TSA BÜLTEN (25 Şubat-02 Mart/2019)


—-TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—-


 

Yıldızlar ve Gençlerde Şeref Kürsüsündeyiz

Türk Eskrimi

Dünyada adını

Duyuruyor

LOZAN(TSA)-Dünya spor başkenti kabul edilen Lozan’da son haftalarda  özellikle son iki yıl içindeki başarıları ile Türk eskrimcilerinden söz ediliyor. Yıldızlarda, gençlerde, büyüklerde, bayanlarda ve erkeklerde alınan sonuçlar,  eskrim sporunun zirvesindeki ülkelere karşı alınan başarıların, hem gelecek günler için, hem de olimpiyatlar için Türk Eskriminin ümit verdiği vurgulanıyor.

Avrupa Şampiyonu var

Son haftalarda Türk eskrimcileri iki başarıya daha imza attılar. İtalya’da yapılan Avrupa yıldızlar – gençler eskrim şampiyonasında, yıldız kadınlar kılıç dalında Nisanur Erbil Avrupa Şampiyonu oldu. Cezayir’de yapılan  kadınlar eskrim kılıç dünya kupasında Türk takımı üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

Avrupa Şampiyonu Nisanur Erbil

Kılıç kupasında bronz madalya kazanan bayan takımımız

 


 

Hem sanat, hem özveri hem de ülkeye katkı

“Evlat Aşkına Sıfır Atık” Projesine
Türkiye Jokey Kulübü’nden Destek

 

Nezir ÖNAL

Ankara(TSA)-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde ülke çapında yürütülen “ Sıfır Atık” projesine bir katkı da Türkiye Jokey Kulübü’nden geldi.. Kısıtlı doğal kaynakları korumak, geri dönüşümü verimli bir hale getirmek için atıkları kaynağından ayrıştırarak ekolojik, çevreci ve ekonomik katma değer yaratmayı hedefleyen “Sıfır Atık” projesinin önemine Türkiye Jokey Kulübü,  gerçekleştirdiği etkinlikle dikkat çekti. Şubat  ayında, Tema Vakfı Kocaeli Temsilciliği ile Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla Kartepe Hipodromu’nda gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler; İzmit Merkez Aşım İstasyonu’nda kullanılmış ve atıl durumdaki nalları, “Evlat Aşkına Sıfır Atık” sloganı ile el emeği göz nuru süs eşyasına dönüştürdüler. Birbirinden güzel çalışmalara imza atan öğrencilerin göstermiş oldukları beceri ve sahip oldukları yetenek, etkinliğe katılanlar tarafından takdirle karşılandı. Öğrencilerin, atık olarak nitelenen ürünlerin yeniden değerlendirilmesiyle yaptıkları bu süs eşyaları, 8 Mart Kadınlar günü için Türkiye Jokey Kulübü tarafından gerçekleştirilecek fidan dikme etkinliğine katılan kadınlara hediye edilecek.

Öğrencilerin Sıfır Atık projesi pankartları ile

Sanat eseri haline getirilen eski nallar  

 


 

Prof.Dr.Uğur Erdener’in Başkanlığını yaptığı

Dünya Okçuluk

Federasyonunun

Genel Kurulu Haziranda

LOZAN(TSA)- IOC Başkan Yardımcısı ve TMOK Başkanı olan Prof. Dr. Uğur Erdener’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Dünya Okçuluk Federasyonu’nun genel kurulu 1-2 Haziran tarihleri arasında S-Hertogenbosh de yapılacak. Federasyonda özellikle etik kurulda yenilenme bekleniyor. Genel kurul Federasyondaki 4 çalışma grubuna 28 yeni üye seçecek. Yönetim kurulunda halen 3 kadın üyenin bulunduğu bu kongrede kadın üye adetinin de arttırılcağı tahmin ediliyor.

Başkan Erdener 2017 de Meksiko’daki kongrede kürsüde

Dünya Okçuluk federasyonu ekibi toplu halde

 


 

Çeşitli skandallar sonuc verdi

ABD Olimpiyat

Komitesi yeniden

Düzenleniyor

COLORADO SPRINGS(TSA)- Başta ABD kadın jimnastik takımının başına gelenler olmak üzere, çeşitli alanlarda meydana gelen nahoş olaylardan sonra USOC kısa adıyla tanınan 1894 yılında kurulmuş olan ABD Olimpiyat Komitesi, birçok alanda yeniden yapılanmaya gidiyor. bu atılım devam ederken ünlü spor adamları sporcuların tacizini kürsülerden protestoya devam ediyorlar. USOC’un CEO’su Sarah Hirshland başta sporcularla ilgilenmek olmak üzere ve onları tacizden korumak için 12 öneri sundu. 2028 Los Angeles Yaz Olimpiyat Oyunlarının çalışmaları ile ilgili çeşitli dallarda tayinler yaptı. Paralimpiklerin yöneticisi Rick Adams’ı yeni spor performans şefi olarak atadı. 9 kişiden oluşan bir yürütme ekibi kurdu. Önümüzdeki günlerde USOC yeni yapılanmayı ve çalışmalarını kamu oyu ile paylaşacak.

