Bu sezon 3. Lige düşen Fethiyespor

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

İkinci futbol liginde 2018-2019 sezonu 5 Mayıs 2019 tarihinde sona erdi. Muğla’nın önemli futbol kulüplerinden Fethiyespor maalesef bu sezon ikinci ligden, üçüncü lige düştü.

Fethiyesporun üçüncü lige düşmesi ilçede de büyük üzüntü yaşattı. Fethiyespor yıllarda tek başına profseyonel futbol liglerinde Muğla’nın futbol kulübüdür. Zamanında birinci lige kadar yükselmiş ve birinci futbol liginde başarıyla futbol oynamıştır. Ama maalesef bu sezon Fethiyespor üçüncü lige düşmüş ve iki yüz bine yakın nüfusu olan Fethiye’de taraftarlarını da üzmüştür.

Fethiyespor 23 Mart 1933 tarihinde kuruldu. Bu yıl 23 Mart’ta 2019 tarihin de 86. yılını kutladı. Kolay değil bir ilçede kurulan spor kulübünün 86. yılına kavuşması. Fethiyespor’a daha nice kuruluş yıldönümlerine ulaşmasını dileriz.

Bin dokuz yüz yetmişli yılların sonunda Muğla’da öğrenci olduğumuz zamanda Fethiyesporun maçlarına da gidiyorduk. O yıllarda Fethiyespor’dan Fikret Gültekin ismini de çok duyuyorduk. Fikret Gültekin’in, Fethiyespor’dan Aydınspor’a transferi de tüm Muğla bölgesinde ses getirmişti.

Fethiye’nin adını taşıyan ve gittiği her yerde Fethiye’nin ismini duyuran Fethiyespor Kulübü’nün, kuruluşu ile ilgili zaman, zaman büyüklerimizle de sohbet ediyoruz.

‘Fethiyespor, 23.03.1933 yılında Nevzat Yergüz Başkanlığında 8 kişiden oluşan yönetim kurulu tarafından kurulmuş ve amatör’den profesyonele geçerek üçüncü lig’den ikinci lige ve oradan da  PTT birinci futbol liginde mücadele eden önemli bir futbol takımıdır. Son üç sezonda ikinci ligde mücadele etti. Maalesef bu sezon üçüncü lige düştü.

     Bulunduğu coğrafi bölge itibarıyla Akdeniz’in şimşekleri olarak da çoğu zaman anılan Fethiyespor, 1983 yılında ilk kez profesyonel lige çıktı ve bundan sonra bir daha hiç amatöre düşmedi. 1983 yılında Profesyonel 3. futbol ligine adım attıktan sonra tarihinde ilk kez 94–95 sezonunda büyük bir başarı kaydederek 2. lige çıktı. Ama buna rağmen ikinci yarıda aldığı mağlubiyetler ve 4 sarı kartlı oyuncu oynattığından dolayı 3 puanı silinerek 1 puan farkla ligden düştü ve tekrar 1995–1996 sezonunda 3. lige mücadele etmeye başlamıştı.

     2001–2002 sezonunda çok kötü bir performans göstererek ligden düşme tehlikesi yaşayan Fethiyespor, Fethiye Şehir Stadyumu’nda tıklım, tıklım dolu bir statta Körfez Belediye ile karşılaştı, 90 dakika boyunca direnen rakibi karşısında maçın uzatmalarında Fethiyespor’dan yetişen Onur’un ayağından kazandığı gol ile 3. ligde kalma başarısı gösterdi. Bu maç Fethiyespor tarihine unutulmayacak şekilde yazılmıştı.

     Fethiye’de ikamet eden birçok yabancının da desteklediği Fethiyespor, 2005–2006 sezonunda tekrar 2. Lige yükseldi. İkinci lige yükselmesinden sonraki en büyük başarısını, 2011 – 2012 sezonunda kendi grubunda 5. tamamlayıp play of maçlarına terfi ederek göstermiş burada fovari rakiplerini saf dışı bırakarak finale kaldı. Fakat final maçında daha önceleri hiç yenemediği Adana Demirspor’a 2–1 mağlup olarak 1. lige çıkamadı. Ama 2012-2013 sezonunda Fethiyespor zorluk rakiplerinin Playof maçlarında eleyerek PTT Birinci ligine çıktı. Ama aynı sezon tekrar ikinci futbol ligine düştü. Bu sezona kadar ikinci ligde oynayan Fethiyespor ne yazık ki şimdi de üçüncü lige düştü.

Gazeteci ağabeyimiz rahmetli Erdal Orhan, vefat etmeden önce zaman, zaman Fethiyespor’un geçmiş yıllarda maçları ile ilgili yazdığı yazılarını okuduğumuz zaman, Fethiyespor tarihi başta kulüp başkanları olmak üzere tüm yöneticileri ile sporcuları ile bir mücadele dönemi yaşamışlar. Engelleri hep yıkarak hedefe ulaşmasının bilmişler.

     Kolay değil bir lçe takımının 1933 yılından bu yana ayakta durarak bugünlere kadar gelmesi. Muğla bölgesinin de en eski kurulan bir spor kulübü ki, daha önceki yıllarda Muğla’nın da profesyonel futbol liglerinde tem mücadele eden tek spor kulübü oldu.

     Zararın neresinden dönersek kardır diyerek 2019-2020 futbol sezonunda üçüncü ligden tekrar ikinci lige çıkmak için çaba gösterilecektir.

e-mail: eroldolu48@hotmail.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!