TSA BÜLTEN (15-20/Nisan/2019)


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

AVRUPA’YI MİNDERE SERDİK

  • Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda, Türkiye, tüm dallarda 6 altın, 2 gümüş ve 8 bronz olmak üzere 16 madalya kazandı 

BÜKREŞ (TSA)- Romanya’nın Başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Büyükler Güreş Şampiyonasında Türkiye tarihi bir başarı elde etti. Serbest stilde 7, Kadınlarda 4 , Grekoromen de 5  madalya kazanan Türkiye şampiyonayı 6  altın, 2  gümüş, 8  bronz olmak üzere toplam 16  madalya ile tamamladı. Geçen yıl Dağıstan’da düzenlenen Avrupa Güreş şampiyonasında 5 altın 8 bronz ,13 madalya kazanan milliler yeni bir rekora daha imza atmış oldu.  Serbest ve Grekoromen stilde ikinci olan güreşçilerimiz Kadınlarda üçüncü sırada yer aldı.

ATAKAN YÜKSEL’DEN ALTIN, CENGİZ ARSLAN’DAN GÜMÜŞ

Şampiyonanın son gününde 67 kg’daki sporcumuz Atakan YÜKSEL Final maçında Polonya’dan Ermeni asıllı Gevorg SAHAKYAN ile karşılaştı. Rakibini 5-1 yenen güreşçimiz altın madalyanın sahibi oldu. Bu sonuçla Atakan Yüksel  kariyerinde ilk kez Avrupa şampiyonluğuna imza attı.

72kg’da Cengiz ARSLAN ise  final maçında Rus Abuiazid MANTSIGOV ile karşılaştı. Zorlu mücadeleyi 2-1 kaybeden güreşçimiz,  gümüş madalyada kaldı.

Ülkemizi 60 kg’da temsil eden Kerem Kamal üçüncülük beşincilik maçında Rumen  Virgil MUNTEANU’yu 4-1 mağlup etti ve Bronz madalyanın sahibi oldu.

82 kg’da Emrah KUŞ üçüncülük beşincilik maçında Alman Hannes WAGNER’i 2-1  yenerek bronz madalya kazanan diğer güreşçimiz oldu.

97 kiloda Fatih BAŞKÖY  Repesaj maçında Sırp Mihail KAJALA’yı 3-2 yendi. Temsilcimiz  üçüncülük Beşincilik maçında  İtalyan Daigoro TIMONCINI’ye 2-1 yenilerek Avrupa beşincisi oldu.

GREKOROMEN GÜREŞ TAKIMIMIZ AVRUPA İKİNCİSİ

13 Nisan’daki maçlarda 130 kilo güreşçimiz Rıza Kayaalp Iakobi KAJAIA’yı 3-0 yenerek 9. kez Avrupa şampiyonu olmuştu. Böylelikle  Grekoromen stilde Türkiye 2 altın, 1 gümüş 2 bronz toplam 5 madalyanın sahibi oldu. Takım halinde 132 puan toplan Ay yıldızlı ekibimiz Avrupa ikincisi olarak büyük bir başarının altına imza attı.

Grekoromen milli takımımız şampiyonayı 132  puanla ikinci sırada tamamladı. Rusya 192 puanla birinci, Azerbaycan 76 puanla üçüncü sırada yer aldı.

SERBEST GÜREŞ TAKIMI AVRUPA İKİNCİSİ

Avrupa Güreş Şampiyonasında heyecan Pazartesi günü Serbest stilde yapılan maçlarla başladı. Türkiye 10 sıkletin yedisinde madalya kazanarak büyük bir başarının altına imza attı. Güreşçilerimiz serbest  stilde Avrupa şampiyonluğunu 6 puanla kaçırarak takım halinde ikinci oldu.  Serbest stilde , 125 kiloda Taha Akgül, 57 kiloda Süleyman Atlı, 70 kiloda Mustafa Kaya ile altın, 65 kiloda Selahattin Kılıçsallayan ile gümüş, 86 kiloda Fatih Erdin, 79 kiloda Muhammet Nuri Kotanoğlu ve 61 kiloda Recep Topal’la bronz madalya kazanan milliler topladıkları 156 puanla takım halinde ikinci oldu.

KADINLARIMIZ AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ

Tarihi şampiyonada Kadın güreşçilerimizde başarılı bir performans ortaya koydu. 76 kg’da Yasemin Adar 4.kez Avrupa şampiyonu olurken, 50 kg’da Evin Demirhan, 55 kg’da Bediha Gün ve 59 kiloda Elif Jale Yeşilırmak Bronz madalya kazandılar. Kadın milli takımımız topladığı 98 puanla Avrupa üçüncüsü oldu.

