TSA BÜLTEN (18-23/Şubat/2019)


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

EYOF 2019 Olimpik Kış Festivali sona erdi

Türkiye 46 Ülke arasında

2 madalya ile ilk 21’e girdi

SARAYBOSNA(TSA)- 2019’ncu Avrupa Gençler Olimpik Kış Festivali Doğu Saraybosna’da yapılan törenle sona erdi. Türkiye Furkan Akar’la 1500 m kısa sürat pateninde Bronz madalya, 500 metrede gümüş madalya kazanarak 46 ülke arasında ilk 21’e girmeyi başarırken, Türk Curling takımı da Avusturya’yı 8-2 yendi. Oyunlar sonunda; Norveç 6 altın 1 gümüş, 5 bronz madalya ile birinci, İsviçre 5 altın, 5 gümüş 2 bronz madalya ile ikinci, Fransa 4 altın, 3 gümüş, 4 bronz madalya ile üçüncü oldular. Tüm dallarda yarışan Türk sporcular kendi derecelerine uygun sıralamalarda yer aldılar. Kapanış töreninde Türk bayrağını Sürat patencisi Muhammed Emir Han taşıdı. Tören sonunda Doğu Saraybosna Belediye Başkanı EOC bayrağını 2021 kış EYOFa ev sahipliği yapacak olan Finlandiya’nın Vuokatti Belediye Başkanına  verdi.

EYOF 2019 Kış da Türk Milli Ekibi TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan ve Şef Sekreter Kübra Yıldırım ile

Furkan Akar gümüş madalya kürsüsünde

Avusturya’yı yenen Curling takımı maçta

 

Türk bayrağı kapanış töreninde

Furkan Akar gümüş madalya yarışında

 


 

Spor Dünyası Türk Okçuları Konuşuyor

Mete Gazoz ve Yasemin Alagöz

Dünya Okçuluğunun Zirvesinde

LOZAN(TSA)- 2019’un ilk aylarında dünyadaki spor haberleri içinde iki Türk sporcusu yer aldı. Türk Okçuluk Milli Takımından Mete Gazoz ile Yasemin Alagöz, özelikle Korelilerin, Amerikalıların iddialı oldukları Okçuluk dalında yılın yıldızları olarak seçildiler. Olimpiyat dünyası bunun yanı sıra, Türk Milli Takımın başarılı antrenörü Göktuğ Ergin ve Paralimpik okçular Bahattin Hekimoğlu ile Merve Nur Eroğlu Şeref Listesinde yer aldılar. Okçuluk dünyası halen IOC’nin ikinci Başkanı ve TMOK Başkanı olan, ayni zamanda Dünya Okçuluk federasyonu Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ile Türkiye’nin Federasyon Başkanı Abdullah Topaloğlu’nun da emek ve gayretlerinden söz ediyor.

Mete Gazoz

Yasemin Alagöz

Okçuluk Fedrasyonu başkanı Abdullah Topaloğlu

 


 

Spor eski düşmanları kürsüde birleştirdi

İki Kore Seul’deki

2032 Olimpiyatı için

Lozan’dalar

SEUL(TSA)- Son Kış Olimpiyatlarında bir araya gelen, ateşkese rağmen siyasi olarak hala harp halinde gözüken Kuzey ve Güney Kore heyetleri 2032 Yaz Olimpiyatlarına birlikte oy vererek Güney Kore’nin Başkenti Seul’de yapılmasını karar verdikten sonra, iki ülkenin heyetleri Lozana gittiler ve IOC Başkanı Thomas Bach tarafından kabul edildiler. IOC Başkanı Thomas Bach’ın önderliğinde dostluğa ve yumuşamaya adımlar atan iki kore, 1988 Yaz Olimpiyat Oyunlarına başarılı bir ev sahipliği yapan Güney Korenin başkentinde her iki organizasyonu (Olimpiyat ve Paralimpik oyunları) için çalışmalara başlayacaklar.

