TSA BÜLTEN (22-27/Nisan/2019)


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

TUR 2019’un galibi Avusturyalı Felix Grossschartner

Felix Grossschartner

TUR 2019 adıyla anılan 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu Alman Bora-Hansgrohe takımının Avusturyalı bisikletçisi Felix Grossschartner kazandı.

İstanbul’dan, Sultanahmet Meydanı’ndan 16 Nisan’da başlayan turun 172,4 kilometrelik son etabı Sakarya-İstanbul arasında Avrasya Tüneli’nden geçen bisikletçiler, Sultanahmet Meydanı’ndaki finiş noktasına ulaştı.

Alman takımı Bora-Hansgrohe’un 25 yaşındaki bisikletçisi Grossschartner, altı etap sonunda elde ettiği 24 saat 53 dakika 58 saniyelik derecesi ile genel klasmanda ilk sırada yer alarak turkuaz mayonun sahibi oldu ve TUR 2019’un şampiyonluğu kazandı.

Grossschartner’i 19 saniye geriden takip eden BAE Emirates takımından (Birleşik Arap Emirlikleri) İtalyan bisikletçi Valerio Conti 2., 25 saniye geriden takip eden Astana (Kazakistan) ekibinin Eritreli pedalı Merhawi Kudus ise 3. oldu.

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun altıncı ve son etabını ise 4 saat 10 dakika 41 saniyelik süresiyle Belçika’nın Lotto Soudal takımının Avustralyalı bisikletçisi Caleb Ewan birinci sırada tamamladı.

Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlıyor

Merhum Talat Tunçalp’ın Marmara Turu adıyla başlattığı Türkiye Bisiklet Turu 55 yıl içinde uluslararası bir spor olayı olarak Cumhurbaşkanlığı adı ile büyük bir mesafe almış bulunuyor. Tur ilk günden itibaren tüm Dünya Medyasında, özellikle Televizyonlarda ve internet sitelerinde yer alıyor. Turun sportif öneminin yanısıra Türkiye’nin tarihi dokusunu ve güzelliklerini yansıtması Türkiye adına çok önemli bir tanıtım hizmeti de gördüğü vurgulanıyor.

55’nci Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’ndan bir görünüş

 


 

Spor Dünyası da tarihi yapılara karşı duyarlı

IOC Yangında harap olan tarihi

Notre-Dame Katedrali için

500 bin € bağışladı

PARİS(TSA)- 2024 Yaz Olimpiyatına ev sahibliği yapacak olan Paris’in en değerli tarihi yapılarından birisi olan Notre- Dame Katedralinin onarılması yapılırken çıkan yangında büyük zarar görmesi; tüm dünyada olduğu gibi spor dünyasında da yankı buldu. Dünyanın her yerinden bugüne kadar 850 milyon €  bağış toplanmış bulunuyor. Bu arada IOC Başkanı Thomas Bach IOC’nin Notre- Dame için yardım kervanında yer alacağını, Olimpiyat kentinin bu tarihi eserinin olimpiyatlara yetiştirmesi için 650 bin € bağış yapacağını açıkladı.

Notre- Dame Katedrali yanarken

 


 

Başarı basamaklarını süratle tırmanıyorlar

Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda

Ferhat Arıcan’ın da adı var

LOZAN(TSA)- Avrupa cimnastik onur listesinde artık Türk Sporcuları da var. Genç Türk Cimnastikcileri başarı basamaklarını süratle tırmanıyorlar. Polonya’nın Szczecin kentinde düzenlenen Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda Türk Milli Takımı’ndan Ferhat Arıcan paralel aletinde 5.033 puanla Avrupa üçüncüsü oldu. Ferhat Arıcan bu madalya ile Türk cimnastik tarihinin üçüncü Avrupa Şampiyonası madalyasını kazandı.Daha önce 2008 yılında barfiks aletinde Ümit Şamiloğlu bronz madalya, 2018 yılında ise İbrahim Çolak halka aletinde gümüş madalya kazanmıştı.

Ferhat Arıcan Paralelde

 


 

Spor alanında yasaklar birer birer kalkıyor

İran’da ilk kadın

Halter takımı

Podyuma çıktı

TAHRAN(TSA)-Dünya halter tarihinde kadınların halter sporuna dahil edilmelerinden 30 yıl, hükumetin uzun süre karşı çıkmasından sonra; İran’da ilk kadın halter takımı uluslararası bir yarışmaya katılacak. 4 Halterciden oluşan ekip Asya oyunlarında yarışacak. İran Halter Federasyonu Başkanı Ali Moradi, “Geçen yıl Suudi Arabistan kadınlarda ilk atılımı yapmıştı. Bu yıl da biz podyuma çıkıyoruz. İlk  Ümidimiz Tokyo 2020. İran’ın en fazla 2 Erkek 2 kadın sporcu kontenjanı var. Ama 2024 Paris’te Madalya alacağımızdan umutluyuz” dedi.

İran’ın ilk kadın halter takımı antrenörleri ile

 


 

Dünya Yıldızları Kazan’da yarışıyor

FINA Sanatsal

Dünya Yüzme

Şampiyonası

 

KAZAN( TSA)- Tataristan’ın Başkenti Kazan’da bu hafta Aquatic Saray’da yüzme dünyasının en güzelleri ve en zarifleri FİNA Sanatsal Dünya yüzme yarışmasında havuza girecekler. Rusyanın favori olduğu 8 ayaklı şampiyonanın süper finali Haziran ayında Budapeşte’de yapılacak. 12 ülkeden 300 sporcunun yarışacağı şampiyonada İtalya, Çin, Beyaz Rusya, Macaristan ve Avusturya takımları iddialılar.

 

Şampiyonadan takım gösterisi

Şampiyonadan bireysel gösteri

 


 

Lozan’da başarılı bir FORUM düzenlendi

 

“Milli Olimpiyat Komiteleri

Milli Olimpian Derneklerine

Sahip Çıkmalıdırlar”

 

LOZAN(TSA)- WOA kısa adıyla anılan ( World Olimpian Association) Dünya Olimpan Derneği  burada 107 Milli Olimpiyat komitesinin katıldığı 150 üye ile başarılı bir FORUM  organize etti. “Yaşam için Olimpianlar” sloganı ile yapılan Forumda,  konuşmacılar; yerel Milli Olimpiyat Komitelerinin Milli Olimpian Komitelerini desteklemeleri gerektiğini belirttiler. Toplantıda Olimpianların bir olimpiyat elçisi oldukları vurgulandı. Forum sonunda yeni projeler değerlendirildi.

Dünya Olimpian Derneğinin FORUM’undan bir görünüş

Dünya Olimpian temsilcileri toplu halde

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!