TSA BÜLTEN (29/Nisan-04/Mayıs/2019)


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

Yaz programı tamamlanıyor

TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanı

Bu hafta Mardin Artuklu Üniversitesi’nde

İSTANBUL(TSA)- Dünyada örneği olmayan, Dünya çapında ödüller kazanan, Fair Play’i topluma yayma ve tanıtma çalışması projesi olan TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanı yaz programını bu hafta Mardin Artuklu Üniversitesi’ne yapacağı ziyaretle tamamlayacak. 5 yıl süren çalışmasında Kervan Türkiye’de 54’nci ili ve Üniversiteyi ziyaret etmiş olacak.

Sonbahar programı dolu

Kervan Ekim ayında başlayacak olan sonbahar proğramında halen tespit edilmiş olan 8 Üniversite (Kastamonu, Alanya Alaatin Keykubat, Tokat, Nevşehir Hacıbektaş, Niğde Ömer Halisdemir, Afyon Kocatepe, Uşak ve Kırşehir Ahi Evran Üniversiteleri) bulunuyor.

Kervanın Diyarbakır Dicle Üniversitesi ziyaretinden bir anı

 


 

WADA, IAAF ve AIU birlikte karar verdiler

2019 Dünya Atletizm

Şampiyonasında 700

kan doping örneği alınacak

LOZAN(TSA)- Dopingle savaşı sürdüren WADA Dünya Antidoping Ajansı, IAAF Dünya Atletim Federasyonu ve AIU Dünya Atletizm Birliği son yıllarda ortaya çıkan ve kana Steroid yüklemesi ile yapılan dopingler üzerine Doha’daki  2019 Dünya Atletizm Şampiyonasında 700 kan örneği alınacağını açıkladı.  Bundan önce bu dopingi yaptıkları tespit edilen 2 Ukraynalı atlet Olha Zemliak ile Olesia Povh boykot almışlar, CAS’a yaptıkları baş vuru da red edilmişti.

AIU Başkanı David Howman

Olha Zemliak

Olesia Povh

 


 

Her şampiyonada var, her kazananı kutluyor

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu

En faal spor bakanı olma yolunda

ANKARA( TSA)- Yeni hükumet yapılanmasında Gençlik ve Spor Bakanlığına atanan Muharrem Kasapoğlu Spor Bakanları tarihinde en faal spor bakanı ünvanına kazanma yolunda ilerliyor. Son verilere göre Bakanın göreve geldiğinden bu yana şampiyonalarda, Gençlik hareketlerinde, başarı kazanan sporcuları kutlama törenleri dahil 117 ye yakın faaliyette bulunduğu belirtiliyor.

Kasapoğlu kimdir?

Kasapoğlu, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Kasapoğlu, aynı üniversitede mahalli idareler ve yerinden yönetim programında yüksek lisans yaptı. ABD’deki Florida State Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak çalışan Kasapoğlu, Palm Beach Atlantic Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamladı. Kasapoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden yerel istihdam konusundaki çalışmasıyla doktora derecesi aldı.
Türkiye ve yurt dışındaki öğrencilik yıllarında sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alan ve yöneticilik yapan Kasapoğlu, özel sektörde uluslararası ticaret alanında çalıştı. Kasapoğlu, 2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği’ne atanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çeşitli görevler üstlendi.Spor Toto Teşkilat Başkanlığı döneminde sporun tabana yayılması amacıyla çok sayıda tesisin kazandırılmasına katkıda bulunan Kasapoğlu, gençlik, eğitim ve spor faaliyetlerinin finansmanı ile sportif istihdamın artırılması konularına özellikle odaklandı. Evli ve bir çocuk babası olan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İngilizce ve Arapça biliyor.

Bakan Kasapoğlu Avrupa Şampiyonasında başarılar kazanan Güreş Milli takımı ile

 


 

Nihayet belgesel filmlerde de yer aldı

ABD’nin Cimnastikteki

Cinsel taciz skandalı

Filme konu oldu

NEW YORK(TSA)- ABD’de 2017’de  bayan cimnastik takımı sporcularının takım doktoru tarafından cinsel tacize uğraması, sonunda filmlere de konu oldu.  “Altınların Kalbinde’’ adlı belgesel New York’taki Tribeca Film festivalinde gösterildi. Filmde hayatta kalanlarla yapılan özel röpörtajlar, yıllar süren tacizin nasıl göz ardı edildiği, detayları ile anlatılıyor. Filmde taciz hikayelerini halka açık bir şekilde sunan dünya cimnastik şampiyonlarının cesaretini de vurgulanıyor.

Altınların kalbinde adlı belgeselden bir sahne

 


 

Tarihi Belge olarak tanımlandı

1956 Stocklom Olimpiyatının

Meşalesi 280 bin dolar

LONDRA( TSA)- 1956 Stockholmda yapılan Yaz Olimpiyat Oyunları’nın Meşalesi bir tarihi belge olarak müzayedede ilgi gördü. Açık arttırmada Meşale 280.000 dolara satıldı. Olimpiyat koleksiyoncuları bu tür müzayedelere büyük ilgi gösteriyorlar.

1956 Yaz Olimpiyat Oyunlarının Meşalesi

 


 

Kardeş komşudan iyi haberler

Azerbaycan Dünya Ritmik Cimnastik

Şampiyonasında iddialı

BAKÜ(TSA)- Sporun her alanında atılımlar yapan madalyalar ve kupalar kazanan Azerbaycan Dünya Ritmik Cimnastik şampiyonasında da iddialı. Hafta içinde burada  organize edilen Dünya kupasında alkışlanan Azerbeycan takımı Eylül ayında Bakü’de yapılacak Dünya Ritmik Cimnastik şampiyonasının favorileri arasında gösteriliyor. Teknik yönetim Dünya kupasının bir hazırlık süreci olduğunu, asıl hedef olan Dünya şampiyonasına hazırlanıldığını açıkladı.

Azerbaycan Ritmik Cimnastik ekibi yarışmada

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!