Semra Aksu’nun adı ölümsüzleşti

 * Bir Döneme Damgasını Vuran  Milli Atlet Semra Aksu Gençlik ve Spor Parkı’nın Temeli İzmir’de Atıldı

 

 

Atletizm adına Türk sporunda bir döneme damgasını vuran milli sporcumuz Semra Aksu adına İzmir-Karşıyaka’da yapılacak olan SEMRA AKSU GENÇLİK VE SPOR PARKI’nın temeli atıldı.

İzmir – Karşıyaka Belediye Başkanlığı tarafından alınan karar gereğince Karşıyaka / Mavi Bahçe semtinde temeli atılan Semra Aksu Gençlik ve Spor Parkının temel atma töreninde yapılan konuşmalarda Semra Aksu’nun spor hayatında geçmişi okundu. Mart 1979 tarihinde Karşıyaka stadında ilk koşusunu yapan ve Atletizm’de  bir döneme Rüzgarın Kızı olarak damgasını vuran milli sporcumuz Semra Aksu’nun 100 ve 200 metrelerde hala kırılamayan rekorları var.

Temel atma töreninde konuşma yapan Semra Aksu,  özetle ‘benim için bugün mutluğun zirveye taşındığı bir gün. 40 yıllık spor geçmişim var. Karşıyaka Belediye Başkanına ve Belediye Meclis üyelerine çok teşekkür ederim. Spor hayatımda benim başarılı olmama neden olan antrenörüm rahmetli Edip Akarsu hocama da çok teşekkür ederim. Benim üzerimde büyük emeği vardır. Ayrıca İzmir gibi bir şehre spor ortamlarında da bu gibi tesislerin yapılması bizlerison derece memnun ediyor. İzmir bizlere sahip çıkmakla önemli sosyal projeleri de hayata geçiriyor’ dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar dayaptığı konuşmada özetle, ‘Semra Aksu spora 40 yıl önce başladı ve başarılarla dolu bir spor hayatı var. Karşıyakaspor kulübünün Atletizm’de unutulmaz bir sporcusu olarak Karşıyaka’nın ismini uluslar arası alana duyurdu. Onun başarıları ile ne kadar övünsek azdır. Ayrıca biz sporun her dalınaKarşıyaka’da önem veren bir belediyeyiz. Önem vermeye de devam edeceğiz’ diyerek sözlerine son verdi.

Törende son konuşmayı yapan CHP Ankara Milletvekili ve CHP Spor Komisyonu Başkanı Yıldırım Kaya da özetle, ‘biz Semra Aksu’yu başarıları ile tanıyoruz. Onun ismi Türksporunda altın harflerle yazıldı. Rüzgarız kızı olarak Atletizm pistlerinde kendisi RÜZGARIN KIZI olarak anılıyor. Semra Aksu Rüzgarın Kızı olarak anılması onu zirveleretaşıdı ve bu unvanı da hak etti. Kendisiyle bizler de gurur duyuyoruz’ diyerek sözlerine son verdi.

Semra Aksu Türkiye’de ilk Bayan Atletizm Federasyonu Başkanıdır. Balkan Şampiyonluklarından ayrı, Akdeniz oyunları ikincisi, ve Avrupa Milletler kupasında İkinci ve üçüncülük dereceleri ile Türkiye’de Atletizm’de zirveye taşımış bir sporcudur. Ayrıca iki defa Olimpiyat oyunlarının açılışında bayrağımızı geçit töreni sırasında taşıyan ilk bayan sporcumuzdur.

Semra Aksu Gençlik ve Spor Parkının açılışı 19 Mayıs 2019 tarihinde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının 100. yıl dönünde tamamlanarak açılışının yapılacağı belirtildi.

Semra Aksu Gençlik ve Spor Parkının temel atma töreninde İzmir’den bir çok eski sporcunun da bulunması dikkat çekti. Sporcular tören sırasında Atletizm’de anılarını anlatarak eski günlerini hatırladılar.

e-mail: eroldolu48@hotmail.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!