TSA BÜLTEN (08-13/Nisan/2019)


—-TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—-


 

TMOK’un Dünya Ödüllerine değer görülen örnek çalışması 

2019 TMOK Üniversiteler

Fair Play Kervanı

Yola Çıkıyor

İSTANBUL (TSA)- Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin dünyada örneği olmayan, TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanı 5’nci yılına başlıyor. Biri yurt dışı (Bakü) olmak üzere Türkiye’de 54 Üniversiteyi ziyaret eden ve öğrencilere paneller ve sergilerle Fair Playi anlatan çalışma, Dünya büyük ödülüne iki kez (Karikatür Sergisi ile Trophy, Kervan ile Şeref Diploması) değer  görülmüştü. Kervanın 2019 açılış toplantısı 11 Nisan Perşembe günü Olimpiyatevinde saat:11.00 de bir basın toplantısı ile yapılacak. Kervanın yaz programında 2, (Diyarbakır Dicle Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi), Sonbahar programında ise 8 üniversite olmak üzere toplam 10 üniversite bulunuyor.

Fair Play Ödülleri

2018 Fair Play Ödüllerinin değerlendirme çalışmalarıda devam ediyor. Ön jüri ve büyük jüri önümüzdeki günlerde çalışmalarını tamamlayacak. Ödül Töreni  ise Bayram sonrası  tespit edilecek bir tarihte Olimpiyatevinde yapılacak

Fair Play Fotoğraf yarışması

Geçen yıl başlayan Fair Play konulu Dünya Fotoğraf yarışması da bu yıl sonuçlanacak .Seçkin bir jüri değerlendirmeyi yapıp kazananları kamu oyuna duyuracak.Ödüller de törenle verilecek.

 

TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanından bir anı

Kervan ekibi bir ziyarette.

 


 

15 Spor dalında 4000 sporcu yarışacak

Minsk 2. Avrupa Oyunlarına Hazır

MİNSK(TSA)- İlki Bakü’de başarı ile yapılan Avrupa Oyunlarının 2’ncisine Beyaz Rusya’nın Minsk kenti ev sahipliği yapacak. Kent tüm birimleri ile 21-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak oyunlara hazır. Oyunlarda 15 spor dalı yer alacak ve 4000 sporcu katılacak. Oyunlarının kapanış törenine kadar  görev yapacak 40 bin kişinin gönüllülerden seçilen elemanların oluşturduğu akreditasyonunu yapacak kayıt merkezi törenle hizmete girdi.

Sempozyum

Oyunlara renk katacak bir ilmi çalışma, Üniversitede Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun katılmasıyla yapılacak. Konusu  Spor ve Psikoloji olan sempozyumda uzmanlar yer alacak.

2’nci Avrupa Oyunları Akreditasyon merkezi

Oyunların gönüllülerden oluşan kayıt merkezi

Beyaz Rusya Cumhurbaşkanı A.Lukaşenko

 


 

3 Altın, 4 Gümüş 4 Bronz Madalya

Karate Dünyası Türk Milli

Takımını konuşuyor

LOZAN(TSA)- Karate dünyası, Türk  takımının İspanya’da yapılan 54’ncü Avrupa Büyükler Karate Şampiyonasındaki başarısından söz ediyor. Düzenlenen Şampiyonda Türk Karateciler 3 altın, 4 gümüş ve 4 bronz madalya kazanmıştı.  

KADINLARDA VE ERKEKLERDE KÜRSÜDEYİZ


Kadın Kumite Milli Takımında;  Meltem Hocaoğlu, Kumite +68 kiloda Ukraynalı Anastasiya Stepashko’yu 3-2 yenerek bronz madalya kazandı.  Merve Çoban Kumite 61 kilo finalinde Slovenyalı Tjasa Ristic’i 4-0 mağlup ederek, Avrupa şampiyonu oldu. Tuba Yakan, 55 kiloda ikinci olarak gümüş madalya kazandı. 50 kiloda ise Serap Özçelik Arapoğlu Alman rakibi Shara Bubrich’i 5-0 mağlup ederek bronz madalya kazandı. 9 yıl sonra karateye dönen Yıldız Aras’ın da yer aldığı Meltem Hocaoğlu, Merve Çoban ve Eda Eltemur’dan oluşan Kadın Kumite Milli Takımı, Avrupa ikincisi oldu.

