TSA BÜLTEN (11-16/MART/2019)


——TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir——-


 

23 Mart Cumartesi Olimpiyatevi’nde

TMOK Mali Genel Kurulu Toplanıyor

İSTANBUL(TSA)Türkiye’nin en büyük spor kuruluşu olan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin  yasal olarak 2’nci çağrısı yapılan olağan mali kurul toplantısı 23 Mart Cumartesi günü saat:10.00’da Olimpiyatevi’nde yapılacak. Klasik gündeminde faaliyet raporu, mali ve denetleme raporlarının yer aldığı kurulda yönetim kurulu genel kurul üyelerine TMOK’un bir yıllık çalışmaları ve ülkemizdeki spor faaliyetleri hakkında bilgi verecek.

TMOK Kongrelerinden birisinde Saygı duruşu

 


 

FİFA’da olaylar bir türlü  bitmek bilmiyor

Konsey üyesi Lee Harmon

Bilet yolsuzluğundan atıldı

ZÜRİH( TSA)- FİFA Konsey üyesi Cook Adaları Futbol Federasyonu Başkanı Lee Harmon, 2018 Dünya Kupasında bilet yolsuzluğundan dolayı konseyden atıldıve 20.000 dolar para cezasına mahkum oldu. FİFA eski bakan yardımcısı Yeni Ginedeli David Chung ise Auckland’daki Futbol Evi inşaatında yolsuzluk yaptığı için Konsey dışı kaldı.

Lee Harmon

2018 Dünya kupasının biletleri ile gösteri yapan Kolombiya’nın Amigosu

 


 

Dünyanın en iyileri olarak alkışlandılar

Mete Gazoz ve Yasemin Alagöz

Ödüllerini aldılar

ANKARA(TSA)-2018 yılında Dünya Okçuluk Federasyonu tarafından dünyanın en iyi klasik yay kadın sporcusu seçilen milli sporcu Yasemin Ecem Alagöz, dünyanın en İyi klasik yay  sporcusu ve 2018 yılının en iyi çıkış yapan sporcusu seçilen Mete Gazoz ile  2018 yılının en iyi antrenörü seçilen Okçuluk Milli Takım Teknik Direktörü Y. Göktuğ Ergin ödüllerini aldılar. Ödülleri Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanı IOC Asbaşkanı ve TMOK başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Avrupa Okçuluk Federasyonu Başkanı ve Dünya Okçuluk Federasyonu 1.Başkan Vekili Mario Scarzella verdiler.

Samsun’da 8 Madalya

SAMSUN(TSA)Burada düzenlenen 2019 Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası’nda milli sporcularımız 3 altın, 3 gümüş, 2 bronz madalya kazandılar. Erdal Meriç Dal, Efe Gürkan Maraş ve Musa Arzuman’dan oluşan Klasik Yay Genç Erkek Takımımız altın madalya için Rusya ile karşılaştı ve 5-1 sona eren karşılaşma sonucu Avrupa Şampiyonu oldu. Göksel Altıntaş, Batuhan Akçaoğlu ve Yakup Yıldız’ın oluşturduğu Makaralı Yay Genç Erkek Takımımız altın madalya için İtalya ile karşılaştı ve 233-232 biten karşılaşma sonucu Avrupa Şampiyonu oldu.Begüm Topkarcı, Büşra Nur Gürlek ve İpek Tomruk’dan oluşan Makaralı Yay Genç Kadın Takımımız finalde İtalya’ya 223-228 mağlup olarak gümüş madalya kazandı. Klasik Yay Genç Kadın Takımımız bronz, Klasik Yay Erkek Takımımız bronz madalya kazandılar. Makaralı yay genç kadınlarda Yasemin Begüm Topkarcı ve makaralı yay genç erkeklerde Yakup Yıldız gümüş madalya kazandılar. Makaralı yay kadınlarda Gizem Elmaağaçlı finalde Alexandra Savenkova karşılaştı, 146-146 biten karşılaşmada beraberlik atışları sonrasında rakibini geçen Gizem, Avrupa Şampiyonu oldu.

Dünya Okçuluk Ödülleri töreni

Şampiyon Okçuluk Milli takımı toplu halde

 


 

WADA rekor belgeler ele geçirdi

*RUSYA Doping Laboratuarından 400.000 saat süren müziğe eşdeğer 24 terebaytlık malzeme

TORANTO( TSA)- WADA Dünya Anti doping Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre bir çok defa engellenen Moskova’daki Doping Merkezindeki araştırma sona erdi. WADA İstihbarat ve soruşturma direktörü Gunter Younge’nin başkanlığındaki heyet 24 terabaytlik bilgiyi aldı. Bu 400 saat süren müziğe veya 5200 DVD’ye eşdeğer. Bu belgelerin açılıp incelenmesinin üç ay süreceği tahmin ediliyor. Böylece Sochi’de başlayan araştırma ile Rus sporcuların doping kimlikleri oraya çıkacak. IOC de buna göre 2020 Tokyo Olimpiyatlarına hangi sporcunun katılabileceğini belirleyecek.

WADA  direktörü Gunter Younge

RUSADA Moskovadaki doping  kontrol laboratuarı

 


 

Rusçuk’dan ve Salzburg’dan iyi haberler var

  • Türkiye Güreşte 8, Karatede 5 kez Şeref Kürsüsünde

ANKARA( TSA) Türk Karate ve Güreş milli takımları geçtiğimiz hafta ülkemize iyi haberler getirdiler.

