Fair Play

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

Fair Play; dürüst oyun, dürüst davranış olarak ifade edilmekle birlikte gerçek anlamı etik üstü davranıştır. Etik davranış, kuralları her konuda dürüstlükle ve saygıyla uygulamak demektir. Fair Play ise tüm bunların üstünde kişisel çıkarları ve hırsları bastırarak yaşamda üstün insan ruhunu ortaya koymaktır.

1981 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC), üyelerine, Milli Olimpiyat Komitelerine Fair Play ile ilgili bir komisyon kurulmasını tavsiye etmesi üzerine 17 Kasım 1981’de Turgut Atakol’un başkanlığında toplanan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK)  Yönetim Kurulu, Fair Play Komisyonu’nu oluşturdu.

TMOK, o tarihten beri Fair Play olgusunun ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye Fair Play ödülleri vermekte , çeşitli etkinlikler ve faaliyetlerle, Fair Play’i sporcularımıza ve de toplumumuza bir yaşam tarzı olarak benimsetme yolunda büyük çaba harcamaktadır. Bu bağlamda TMOK Fair Play Komisyonu, birçok faaliyetleri yanında ,1996 yılında Ulusal, 2001 yılından bu güne dek  Uluslararası ” Karikatür Yarışmaları ” düzenlemekte, 2004 yılından beri, de, ” Fair Play Üniversiteler Kervanı ” projesi ile bu güne kadar 40 üniversite ziyaret edilerek, konferans ve etkinliklerde 75 bin kişiye ulaşılmıştır.

Ayrıca her yıl Mayıs ayında TMOK İstanbul Olimpiyat evinde düzenlenen törenlerde , Fair Play Komisyonunca yurt çapında yapılan taramalarda Fair Play ruhuna uygun davrananlara çeşitli kategorilerde ödüller verilerek teşvik edilmektedirler.

          Türkiye Fair Play Ödülü’nü kazananlar arasından birçok isim, sergiledikleri davranışlar, yaptıkları çalışmalar ve verdikleri hizmetlerle Dünya Fair Play Konseyi (CIFP) ve Avrupa Fair Play Birliği (EFPM) tarafından da 1983 yılından bu yana Dünya ve Avrupa ödülleri ile onurlandırılmışlardır..

Yurt çapında araştırmalar yapan komisyon, Türkiye’deki ilk ödülü 1982 yılında İzmir’de Balkan Yelken Şampiyonası’nda Yunanlı rakibi yanlış yola sapınca onu uyaran sağır ve dilsiz yelkenci Varol Hepağuşlar’a verdi. Fair Play çalışmalarını yürüten bu komisyon 1983 yılında büyük bir başarıya imza attı. Konya Derbentspor’un kalecisi İsmet Karababa takımının küme düşmesi pahasına hakemin tereddütte kaldığı golü doğrulayarak Türkiye Fair Play Ödülü’ne değer görülürken, bisikletçi Ömer Ali Erikçi de Akdeniz turunda vitesi arızalanan Yunan rakibine bisikletini vermesi ile Fair Play Ödülü’nü kazandı. Türkiye ilk defa o yıl CIFP Dünya Fair Play Ödülü’ne her iki sporcuyu da aday gösterdi. CIFP konseyi ittifakla İsmet Karababa’yı Fair Play’in en büyük ödülüyle (Baron Pierre de Coubertin) onurlandırdı. Ömer Ali Erikçi de kutlama mektubu aldı. Paris’te yapılan törende İsmet Karababa’ya ödülü verildi.