 

 


 

Chenes Avrupa’nın en ünlü Laboratuvarlarından birisiydi

Fransa’da uyuşturcu ve

Doping alanındaki

En büyük operasyon

PARİS(TSA)- Avrupa’nın en ünlü laboratuvarlarından birisi olan Le Trois Chenes merkez laboratuarı ile Rhüne, Paris, Nice, Bordeeaux, Mulhouse, Belçika ve Lüksemburg’daki şubelerine polisin müşterek baskınında laboratuarların uyuşturucu ve doping ilacı ticareti yaptıkları saptandı. Favre adını taşıyan şirketin kurucusu Eric Favre başta olduğu halde Genel Müdür Hubert Jaricot ve 8 kişi tevkif edildi. Favre şirketi vücut geliştirme endüstrisinde ve eğitiminde dünyada bir numara kabul ediliyor. IFBB kısa adıyla anılan vücut geliştirme ve fittness federasyonunun da konu ile ilgisi araştırılıyor. Olay üzerine başta ABD olmak üzere Dünyadaki bu tür organizasyonlar ve yarışmalar iptal edildi .

Le Trois Chenes Laboraturvarının Kurucusu Eric Favre

Laboratuvarın Logosu

Baskında yakalanan bazı ilaçlar.

 


 

Büyük bir emeğin ve özverinin ürünü

Türkiye Spor Yazarları Derneği

56 Yaşında

İSTANBUL(TSA)- Ülke sporuna katkıda bulunmak ve spor yazarlarını bir arada  ülke ve spor yararına bir hedefe yönetmek ve organize etmek için gerçek spor yazarları tarafından kurulan,  AIPS Dünya Spor Yazarları Derneği’nin Türkiye temsilcisi Türkiye Spor Yazarları Derneği 56 yaşına ulaştı. İlk günden buyana uygulanan merhum üyeler için tertiplenen dua ve mevlid organizasyonu dün Levent camiinde öğle namazından sonra yapıldı.

KİMLER KURDU?

TSYD kısa adıyla anılan Türkiye Spor Yazarları Derneği 1964 yılında kuruldu. İlk öncüleri arasında hepsi merhum olan Cem Atabeyoğlu, Samim Var ve Adnan Fuad Aral sayılabilirler. Dernek siciline göre resmi kurucu listesi şöyle.

1- ADNAN AKIN (1913 – 1985)
2- SAMİM VAR (1925 – 1976)
3- NAMIK SEVİK (1926 – 1986)
4- AYDIN BAKANOĞLU (1918 – 1998)
5- HALUK SAN (1912 – 1995)
6- NEZİH DEMİRKENT (1930 – 2001)
7- NECMİ TANYOLAÇ (1928 – 2013)
8- RIDVAN YELEKÇİ (1934 – 2000)
9- İHSAN BİRİCİK (1930 – 1991)
10- FERRUH İLKÜNSAL (1941 – 1992)
11- KAHRAMAN BAPÇUM (1924 – 2018 )
12- NECATİ BİLGİÇ (1928 – 2015)
13- ORHAN VEDAT SEVİNÇLİ (1922 – 1992)
14- TEVFİK ÜNSİ ARKUN (1933 – 2004)
15- SACİT DEMİRCAN (1928 – 2016)
16- NECATİ KARAKAYA (1928 –   )
17- YALÇIN TOKER (1937 –   )
18- ALİ HENDEKÇİ (1924 – 1979)
19- BURHAN FELEK (1905 – 1982)
20- TARIK BİLGİN (1912 – 1976)
21-HALİT KIVANÇ (1925 –    )
ATILIM ve BİRLEŞME

İstanbulda kurulan dernek daha sonra Namık Sevik, Erdoğan Arıpınar , Erdoğan Sungur,Çetin Gürel ve Ali Abalının gayreti ile ilk defa İzmirin sonra Ankaranın spor yazarları TSYD bünyesine katıldılar. Samim Varın gayretleri ile TSYD AIPS ‘e üye oldu. İlk AIPS Yönetim kurulunun Türk üyesi  merhum Kahraman Bapçum idi..AIPS Yönetim kurulu başkanı ilk Türk ise Togay Bayatlı oldu.