Karatede 5 Madalya

Salzburg’da yapılan Karate 1 de Kutluhan Duran, Ali Sofuoğlu, Emre Vefa Göktaş’tan kurulu Türk Karate erkek milli takımı altın madalya kazandı. 84 Kiloda Uğur Aktaş ve 60 Kiloda Eray Şamdan gümüş, Dilara Ertem bronz madalya kazandılar

 Dan Kolov’da Türkiye Rüzgarı

Bulgaristan’ın Rusçuk kentinde düzenlenen UWW Ranking Series Dan Kolov Nikola Petrov Güreş Turnuvası’nda milli güreşçilerimiz 2 altın, 1 gümüş, 5 bronz madalya kazandı. Kadınlarda Buse Tosun 72 kilo finalinde Ukraynalı Alina Berezhna Stadnik Makhynia’yı 6-4 mağlup ederek şampiyon olurken, Yasemin Adar 76 kg finalinde Çinli rakibi Paliha Paliha’yı 5-0 yenerek altın madalya kazanandı. Evin Demirhan ise 50 kiloda bronz madalya kazandı. Grekoromen stilde milli güreşçilerimiz Rahman Bilici grekoromen 63 kiloda, Hasan Berk Kılınç 82 kiloda bronz madalya kazandılar. Serbest stilde Süleyman Atlı 57 kiloda gümüş, İbrahim Bölükbaşı 92 kiloda ve Yakup Gör serbest stil 74 kiloda bronz madalya kazandılar.

Yasemin Adar’ın Bayraklı kutlaması

Karate Milli takımı şampiyonluk kupası ile

 


 

Dürüstlüğü, temizliği ile Spor Tarihine geçti

İspanyol Lidia Valentin

Halterde 3 Olimpiyat

Madalyası kazanan ilk kadın

MADRİD(TSA)- Dünya halter tarihine geçen üç olimpiyattada madalya kazanan ilk kadın İspanyol halterci Lidia Valentin’e burada yapılan görkemli bir törenle özel ödülü verildi. Törende Dünya Halter Federasyonu başkanı Tamas Ajan, devlet yetkilileri ve spor prokolünü hazır bulundu. 34 yaşındaki Valetin 75 kiloda 2008 Pekinde gümüş, 2016 Rio’da bronz madalya kazanmış, 2012 Londrada 4’ncü olmuştu.Londra’da önündeki 3 haltercinin (Kazak, Rus, Belarus) son araştırmalarda dopingli çıkması üzerine altın madalya almayı hak etmiş ve temiz sporun temsilcisi olarak  3 olimpiyatta madalya kazanan ilk kadın olarak spor tarihine geçmişti.

Lidia Valentin Dünya Halter Federasyonu Başkanı Tamas Ajan ile

Valentin Olimpiyatta yarışmada

 


 

Bostanlıspor yanan alanı ağaçlandırıyor

İZMİR (TSA)- Karşıyaka’nın alternatif sporlar merkezi olan ve ses getiren sosyal sorumluluk projelerine de imza atan Bostanlıspor bu kez de “Bostanlıspor Ormanı” için kollarını sıvadı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapan Bostanlıspor, Karşıyaka’nın Sancaklı Mahallesi (Köyü) yakınlarında daha önce yanan alanı ağaçlandırmak için küçük futbolcularıyla birlikte çam fidanı dikti.  Aktiviteye Bostanlıspor Kulübü Başkanı Avni Erboy, futbol şube sorumlusu Taner Çınar, futbol takımları teknik direktörü Mustafa Oral ile veliler de katıldı.
Orman Genel Müdürlüğü tarafından “Bostanlıspor Fidan Dikim Alanı” olarak belirlenen Yamanlar Dağının Sancaklı Mahallesine yakın alana futbol alt yapı öğrencileri ve velileriyle birlikte çam fidanı diken Bostanlıspor, bu alanı tamamen ağaçlandırma kararı aldı.
Bostanlıspor Kulübü Başkanı Avni Erboy, sosyal sorumluluk projeleri ve sporcuların yaşamlarının her alanında eğitilmesi konusunda imkanları ölçüsünde üzerlerine düşen tüm görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle dedi:
“Spor sadece topa vurmak değildir. Biz her branştaki alt yapı sporcularımıza sporun ana temellerinin öğretilmesinin yanı sıra onlara hayat boyu gerekecek olan eğitimi de vermeye çalışıyoruz. Kitap okuma, büyükleriyle konuşma, arkadaş ilişkileri, paylaşma gibi temel konularla birlikte çevreye olan duyarlılıklarını da pekiştiriyoruz. Kırmızı ışıkta durmaları, yaşlılara yardımcı olmaları, sokaklara çöp atmamalarının yanı sıra yeşil ve ağacın yararlarını anlatıyoruz. Bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğü İzmir Bölge Müdürlüğüne yaptığımız girişimler sonucunda Bostanlıspor Ormanını kurmak için ilk adımımızı 50 fidan dikerek attık. Sürekli olarak sporcularımızla bu alana giderek yeni fidanlar dikeceğiz, diktiğimiz fidanlara su vereceğiz. Bir süre önce yanan alanı eski haline getirmek uzun yıllar alacak ama biz bunun öncüsü olacağız.  Bize bu olanağı veren İzmir Orman İşletme Müdürü Erdal Şahan ve ekibine çok teşekkür ederiz.”
Avni Erboy, her diktikleri çam fidanına sporcuların kendi adını verdiğini ve bundan da son derece mutlu olduğunu belirterek, “fidan dikme işini çok seven sporcularımız öncü oldular. Bundan böyle Bostanlıspor’da spor yapan her bireyin bu alanda en az bir dikili ağacı olacak.  Belli dönemlerde Bostanlıspor fidan dikim alanına gelerek hem dikeceğimiz fidan sayısını çoğaltacağız. Hem de fidanların kurumaması için su vereceğiz. Bostanlıspor bu konuda üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirecek” dedi.

Artık Bostanlıspor’un da dikili ağacı var.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!