Erkek Kumite Milli Takımında ise  Eray Şamdan 60 kiloda Gürcü rakibi David Tkebuchava’yı 2-0 yenerek bronz madalya kazandı. Uğur Aktaş, kumite 84 kilo finalinde Belaruslu Anton Isakau’yu 6-0 yenerek 2016 ve 2017’den sonra üçüncü Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Kumite Milli Takımı ise finalde Sırbistan’ı yenerek üçüncü kez üst üste altın madalya kazandı.

Kadın Kata Milli Takımında;  Dilara Eltemur Çekyalı Veronika Miskova’yı mağlup ederek bronz madalya kazandı.

Erkek Kata Milli Takımında;  Ali Sofuoğlu gümüş madalya kazandı. Ali Sofuoğlu, Emre Vefa Göktaş ve Kutluhan Duran’dan oluşan Erkek Kata Takımı Avrupa Karate Şampiyonası’nı gümüş madalya ile tamamladı.

Şampiyonluklar kazanan Karate Milli Takımları toplu halde

 


 

16 bini öğrencilerden oluşan 18.000 kişilik jüri tarafından seçildiler

2020 Tokyo Olimpiyatının

Maskotları belli oldu

TOKYO( TSA)- 2020 Tokyo Yaz  Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesinin, Oyunların ve Paralimpik oyunlarının maskotları için açtığı yarışma sonuçlandı. Ünlü  sanatcı Taniguchi’nin  hazırlağı maskotlar 16 bini öğrenci 2 bini halktan oluşan bir jüri tarafından  değerlendirildi. Oyunlarda tüm spor dallarında, hediyelik eşyalarda kullanılacak olan maskotlar sergilerle halka tanıtılıyor.

2020 Tokyo Olimpiyat Maskotları

Paralimpik oyunlarının maskotları

 


 

Ceza da veriyor, yaşaması için yardım da ediyor

WADA Rusya’nın Anti-Doping Merkezi

RUSADA’nın yeniden kurulması için uğraşıyor

LOZAN(TSA)- Dünya spor tarihine geçen Rusya’nın bayrağı ile olimpiyatlara katılmasını yasaklayan doping skandallarından sonra, WADA Moskova’daki RUSADA adıyla anılan anti- doping merkezini yeniden faaliyete geçmesi için çalışmalara başladı. WADA incelenecek tüm eski verileri elde ettikten sonra, bu  yeniden yapılandırma görevini Litvanya Dopingle Mücadele Ajansı ve Avrupa konseyi yetkili müdürü  Lukosiute Stanikuniene ile  eski savaş suçları müfettişi Avusturyalı uluslar arası uzman Peter Nicholson’a verdi.. RUSADA’nın genel müdür yardımcısı Margarita Pakhnotskaya tüm çalışmaların tamamlandığını WADA ile imzalanan sözleşmenin sona erdiğini açıkladı .

Uzman Peter Nicholson

RUSADA Müdür Yardımcısı Margarita Pakhnotskaya

Uzman Lukosiute Stanikuiene

 


 

2016 Kış Olimpiyatları için kamudan destek

İtalyan halkı Milano-Cortina için

EVET dedi

ROMA(TSA)- 2026 Kış Olimpiyat oyunlarının ev sahibi olma yarışı devam ederken, Oyunların Milano-Cortina’da  olması için İtalya’da  halk oylaması yapıldı. Oylama sonucunda  %81 EVET oyu ile olimpiyat büyük bir destek aldı. Milano Belediye Başkanı Giuseppe Sala, “Milano ve Cortina’nın olimpiyatı kalplerde var” dedi ve Oyunların en az İtalya’ya 1.3  Milyar € katma değer getireceğini açıkladı. 2026 kış olimpiyatlarında Milano-Cortina’nın tek rakibi İsveç’in Stockholm kenti. IOC genel kurulu 24 Haziran’da Roma’da olimpiyat kentinin kararını verecek.

Milano Belediye Başkanı Giuseppe Sala Toplantıda

Milano Komite üyeleri “Olimpiyat rüyamızdır” diyorlar

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!