 

  * TSA… TSYD yi kutlar,hizmet edenleri şükran ve rahmetle anar ve TSYD ye başarılı nice yıllar diler.

TSYD’nin  rozeti

TSYD’nin kurucularından bir grup

 


 

Türk Basketbol Tarihinde

Eski Defterler açılıyor

 

  • 1954-1955 Sezonunda Ortadan kesilen Kupanın Hikayesi Film Oluyor

 

İSTANBUL(TSA)- Basketbol tarihine geçen bir olay, bir film organizasyonu tarafından gündeme taşınıyor. 1954-55 sezonunda 25 Nisanda Galatasaray ve iddialı Modaspor’un şampiyonluğunu da etkileyecek bir maç olan Fenerbahçe- Galatasaray maçında Galatasaray şampiyon olmak için 7 farkı yakaladığı anda Fenerbahçe sahadan çekilmiş ve hükmen mağlup ilan edilmişti.

Basketbol Federasyonu bu davranışı maksatlı bulup (Modaspor lehine hareket) Fenerbahçe’yi cezalandırmış, amma: ogünkü İstanbul Valisi Prof. Dr. F.K.Gökay’ın Başkalığındaki heyet Şampiyonluk kupasının ortadan bölünerek Galatasaray ve Modaspor’a verilemesine karar verilmişti. Organizatörler bu kırık kupanın filmini hazırlarken o günü yaşayan bugün hayatta olan sporcu ve spor adamlarına da yer verecekler

Ortadan ikiye ayrılan 1955-56 Basketbol Şampiyonluk kupası 

  


 

2019 Fair Play tanıtım sezonu açıldı

TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde

DİYARBAKIR( TSA)- Fair Playi anlatmak yaymak konusunda bir örneği olmayan ve 5’nci yılına giren TMOK Ünivesiteler Fair Play Kervanı bugün Diyarbakır Dicle Üniversitesini ziyaret edecek. Kervan böylece 55’nci yurt içi üniversitesine ulaşmış olacak. Kervan iki boyunca ziyaretleri yapacak, üniversitede  klasik sergi ve panelini sunacak, ay sonunda ise Mardin Artuklu Üniversitesi’ni ziyaret edecek.

TMOK Fair Play Kervanından bir anı. Anıtkabir’i ziyaret

 


 

Olimpiyat Dünyasında Yeni bir güç ortaya çıkıyor

IOC Başkanı Bach

300 sporcunun

Formuna katıldı

LOZAN(TSA)- Olimpiyat dünyasında yeni bir güç ortaya çıkıyor. Bu güç Sporcuların bağımsız olarak kurdukları Sporcu komisyonları ve birlikleri. İlk olarak Almanya’da Deutschland Athleten adlı grupla başlayan harekette Komisyonlar, “Olimpiyat Gelirlerinden Sporculara daha çok pay ayrılması” önerisinde bulunmuşlardı. Sporcu komisyonlarını dinlemek ve konuyu gündeme taşımak isteyen IOC Başkanı Thomas Bach burada Swiss Tech Kongre Merkezinde düzenlenen 9’ncu Uluslararası Sporcular Formuna katıldı. Seçkin kişilerden oluşan 300 kişilik bir topluma hitap eden Bach, “Sizin adınıza konuşanlara yol vermeyin, kendiniz konuşun, fikirlerinizi söyleyin. Demokratik yollarla seçilen sporcular komisyonu var. Onlar anlatsınlar. Siz dertlerinizi, ihtiyaçlarınızı biliyorsunuz. Sesinizi duyurun’’ dedi. Spor çevreleri Sporcu komisyonlarının daha bir süre gündemde kalacağı kanısındalar.

Thomas Bach Formda

 

Sporcular Formuna katılanlar IOC Başkanı Thomas Bach ile anı fotoğrafında.

 


 

20 ülkeden 210 sporcunun katılması bekleniyor

Dünya ParaDans Şampiyonası

Bonn’da yapılacak

BONN( TSA)-Dünyada ilgi ile karşılanan Paradans yarışmalarının en büyüğü 29 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Dünya Şampiyonası olarak Bonn’da yapılacak. Hardberghalle’de gerçekleştirilecek olan şampiyonaya, 20 ülkeden 210 dansçının katılması bekleniyor. Bonn Belediye Başkanı Ashok Sridharan, “IPC Uluslar arası Paralampik Komitesinin ev sahibi bu kenttir. 6’ncı Şampiyona bize gurur veriyor’’ dedi.

Paradans şampiyonasından bir görünüş

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!