SPOR BAKANLIĞI BÜTÇESİ

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

Bütün Bakanlıkların hizmetlerini ve yatırımlarını yapabilmeleri için belli bütçeleri vardır. TBMM de yapılan bütçe görüşmelerinde Bakanlıkların yapacakları yatırımları, hizmetleri ve faaliyetleri değerlendirilmekte, yapılan müzakereler sonunda bütçeleri kesinleşmektedir. Kesinleşen bütçelerine göre de yatırımlar ve hizmetler yapılmaktadır. Tabii ki her bakanlığın bütçesi önemlidir. Ancak bana göre günümüzde Spor Bakanlığlının bütçesinin ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bu görüş doğrultusunda Spor Bakanlığı bütçesi değerlendirildiğinde Spor Bakanlığı, hizmet ve faaliyetleri ile doğal olarak, Kültür ve Turizm, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim ve İçişleri, Bakanlıklarının da görevlerini gerçekleştirmektedir. Şöyle ki…;

     ** Kültür ve Turizm ile Dışişleri Bakanlıkları….

Spor yapan gençler Ülkemizi temsilen yurt dışında katıldıkları müsabakalarda başarılı olduklarında Milli Marşımızın çalınması, Bayrağımızın göndere çekilmesi Ülke olarak hepimizi gururlandırmaktadır. Hatırlanacağı üzere Milli Futbol Takımımız dünya üçüncüsü, Galatasaray Futbol Takımımız Avrupa Şampiyonu, Fenerbahçe Basketbol Takımımız Avrupa Şampiyonu olduklarında yabancı görsel ve yazılı basında, Avrupa ve dünya spor gündeminde hep Türkiye vardı. O kadar ki bazı Ülke gençlerine Türkiye sorulduğunda algılamakta zorlanmakta hatta bir fikirleri olmadığını belirtmekteydiler. Ancak aynı kişilere Galatasaray dendiğinde Ülkemizi hatırlıyorlardı. Benzer şekilde yurt dışında yapılan kültürel faaliyetler de de Ülkemizin tanıtımı yapılmaktadır. Bu iki örnek bile , Spor Bakanlığının Ülkemizin tanıtımı konusunda bütçesinden sınırsız harcama yapan Kültür ve Turizm ile Dışişleri Bakanlıklarının görevlerini yaptığının belirgin bir ifadesidir.

     ** Sağlık Bakanlığı….

Spor yapanların, yapmayanlara göre doğal olarak sağlıkları daha iyidir. Sporcular devamlı formda olmak için düzenli spor yapmakta, yaşantılarına dikkat etmektedir. Bu da Sağlık Bakanlığının işini hafifletmete dolayisiyle bütçe giderleri daha azaltmaktadır.

     ** Milli Eğitim Bakanlığı….

Dikkatle bakıldığında, başarılı sporcuların hayatları incelendiğinde, eğitimlerinde de çok başarılı oldukları, iş hayatlarında da daha sağlıklı ve ciddi projelere imza attıkları görülmektedir. Düzgün ve sağlıklı bir yaşama sahip olan sporcular, disiplinli hayatlarını eğitimlerinde de gerçekleştirmekte ve başarı kendiliğinden gelmektedir. Ama günümüzde ne yazık ki imtihanlara hazırlıklar nedeniyle,çocuklar yetiştirme kursları,okul ev üçgeni arasında sıkışıp kalmakta, bir çoğu spora zaman ayıramamaktadır. Halbuki İsveç, Norveç, Amerika gibi gelişmiş bir çok ülkede spor eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır.

     ** İçişleri Bakanlığı…..

Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.Sporcuların neredeyse tamamına yakını kendilerini spora verdiklerinden başarılı olabilmek için spordan başka bir şey düşünmüyorlar.Dolayisiyle kötü alışkanlıkları,terörle bağlantıları ve benzer yanlış davranışları yok veya yok denecek kadar azdır.

Görüleceği üzere Kültür ve Turizm, Dışişleri Bakanlıkları,Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığının hem işleri,hem de bütçe giderleri Spor Bakanlığı sayesinde azalmaktadır.Günümüzde spor ekonomisinin yeri çok farklıdır. Dünya Şampiyonaları, Olimpiyatlar ve benzer Uluslararası Spor Organizasyonlarını kendi ülkelerinde yapabilmek için

devletler yoğun kulisler yapmakta,kıyasıya bir yarış içine girmektedirler. Bu da sporun gücünü ve etkisinin çok açık bir göstergesidir.Hatırlanacağı üzere yıllar önce Amerika Devlet Başkanı Nikson ile Çin Başkanı arasında oynanan masa tenisi sporu sayesinde iki ülke arasındaki var olan soğukluk gitmiş yerine sporla kazanılan dostluk gelmişti.

Peki ne yapılabilir, ne yapılmalıdır, bütçeler nasıl olmalıdır diye sorulduğunda, bakıldığında, cevap olarak, ismi geçen bakanlıkların bütçelerinden bir kısmının Spor Bakanlığı Bütçesine aktarılmasının yararlı olacağı görülecektir.

Bilindiği üzere tüm bakanlıkların amacı,hedefi, Ülkemize ve vatandaşlarımıza hizmettir.

Bunun için de Bakanlıklar arası diyalog ve karşılıklı işbirliği esastır. 81 milyonluk Ülkemiz nüfusunun büyük bir kısmını gençlerimiz oluşturmaktadır.

Büyük Atatürk Ülkemizi gençlere emanet etmiştir. Ve de ” Ben Sporcunun Zeki , Çevik ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim ” derken, spora verdiği önemi ve değeri belirtmiştir.

Bahri VRESKALA

TÜRFAD İzmir Şube Bşk.

TMOK Konsey Üyesi

mail: bahrivreskala@hotmail.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!