Abdullah Çevrim ve atletizm

Kategori: Yazar - Yorum Yazın
  • MUĞLA / FETHİYE’DE yaşayan Fenerbahçe’nin Efsane Futbolcusu Abdullah Çevrim; ‘Ben Spora Atletizm ile başladım’ dedi

 

Bin dokuz yüz altmışlı yılların efsane futbolcusu Fenerbahçeli Abdullah Çevrim ile Türkiye’de Amatör Sporu konuşurken, kendisinin de spora Atletizm’in uzun atlama dalında yarışarak başladığını söyledi.

Askeri Lisede öğrenci olduğu dönemlerde 1948 Londra Olimpiyatlarında Üç adımda 3. gelerek Türkiye’ye Olimpiyat Madalyası kazandıran Milli Atlet Ruhi Sarılap’in kendilerinin Beden Eğitimi öğretmeni olduğunu söyleyen Abdullah Çevrim, ‘Beni Atletizmin uzun atlama dalında Olimpiyat Madalyalı Milli sporcu Ruhi Sarıalp atletizme başlattı. Bin dokuz yüz altmışlı yılların başında İstanbul’da yapılan bir Atletizm müsabakasında ilk defa Uzun atlamamda 6.94 Metre atlayarak büyük bir başarı elde etmiş ve herkesin dikkatini çekmiştim. Daha sonraki zamanlarda Beden Eğitimi öğretmenimiz olan Atletizm’de Milli sporcumuz olan ve 1948 Londra Olimpiyatlarında Üç adım atlamada 3. gelerek Türkiye’ye Güreşten sonra Atletizm’de ilk Olimpiyat Madalyasını kazandıran Ruhi Sarıalp beni çalıştırdı ve ben Atletizm’in uzun atlama dalında çok başarılı müsabakalar çıkararak, birincilikler elde ettim’ diye konuştu.

Fenerbahçe’nin bir dönemki Efsane futbolcusu Abdullah Çevrim, daha sonraları profesyonel futbol oynağını söyleyerek ‘biz profesyonel futbol hayatımızda da, profesyoneldik ama bugünkü gibi çim sahalar yoktu. Bizler toprak sahalarda yerine göre toz, yerine göre çamur sahalarda amatör bir ruhla top oynar vebaşarılı olurduk’ dedi.

e-mail: eroldolu48@hotmail.com

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!