Fair Play çalışmaları……

1991 yılında Milli Olimpiyat Komitesinin Çekoslovakya Prag’da, düzenlediği Fair Play toplantısına TMOK adına katılan Erdoğan Arıpınar ve Türkay Peker,toplantı dönüşünde Türkiye’de Fair Play için bir çalışma programı ve ödül statüsü hazırladılar. 20 Temmuz 1993’de Fair Play’e büyük destek veren rahmetli Sinan Erdem’in başkanlığındaki TMOK yönetim kurulu bu statüyü onayladı ve Türkiye Fair Play Komisyonu kurulmuş oldu. Erdoğan Arıpınar başkanlığa getirilirken, Türkay Peker de asbaşkan oldu ve Mayıs 1994’de Türkiye’nin ilk Fair Play kitabı Türkay Peker tarafından (Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak) hazırlandı ve yayınlandı. Bu sırada Avrupalı ülkeler bir Fair Play kuruluşu için hazırlık yapıyorlardı. 23 Ekim 1993’de Hollanda’nın Naarden kentinde Avrupa Fair Play Temsilcileri bir araya geldiler. Bu toplantıda Türkiye’yi Erdoğan Arıpınar ve TMOK yönetim kurulu üyesi Cevdet Bereket temsil ettiler. Toplantı sonunda Avrupa Fair Play Birliği’nin kurulmasına karar verildi. 1994‘ün Mayıs ayında İsviçre’nin Zürih kentinde FIFA Building Salonu’nda kurucular toplandı. Türkiye masasında Erdoğan Arıpınar ve Türkay Peker vardı. Kurucular Meclisi olarak görev yapan ülke temsilcileri European Fair Play Movement (EFPM) Avrupa Fair Play Birliği’nin statüsünü imzaladılar ve ilk yönetim kurulunu seçtiler. Kurulda EFPM’nin ikinci başkanlıklarına, Prof. Dr. Manfred Lammer (Almanya) ve Erdoğan Arıpınar (Türkiye) seçildi. EFPM’nin 1995’de yapılacak ilk kongre ve semineri için aday olan Hırvatistan’ın Zagreb kentine karşı İstanbul oy çoğunluğu ile ev sahipliğini aldı ve EFPM’nin birinci kongre ve semineri 1995 yılında İstanbul’da çok başarılı bir şekilde organize edildi.

1995’den sonra da Türkiye EFPM yönetim kuruluna defalarca ev sahipliği yaptı. Fair Play komisyonu 1982’den bu yana verdiği üç gruptaki (davranış, kariyer, iletişim) ödüllerini spor alanında veriyordu. 1999’dan itibaren “Fair Play toplumun bir yaşam biçimidir” felsefesi ile ödülleri sportif ve toplumsal olarak topladı. Böylece tüm Türkiye’de Fair Play’e uygun davrananlar da ödüllendirilmeye başladı.

Bu vesile ile bir spor adamı olarak, kuruluşundan beri Fair Play için yılmadan çok emek veren ve hala vermekte olan Avrupa Fair Play Birliği EFPM nin ikinci Başkanı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Fair Play Komisyonu Başkanı, değerli Ağabeyim Sayın Erdoğan Arıpınar’a , hem bu çalışmaları için, hem de Sayın Bilge Doruk ile birlikte hazırlayıp bastırdıkları, kaynak olarak faydalandığım ve üniversitelerde ders olarak okutulacak ” Spor Yönetimi ve Organizasyonlarda Etik Yaklaşımlar – FAİR PLAY ”  kitabı için, Ulu Önder Atatürkün Ülkemizi emanet ettiği gençler, spor yöneticileri , ilgilileri ve toplumumuz adına çok teşekkür ediyorum.

Büyük Atatürk, Ülkemizi gençlerimize emanet ederken, ” Ben, Sporcu’nun , Zeki,Çevik ve Aynı Zamanda  Ahlaklısını Severim ” diyerek , yıllar önce , sporculara, spor yöneticilerine, ilgililerine ve toplumumuza, sözlükteki anlamı ” Saygıdeğer davranış”olan  Fair Play’ın  gerçek anlamının   “etik üstü davranış ” olduğunu belirtmiştir.

Bahri Vreskala

TMOK Konsey Üyesi

TÜRFAD İzmir Şb.Başkanı

mail:bahrivreskala@hotmail.com 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!