KADINLARIMIZ VE SPOR

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

—Dünya Kadınlar Günü Anısına— 


      

8 Mart Dünya Kadınlar günü. Günlük yaşamın en büyük değerlerine layık olan annelerimiz, ablalarımız kız kardeşlerimiz. Çünkü yaşamın zorluğunu en çok çeken kadınlarımızdır. Özellikle kırsal kesimlerde bulunan kadınlarımız çoğu zaman erkek egemenliğine boyun eğmekten başka çareleri olmamaktadır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri anısına ülkemizde spor ortamlarında kadınlarımızı anlatmak istiyorum.

19 Mayıs 1919 tarihinden başlayarak 9 Eylül 1922 tarihine kadar devam eden ve başarılı olduğumuz Kurtuluş savaşından sonra Atatürk’ün önderliğinde 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti, uluslar arası alanda da tanındıktan sonra gerçekleştirdiği yeniliklerden birisi de kadınların sosyal yaşamda yer almalarının sağlanmasıdır.

Osmanlı döneminde kadınların istenilen düzeyde söz hakkı olmamaları, kendilerini toplumsal yaşamda da yok sayıyor ve kadınlarımız mirastan dahi eşit şekilde yararlanamıyordu.

Bunun yanında 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlarımıza ülkemizin yönetiminde de söz sahibi olmaları açısında seçme ve seçilme hakkı verilmiş olup, o tarihten itibaren kadınlarımız siyasi ortamda da yerini almaya başlamışlardır.

Kadınlarımızın spor ortamlarında bulunmaları, siyasi haklarını kullanmalarından önce gerçekleşmiştir.

Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınların spor ortamlarında da yer alması için çabaları başarıya ulaşmıştır. Medeni uygar yaşamın bir parçası olarak kadınların spor yapması, toplumda Cumhuriyetin ilk yıllarında gerçekleşen bir yeniliktir.

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında evli olmayan kızlar sporu erkek kardeşleriyle, evli olan kadınlarda eşleriyle beraber yapıyorlardı. Ama daha sonraları kadınların spor yapmaları daha geniş kitlelere yayıldı ve sporu belli bir zaman içerisinde yarışma amacı doğrultusunda yapmaya başladılar.

     Cumhuriyet döneminde kadınlarımız önceleri Atletizm ve Tenis sporunda görülürken, bir müddet sonra Kürek ve Yüzme sporlarını yapmaya başladılar.

1926 yılında kadınlar, uluslar arası Atletizm adamımız olan Ömer Besin Koşalay’ın İstanbul’da başlattığı Atletizm çalışmalarında yer aldılar. Atatürk de bu konuya büyük önem verip destekliyordu.

1928 yılında yapılan Olimpiyat oyunlarına kadınlarımızın da katılması için Atatürk bizzat emir verdi ve kadınlarımız ülkemizi ilk defa Olimpiyatlarda temsil etmeye başladılar.

Sabiha Rıfat

1929 yılında kadınlarımız voleybol sporunda görüldü. Yüksek Mühendis Mektebi (bugünkü ismiyle İstanbul Teknik Üniversitesi) öğrencisi olan Sabiha Rıfat, İstanbul’da Fenerbahçe voleybol takımında erkeklerle beraber yer aldı. Ayrıca Mühendis olarak Ankara’da Anıtkabirin inşaatında da görev yaptı.

Modern Türkiye’nin yaratılmasının ilk yıllarında kadınlarımızın spor ortamlarında da yer alması ülkemizin güzelliklerinden birisiydi.

Cumhuriyet döneminin Türk kadınına kazandırdığı haklardan ilk yararlanan kadınlardan olan Sabiha Rıfat Anıtkabirin inşaatında da mühendis olarak görev yapmıştır.

 

e-mail: eroldolu48@hotmail.com

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!