                      USOC’un logosu

 

USOC’un CEO’su Sarah Hirshland

 

Sporcuları taciz protestosu kürsüde

 

 


 

Dominikli Marcos Diaz Amerika kıtasının adayı mı?

WADA’nın yeni Başkanı

14 Mayıs’ta Seçilecek

MONTREAL(TSA)- Dünya antidoping ajansı WADA’nın  Sir Craig Reedie’nin  yerine yeni başkanını 14 Mayıs’ta burada Montreal’de yapılacak toplantıda seçecek. Bu arada Dominikli  WADA’nın icra ve Vakıf kurulunun üyesi olan 44 yaşındaki eski maraton yüzücüsü Marcos Diaz, Amerika kıtasının kendisini kıta adayı olarak seçtiğini iddia etti. Diaz tüm ülkeleri gezip  hükumetlerden destek almaya çalışacığını da söyledi. Bugüne kadar WADA Başkanlığı için Diaz’dan başka üç aday bulunuyor. Bunlar WADA Başkan Yardımcısı Linda Helleland, Polonya Spor Bakanı Witold Banka ve Flaman Bakan Philippe Muyters olarak açıklanmıştı.

Marcos Diaz

 


 

Geçen yıl Çanakkale’de Truva Yüzme

Yarışını başarı ile yapmıştı

Türk Spor Vakfı’nın

Yeni Yönetim

Kurulu seçildi

İSTANBUL(TSA)- Türk Spor Vakfı’nın genel kurul toplantısı sonunda yeni kurullar seçildi. İttifakla seçilen kurullar şöyle: Yönetim Kurulu (Oktar Tertemiz, Seyit Bilal Porsun, Sinan Mısırlı, Baki Atilla Cömert, Sema Kasapoğlu (Yedek Üyeler: Akar Çiçek, Perviz Aran) Denetleme kurulu: Nihat Usta, Abdullah Özkan Mutlugil  (Yedek Üyeler: Alpay Cin, Mahmut Celal Porsun)

TSV’nin Logosu

 


 

UPS’DEN ANLAMLI GALİBİYET

*Voleybol Bayanlar 2. Liginde deplasmanda Vakıfbank’ı 3-2 yenen UPS, sezonu 4. sırada tamamladı. Maç sonunda Başkan Semra Demirer’in pasta sürprizi galibiyetin mutluluğunu ikiye katladı

 

Türkiye Voleybol Bayanlar 2. Liginde mücadele eden UPS Bayan Voleybol Takımı, sezonu galibiyetle kapattı. 2018/19 sezonuna şampiyonluk hedefiyle başlayan UPS Bayan Voleybol takımı, bu hedefine ulaşamamanın üzüntüsünü, deplasmanda Vakıfbank gibi güçlü bir ekibi 3-2’lik skorla yenerek hafifletti.

Vakıfbank Spor Sarayı’nda oynanan karşılaşmada, ilk iki seti 25/12 ve 25/20’lik skorlarla kazanarak 2-0 öne geçen UPS’nin kızları erken havaya girince, 3. ve 4. Setleri 25/12 ve 25/21’lik sayılarla rakibine kaptırdı ve durum 22 oldu. Tie-break setinde silkinerek kendine gelen UPS, bu seti 15/10 alarak maçı 3-2 kazanmış oldu.

Bu maçın ardından sezon sona ererken UPS Bayan Voleybol takımı, şampiyonluk hedefiyle başladığı sezonu, Vakıfbank, Bahçelievler belediyesi ve Arnavutköy Belediyesi’nin ardından 4. sırada tamamladı.

Karşılaşmanın ardından parkeye inerek oyuncularını birer birer kutlayan Başkan Semra Demirer, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mücadele ettiğimiz Bayanlar Voleybol 2. Liginin en az bütçeli ekibi olarak, ligi 4. Sırada tamamlamamız aslında başarısızlık sayılmaz. Ancak Şampiyonluk parolasıyla başladığımız ligde sonuç olarak hedefe ulaşamamış bulunuyoruz. Bunun üzüntüsünü de deplasmanda Ligder Vakıfbank’ı yenerek hafiflettiğimizi düşünüyorum. Kızlarımı bu yüzden tebrik ettim.”

Antrenör Sedat boran ise aslında çok iyi bir takım olduklarını, ancak ligin ilk yarısında kaybettikleri puanlar yüzünden hedeflerinin altında kaldıklarını söyledi. Sezonun ilk başında üst üste puanlar kaybettiklerini ve ardından toparlanmalarının biraz zaman aldığını belirten Boran, yine de ortaya konan mücadelenin semeresini bu önemli deplasman galibiyetiyle aldıklarını kaydetti.

DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

 

Oyuncular bu galibiyetin ardından soyunma odasına girdiklerinde onları bir sürpriz bekliyordu. 2. Kaptan Sevgi Özdemir’in doğum gününü unutmayan Başkan Semra Demirer, pastayı hazırlamış bekliyordu. Oyuncular hep birlikte pastayı üfleyerek, hem Sevgi’nin  doğum gününü, hem Vakıfbank’ı yenmenin mutluluğunu, hem de yorucu bir sezonun geride bırakmayı kutladılar.

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!