TSA BÜLTEN (01-06/Nisan/2019)


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

Boks Dünyasındaki kargaşa sona eriyor

Yeni Başkan Faslı

IOC Kazandı!

AIBA Başkanı Rahimov

İstifa etti

LOZAN (TSA)- IOC’nin itirazına rağmen AIBA Başkanı seçilen Özbek Gafur Rahimov, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin boksu Tokyo Olimpiyatlarından çıkarması tehdidi üzerine, sonunda AIBA başkanlığından çekilme kararı verdi. Rahimov, ABD savcılığı tarafından kirli işlere bulaşmakla suçlanıyordu. AIBA’nın geçici başkanlığına Faslı bir boks otoritesi olan Muhammed Moustahsane getirildi. IOC Araştırma Komisyonunun bu gelişme üzerine AIBA hakkında ne karar vereceği merakla bekleniyor. Bu arada AIBA’nın gelecekteki başkanlığı için Rus Umar Kremlev’in de adı geçiyor

Gafur Rahimov

Muhammed Moustahsane

Umar Kremlev

 


 

Patenci Furkan Akar Başarılarını Sürdürüyor

Avrupa Kupası

Finallerinde

Bronz Madalya

ANKARA(TSA)- Rostock kentinde düzenlenen kısa mesafe sürat Pateni Avrupa Kupası finallerinde milli sporcu Furkan Akar 1500 metrede 3’ncü olarak bronz madalya kazandı. Furkan Akar Saraybosna’da yapılan Kış EYOF 2019’da  iki (gümüş ve bronz) madalya kazanmayı başarmıştı

Furkan Akar Avrupa Kupasında  pistte

 


 

Dünya Sporunun kalbinin attığı Lozan’daki merkez

IOC’nin 453 Milyon Dolara malolan

Yeni Olimpiyatevi açılıyor

LOZAN(TSA)- 18’nci yüzyıldan kalma Swisscastele-Chateau de Vidy’de  Cenevre gölünün karşısında yer alan IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi)’nin 51 yıldır merkezi olan Chateau sel ve fırtınalarla harap olmuştu.

Danimarkalı baş mimar Jan Ammundsen tarafından planlanan Olimpiyatevi adını alacak yeni merkez 453 Milyon dolara mal oldu. Bir sanat şaheseri de olan yapıda harap olan eski binadan sonra 4 ayrı yerde çalışmak zorunda kalan IOC nin birimleri bir araya gelecek. Merkez güneş panelleri ile ısıtılacak göl suyu ile soğutulacak. IOC’nin yeni Olimpiyatevi 23 Haziranda muhteşem bir törenle açılacak.

IOC nin Lozan’daki yeni Olimpiyatevi

Olimpiyatevi’nin mimarı Danimarkalı Jan Ammundsen çalışma masasında

 


 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde

 2. Dünya Spor Bilimleri

Araştırmaları Kongresi Yapıldı

MANİSA(TSA)-Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin ev sahipliğinde “2. Dünya Spor Bilimleri Araştırmaları Kongresi”yapıldı.

Kongrede önemli isimler

Kongrenin açılış töreni Tugay Komutanı Alb. Güven Dere, Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Dr. Neşe Gündoğan, Spor Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, Rekreasyon Derneği Başkanı Doç. Dr. Bülent Gürbüz, Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Pınar Güzel ve Prof. Dr. Murat Taş ile yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda akademisyen ve araştırmacının katılımıyla yapıldı.

Gündoğan Kürsüde

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Genel Sekreteri Neşe Gündoğan da kongreye katılarak TMOK ve faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı. Gündoğan sunumunda TMOK’un Olimpik hazırlıklar ve destek programları, çocuklara ve gençlere yönelik gelişim projeleri, herkes için spor projeleri, Olimpik Oyunlara yönelik çalışmaları ve görevleri ile diğer faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Uluslararası Katılım

İtalya, Almanya, Finlandiya, Mısır, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Irak, Pakistan, Romanya, Kosta Rika, Moldova ve  Türkiyeden yaklaşık 330 bilim insanının bildirileri ile katıldığı etkinlikte, 8’i uluslararası, 9’u ulusal olmak üzere 17 davetli konuşmacı yer aldı. Kongre boyunca 315 sözel, 21 poster bildiri sunuldu.

Ödüller

Türk katılımcılardan farklı üniversitelere verilen ödüllerin yanı sıra; uluslararası alandaki ödüllerde “En İyi Sözel Bildiri Ödülü” Kosta Rika’nın, “En İyi İki Farklı Alan Poster Bildiri Ödülleri” ise Iraklı bilim insanlarının oldu.

3. Dünya Spor Bilimleri Araştırmaları Kongresi’nin, yine MCBÜ Spor Bilimleri Fakültesinin ev sahipliğinde, 2021 Mart ayında düzenlenmesi planlanıyor.

TMOK Genel sekreteri Neşe Gündoğan Kürsüde

Kongreden bir görünüm

 


 

28-30 Haziran’da Sırbistan’ın Knjazevac Kentinde

Açık Balkan Kupası

IFBB Vücut ve Fitness

Şampiyonası

BELGRAD(TSA)- IFBB kısa adıyla anılan Dünya Fitness ve Vücut Geliştirme Federasyonu Sırbistan’ın Küçük Venedik denilen Knjazevac kentinde 28-30 Haziran tarihleri arasında Açık Balkan kupası şampiyonasının yapılacağını açıkladı. Kupa Balkan Federasyonunun kuruluşunun 30’ncu yılı onuruna tertiplenecek.

IFBB Balkan Kupası Şampiyonasının afişi

Kupayı organize eden kardeşler Nenad Vuckoviç (Balkan Federasyonu onursal başkanı) kardeşi Milan Vuckoviç ile

IFBB’nin logosu

 


 

Üye Olimpiyat Komitelerine  430 Milyon Dolar Destek sağladı

IOC 2030 ve 2032

Olimpiyatlarına

Aday aramaya başladı

LOZAN( TSA)- Uluslararası Olimpiyat Komitesi Pyeongchang Olimpiyatlarından sonra IOC üyesi olan Milli Olimpiyat Komitelerine gelirden 430 milyon dolar destek vereceğini  bildirdi. Bu  miktarın Sochi Kış olimpiyatından %8 oranında  fazla olduğu da belirtildi. Diğer taraftan IOC’den 2030 ve 2032 Olimpiyatları için aday araştırması çalışmalarının da başladığı açıklandı.

IOC Yönetim kurulu toplantısı Başkan Thomas Bach ve (sağdan ikinci) IOC 2nci başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener (TMOK Başkanı)

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!