasalarının değiştirilerek onaylanacağını açıkladılar..

Ünlü Şampiyon Shim Suk-Hee Olimpiyatta

 


 

Rusya Doping gölgesinden kurtulmak için atak üstüne atak yapıyor

Kazan 2023 Avrupa Oyunları’na Aday

MOSKOVA(TSA)-Rusya uluslararası her organizasyona talip olup üstlerindeki doping gölgesinden kurtulmaya çalışıyor. Son yıllarda her ev sahipliği ve hem de spor tesisleri ile takdir toplayan Tataristan’ın Kazan kenti 2023 Avrupa Oyunları’na talip oldu. 2015 FİNA dünya şampiyonasına, 2013 yaz Üniversite Oyunlarına ev sahipliği yapan Kazan, diğer bir aday Polonya’nın Katowice kentine rakip çıktı. Rusya Olimpiyat Komitesi Başkanı Stanislav Pozdnyakov, “Kazan’ı destekliyoruz’’ dedi. EOC Başkanı Janiz Kocijancic, 2023 için başka adaylar da olacağını söyledi.

Rus Olimpiyat Komitesi Başkanı Stanislav Pozdnyakov

Kazan’dan genel görünüş

Kazan’daki Yüzme Tesisleri

 


 

3 müsabakada da Altın madalyalar finalde kaybedildi

Güreş Milli Takımı Rusya’dan

3 Gümüş, 1 Bronz Madalya ile Döndü

MOSKOVA(TSA)-Rusya’da 24-27 Ocak’ta düzenlenen Ivan Yariguin Grand Prix Turnuvası’nda Türk Milli Güreş Takımı 3 gümüş 1 bronz madalya olmak üzere toplam 4 madalya kazandı. Avrupa, Dünya, Olimpiyat Şampiyonu Taha Akgül Rus, Kübalı ve Dünya 2.si Çinli Zhiwei Deng’i (10-0) sayı tuşuyla yenerek geldiği finalde ev sahibi güreşçi Anzor Khizriev’e yenilince turnuvayı gümüş madalya ile kapattı. 74 kiloda Yakup Gör Moğol, Rus ve Kübalı rakiplerini yenerek çıktığı finalde karşılaştığı Dünya Şampiyonu Zaurbek Sıdakov ile zorlu bir mücadele yaptı. Rakibini köprüye getiren Yakup Gör öne geçtiyse de, tuşlanmaktan son anda kurtulan Rus güreşçi mücadeleyi (5-4) kazandı. 86 kiloda Fatih Erdin Japon ve iki Rus rakibini yenerek çıktığı finalde Avrupa şampiyonu Rus Dauren Kurugliev karşısında sakatlık geçirince gümüş madalyada kaldı. 97 kiloda Baki Şahin ise Moğol rakibi Namkhai Batdorj karşısında (4-0) öndeyken rakibini tuşla yenerek bronz madalya kazandı.

Ivan Yariguin Grand Prix Güreş Turnuvasından bir görünüş

 


 

Çin Devlet Başkanı

IOC Başkanı Thomas Bach’a

 2020 için garanti verdi

Çin’de Doping için

Ağır ceza kanunu

Çıkarılıyor

PEKİN(TSA)- IOC başkanı Thomas Bach 2020 Kış Olşimpiyat oyunlarına hazırlanan Çin’i ziyaret etti. Büyük halk salonunda Çin Devlet Başkanı XI Jinping ile yapılan toplantıda Devlet Başkanı Jinping, “Dopingden nefret ediyorum. Çin Halk Cumhuriyeti eskiden dopinge para cezası veriyordu. Yeni yasalarla ağır cezalar geliyor. Madalya yerine temiz Çinli atletleri tercih ederim’’ dedi. IOC Başkanı Bach tesisleri çok beğendiğini ve Çin’in Olimpiyata hazır olduğunu söyledi.

IOC Başkanı Thomas Bach Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı XI Jinping ile toplantıda

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!