Sporun Temeli İlkokul Yıllarına Dayanmalı

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

Bazı uğraşlar vardır ki, bu doğuştan kazanılan yetenekler olarak ortaya çıkar. İnsanların ilgi alanlarında bu yetenekleri ile  başarılı olurlar. Yıllar önceye dayanan ve  Müzik yaşamında çok başarılı olan bazı sanatçılarımızın bir çoğu yeteneklerinden dolayı çok başarılı olmuşlardır.Örneğin Türkiye’nin Halk Müziğinde 6 yaşından bu yana saz çalan ve ismi uluslar arası alanda bilinen ARİF SAĞ gibi doğuştan yeteneğe sahip bir sanatçısı vardır ki, Arif Sağ, Türkiye’de bir çok Türk Halk Müziği  Sanatçısının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ayrıca araştırmalarımıza göre Alman Flormani Orkestrasına da saz çalan bir büyük sanatçımızdır. 

 

16 Eylül 1978 tarihli Yeni Asır Gazetesi

Sporda da doğuştan kazanılan yeteneklere sahip olan sporcularımızın bir çoğu başarılı olmuş olup, bunların küçük yaşlarda yeteneklerinin tespit edilmesi halinde gelecekte Türk sporunda başarılı olacaklarını yöneticilerimizin de bir çoğu bilirler. Spora kendi yeteneklerine göre küçük yaşlarda başlayan sporcuların bulunması gerekiyor. Sporda başarılı olan ülkelerde yetenekli sporcular küçük yaşlardan itibaren destek görüyorlar.

Türkiye’de 1978 yılında zamanın Gençlik ve Spor Bakanı YÜKSEL ÇAKMUR zamanında spora ilkokul yıllarından başlanılması için bir program yapılmıştır. Bu konu o yılların ulusal basınında da oldukça yer aldı. Sporda yöneticilerimizin o yıllarda büyük gayretleri oldu. Yetenekli olan sporcularımızı ilkokul yıllarında tespit ederek ülke genelinde araştırmalar yapıldı. Spor Genel Müdürlüğü  (o yıllarda ismi BEDEN TERBİYESİ GENELMÜDÜRLÜĞÜYDÜ) yurt çapında çeşitli araştırmalar yaptılar. Ama bu konuda çalışmalar daha sonraki yıllarda yapılmaz oldu.

Türkiye’de de sporda başarılı olmak istiyorsak özellikle köylerimizde araştırmalar yapıp yetenekli olan sporcularımızı ortaya çıkarmalıyız. Sporda başarılı olmak istiyorsak 5 yıl sonrasının spor ortamlarını şimdiden hazırlamalıyız.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız, 81 ilde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri aracılığı ile sporda geleceğin isimsiz kahramanlarını tespit etmek için çalışmalar yapmalıdır.

Bu konu Türkiye’de sporumuz geleceği açısından da çok önemlidir.Yetenekli sporcularımıza küçük yaşlardan ilgi göstermemiz Türkiye’nin gelecek olimpiyat oyunlarında öne geçmesi demektir.

e-mail: eroldolu48@hotmail.com

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!