Seul kenti

 

Kuzey ve Güney Kore heyetleri Lozan’da IOC Başkanı Thomas Bach ile

 


 

Ülke sporuna hizmet için

TMOK bünyesinde kurulmuştu

Oktar Tertemiz

Türk Spor Vakfı’nın 

Başkanlığına Aday

İSTANBUL(TSA)- Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin bünyesinde ülke sporuna hizmet için kurulan Türk Spor Vakfı’nın 2. Genel Kurulu Çarşamba günü (20/Şubat/2019) saat :11.oo’de Olimpiyatevi’nde yapılacak. Vakfa büyük hizmetler veren spor adamı ve TMOK Başkan Yardımcılarından Türkay Peker’in vefat etmesi üzerine boşalan başkanlık makamına Çarşamba günkü genel kurulda seçim yapılacak. TSV’nin Başkanlığına TSV’nin Genel Sekreterliğini yürüten, uluslararası Voleybol hakemi, TMOK eski muhasip üyesi Oktar Tertemiz’in aday gösterileceği belirtiliyor. Vakfa üyelik tüzük gereği vefat edenlerin halef göstermesi ile veya genel kurul kararı ile belirleniyor.

Türk Spor Vakfı’nın Logosu

Oktar Tertemiz  

 


 

Türkiye’nin ilk ve tek özel

Kadınlar Futbol Turnuvası

“Kızlar Sahada”

İstanbul Kupası

2019’un Kayıtları açıldı

İSTANBUL(TSA)- Özellikle sosyo-ekonomik dezavantajlı bölgelerde kız çocuklarının; futbol, toplumsal cinsiyet ve kişisel gelişim eğitimleri alacağı Kızlar Sahada Futbol Okulları ile Kızlar Sahada, her yaştan kız çocuğu ve kadını sahaya çıkarma hedefi ile kurulan bir organizasyondur. Merhum ünlü spor adamı Turgut Atakol’un kızı, 2011 Kadın ve Spor IOC Ödülünü kazanan, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Sema Kasapoğlu’nun önderliğinde kurulan organizasyon, bu yıl 27-28 Nisan ve 4-5 Mayıs’ta ENKA Okulları İstinye’de gerçekleşecek 2019 turnuvasının kayıtları açıldığını açıkladı. Turnuvanın indirimli kayıtları 15 Mart Cuma günü yapılacak. Yönetim kayıtlar için (0212 287 3040 nolu telefonu ve @ olarak da info@kızlarsahada.com) adresini açıkladı. Organizasyon bu yıl İstanbul’da 3 farklı noktada ve Kayseri, Malatya, Gaziantep, Kahramanmaraş olmak üzere Türkiye’nin 7 noktasında açılacak ücretsiz futbol okullarının da müjdesini verdi.

        Kızlar Sahada’nın bu yılki davet afişi

 

Kızlar Sahada ekiplerinden birisi

Büyük Atılımın mimarlarından Sema Kasapoğlu

IOC’nun eski başkanı Jacques Rogge ile birlikte 


 

AIBA- IOC arasındaki sorun çözülecek gibi görünmüyor

Kazakistan IOC’nin yanında yer alıp

AIBA Yönetimine Başkaldırdı

LOZAN(TSA)- IOC kısa adıyla anılan Uluslar arası Olimpiyat Komitesi AIBA’yı bir kurul tarafından denetlerken, Tokyo Olimpiyatlarında Boks dalının AIBA dışında bir organizasyon tarafından yapılma tehdidi hala sürüyor. Bu arada Kazakistan Boks Federasyonu AIBA’ya karşı olduğu ve baş kaldırdığını   IOC ile iş birliği yaparak Tokyo’ya boksörlerin AIBA’nın dışında katılmasına yardımcı olacağını açıkladı. Kazakistan AIBA Başkanlığına ünlü boksör Konakbayev’i aday göstermiş, AIBA “geç kaldı”  gerekçesi ile başvuruyu kabul etmemişti. AIBA Başkanı Rahimov olaydan sonra Kazaklar için “Haydut grubu” tabirini kullanmıştı. Tokyo ve boks probleminde belirsizlik hala devam ediyor.

Kazakistan Temsilcisi Konakbayev

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!