24 Mart 1979’dan Bugüne Spor Basında 40. Yılım

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

 Basın mesleğine 1979 yılında Muğla Teknik Lisesi’nde öğrenci olduğum dönemde başladım. O yıllarda ulusal gazeteler şimdiki gibi sadece futbol ile ilgili değil, amatör spor dallarıyla ilgili haberlere de yer veriyorlardı.

1979 yılında Muğla Teknik Lisesinde öğrenci olduğum zaman Muğla Devrim Gazetesinin tüm sayfalarını gazetenin bürosunun penceresine asılır ve bizlerde oradan okurduk. O yıllarda Muğla Devrim Gazetesinin yönetiminde rahmetli Hasan Nuri Öncüer vardı.

Bir gün ‘Amatörler ve Sorunları’ başlıklı spor konusunda bir köşe yazısı yazarak, Muğla’da Devrim Gazetesi’ne gidip yazıyı Hasan Nuri Öncüer’e yayınlanması için verdim. Hasan Nuri Öncüer, benim yazımı aldı, okuyarak bana baktı ve bundan sonra da köşe yazısı yazmamı söyleyip, 24 Mart 1979tarihinde ‘Amatörler ve Sorunları’ başlıklı yazım yayınlandı ve ben de basın camiasına böylece ilk adımımı attım.

Daha sonraki yıllarda Muğla Devrim gazetesinde düzenli olarak Köşe yazarlığım devam etti. 1984 yılında Ankara’da öğrenci olduğum zaman Ankara Barış Gazetesi’nde çalıştım.

09 Mayıs 1988 tarihinde Fethiye Gazetesi’nde yazmaya başladım ve Eylül 2008-09 Haziran 2010 tarihleri arasında Yazı İşleri Müdürlüğü görevi de dahil, 31 Ağustos 2015 tarihine kadar muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptım.

1 Ağustos 2015 tarihinden bu yana İlçeleriyle beraber Muğla bölgesiyle ilgili spor faaliyetleri konusunda MUĞLA’DA SPORTEMNCE isminde bir aylık Bülten Gazetesi yayınlıyorum. Ayrıca 15 Eylül 2015 tarihinden bu yana Çağdaş Marmaris gazetesinde muhabirlik ve köşe yazarlığı yapıyorum.

İki binli yılların başında TÜRK SPOR AJANSI’NA Muğla ve İlçelerinden spor haberi gönderdim. Şimdi TÜRK SPOR AJANSI’NIN yetkilisi Sayın ERDOĞAN ARIPINAR’IN daveti üzerine bir yıldan bu yana TÜRK SPOR AJANSI, İnternet sayfasında yazıyorum.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyesiyim. 1996 yılında Anadolu Basını Özendirme Yarışmasında MAKALE dalında YEREL YÖNETİMLER VE SPOR başlıklı köşe yazım ile MAKALE dalında ödülü aldım. Ayrıca başta Muğla Gazeteciler Cemiyeti olmak üzere çeşitli kurumlardan da 19 gazetecilik ödülü sahibiyim. Sürekli Basın Kartı taşıyorum.

Bu ödüllerden ayrı benim için de büyük değeri olan TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ’NDE 2016 yılı FAİR PLAY ödülünü almam bana spor basınında büyük güç verdi.

25–26 Kasım 1996 tarihinde Ankara’da yapılan Birinci Anadolu Basın Kurultayına Muğla’dan davet edilen 5 Gazeteci delegeden birisi olarak katıldım. Bunun yanında başta Brüksel’de Avrupa Parlamentosu ve Londra’da Dünya’nın en büyük Basın Yayın Kurumu olan BBC’ye olmak üzere,  Yurt içi ve Yurt dışında birçok basın gezilerine katıldım.

Basın yaşamım 24 Mart 1979 tarihinde öğrencilik yıllarımdan başlayarak devam edip geliyor.

e-mail: eroldolu48@hotmail.com

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!