TSA BÜLTEN (25-30/Mart/2019)


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

Olimpiyatevi’nde harika bir sergi açıldı

Türkiye Milli Olimpiyat

Komitesi’nin Mali Genel

Kurulu yapıldı

İSTANBUL(TSA)-Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) olağan mali genel Kurulu hafta sonunda Olimpiyatevi’nde düzenlendi. Üyelere çok iyi hazırlanmış bir faaliyet raporu kitabı sunuldu. Kongre Divan Başkanlığı’nı Dr. Naci Kaan Ekşi’nin yürüttüğü Genel Kurul’da açılış konuşmasını IOC Asbaşkanı ve TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener yaparken, toplantının sunuşunu TMOK Genel Sekreteri ve Dünya Olimpiyat Komiteleri Birliği (ANOC) Yönetim Kurulu Üyesi Neşe Gündoğan yaptı.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra, 2018/2019 döneminde vefat eden TMOK Üyelerinin görselli anılmasının ardından konuşmasını yapan Prof. Dr. Uğur Erdener: “TMOK olarak çocuk ve gençlerimizin gelişimine, Türk sporunun daha iyiye gitmesine yönelik birçok proje yürütüyoruz. 2018 yılı, TMOK’un ulusal ve uluslararası alanda üst düzey bir hizmet kurumu kimliğini pekiştiren birçok faaliyetin başarıyla gerçekleştirildiği bir yıl oldu. Yapılan çalışmalarla TMOK’un, odak noktası sporcularımız başta olmak üzere Türk sporuna ve Olimpik geleceğimiz olan çocuk ve gençlerimize yönelik hizmetlerinin kalite ve kapasitesi arttı. Siz üyelerimiz ve sponsorlarımızın kıymetli destekleri ile bu çalışmalarımız devam edecek” dedi.

GÜNDOĞAN’IN SUNUMU ALKIŞ ALDI

Ardından söz alan genel sekreter Gündoğan ise TMOK’un 2018 boyunca sürdürdüğü çalışma ve projeleri ile ilgili Üyelere bilgi verdi ve Üyeler TMOK’un 2018 faaliyetleriyle ilgili hazırlanan videoyu izledi. Daha sonra söz alan TMOK Üyeleri, TMOK faaliyetleri hakkında görüş ve düşüncelerini dile getirdiler. Konuşmaların ardından Üyelerin 2019 bütçesini onaylaması ile Olağan Mali Genel Kurul sona erdi,

SERGİ TAKDİR TOPLADI

Genel kurul sonrası Olimpiyat evinde 4ncü kat koridorlarında başlayan ve alt kata kadar devam eden TMOK görsel iletişim direktörü Uğur Korkmazın hazırladığı İlk günden buyana Olimpiyatlar ve Türk sporcuları sergisi açıldı. Sergi büyük takdir topladı.

TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener  kürsüde

TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan sunumu yaparken

TMOK Kongresinden bir görünüş

 


 

Spor Gündeminde Kan Dopingi Var

  • Dünya Kayak Şampiyonasında, 8 Ülkeden 21 Sporcu Gözaltında

MÜNİH(TSA)- Münih savcılığı Avusturyalı Kayakçı Johannes Dürr’ün bir TV programındaki konuşması üzerine hem John hem de Dünya İskandinav kayak şampiyonasında yer alan sekiz ülkeden 21 kayakçı için kan dopingi suçlaması ile soruşturma başlattı. İlk planda 5’i kayakçı olmak üzere 9 tutuklama yapıldı. Polis Avusturya, Kazakistan ve Estonyalı kayakçıların yanı sıra, dopingi planlayan Doktor Mark Schimit’i de göz altına aldı. Kan dopinginin üç kış ve iki yaz sporunu kapsadığı açıklandı. Sporculara doping için Almanya, Avusturya, İtalya, İsveç, Finlandiya, Estonya, Hırvatistan, Slovenya ve ABD’den büyük para ve emlak karşılığı kan temin edildiği tespit edildi. Kan takviyesini gösteren bir video da ele geçirildi. Avusturya kayak federasyonu Başkanı Peter Schröcksnadel, “Şokdayım” dedi. Soruşturma devam ediyor.

Avusturyalı kayakçı John Dürr

 


 

İstanbul’un kaybettiği Olimpiyat oylamasında kirlilik var mı?

Japon Olimpiyat Komitesi

Başkanı Takeda Haziranda

Tüm görevlerinden istifa ediyor

TOKYO(TSA)- 2020 Olimpiyat adaylığı oylamasında İstanbul’u 60-36 farkla geçerek Yaz Olimpiyatları ev sahipliğini kazanan Tokyo’nun başı dertte. Fransız Le Monde gazetesinin “Aktif Yolsuzluk” yayını ile ortaya çıkan iddiada, 10 yıldır Japonya Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı olan Tsunekazu Takeda’nın oylama ile ilgili olarak kirli işlere karışan IAAF (Dünya Atletizm Federasyonu) eski başkanı olan Lamine Diack’ın oğlunun kurduğu Singapur’daki Black Tidings şirketine oy için 1.75 Milyon € rüşvet verdiği belirtiliyor. Takeda bu iddiaya itiraz etmesine karşın, Dünya spor kamuoyu konuyu ciddiye alıyor, bu yüzden Takeda yaptığı basın toplantısı ile haziran ayında IOC üyeliği dahil tüm görevlerinden istifa edeceğini açıkladı.

Takeda’nın istifasını açıkladığı basın toplantısı

 


 

Havalı Silahlar Gençler Avrupa Şampiyonasında

Altın Madalya ve Rekor

İlayda Tarhan’ın

ANKARA(TSA)-Hırvatistan’da 16-25 Mart tarihleri arasında düzenlenen Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası’nda 10 m. Havalı Tabanca Genç Kadınlar kategorisinde yarışan milli sporcumuz Şevval İlayda Tarhan, Gençler Avrupa Rekorunu da kırarak altın madalyanın sahibi oldu.

FOTOĞRAF: İlayda Şeref Kürsüsünde

 


 

Gazi Okul Balıkesir Lisesi Çanakkale’yi anlamlı bir törenle kutladı

Koca Seyit’in torunu

Anıtkabir’de Ata’yı selamladı

ANKARA(TSA)- Türk ulusunun kahramanlık destanı Çanakkale Zaferinin  104’ncü yıl dönümünde Anıtkabir’e gelen ziyaretcilerin arasında çok ilginç birisi de vardı. Çanakkale Savaşı’nda Balıkesir Lisesi son iki sınıfını şehit verdiği için 2 yıl mezuniyet töreni yapamamış ve GAZİ OKUL unvanını almıştı. Balıkesir Liseliler Derneği bu yıl Balıkesir Liseliler Vakfı Başkanı Sezer Koman’ın başkanlığında Anıtkabir’i Çanakkale’deki Mehmetçiklerin kıyafetini giyen keşşaf bölüğü ile ziyarete karar vermiş ve Çanakkale’nin sembollerinden olan 18 Mart’ta vinç kırılınca İngiliz Ocean zırhlısını sırtında taşıdığı 276 kiloluk top mermisi ile batıran Balıkesirli (Havran’ın Çamlık köyünden) Koca Seyit Onbaşı’nın torunu olan derneğin burslu öğrencisi Ezgi Yakar’ı da kafilenin başına koymuş, Balıkesir temsilcileri ve ekip Lisenin çelengi ile Ata’ya saygılar sunmuştu.

 

Koca Seyit Onbaşı’nın torunu Ezgi Yakar ve Lise Keşşaf Bölüğü Anıtkabir’de

Balıkesir Lisesinin Çelengi

Lise kafilesi törende

18 Mart’ta kahraman Koca Seyit 276 kiloluk mermiyi sırtlarken

 


 

Tüm spor yazarlarına açık olacak

TSYD’nin “En iyiler” Yarışması Başlıyor

İSTANBUL (TSA)-Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin her yıl yapılmakta olan geleneksel yarışması bu yıl da  “EN İYİLER” adı altında düzenlenecek. Yarışmaya 1 Ocak – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, yazılı ve görsel medyada yayınlanan eserleri ile katılabilecek, yarışma TSYD’nin üyelerine açık olacak, TSYD üyesi olmayanlar ise spor servislerinde sürekli çalışmak, TSYD aracılığı ile müsabaka yerlerine giriş kartı almış olmak, spor servisleri müdürlerinin öneri ve onay yazısını sunmak koşulu ile yarışmaya katılabilecekler. Yarışma için son başvuru tarihi 15 Nisan Pazartesi günü olarak belirlenmiştir.

Yarışma Komitesince belirlenen dallar şöyle:

Ulusal ve Yerel Basın

Gazete ve Dergi

  • Haber 2- Röportaj 3- İnceleme 4-Serbest yazı ( Köşe yazısı ve maç yorumları dahil)

5-Müsabaka  Fotoğraf  6-Serbest  Fotoğrafı 7-Sayfa düzeni 8- Belgesel

  1. İnternet
  • Haber 2- Röportaj 3- Serbest yazı
  1. Radyo
  • Haber 2- Röportaj 3-Program 4- Belgesel
  1. Televizyon
  • Haber2-Röportaj 3-Program 4-Kamera görüntüsü 5-Belgesel
  1. Kitap

Katılımcılar, yarışmaya tek eser ya da   iki  ayrı dalda  katılabileceklerdir. Eserlerin orijinalleri ile istenilen özellikteki kopyalarını 15 Nisan Pazartesi  gününe  kadar elden veya posta ile TSYD Genel Merkezine teslim edilmesi gerekmektedir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!