E-SPOR EKONOMİSİ

Kategori: Yazar - Yorum Yazın

 

E-Spor, 2018 yılında 1 milyar dolar hacime ulaşırken, gelecek üç yılda 5 milyar dolar hacim hedefleniyor. Rakamlara baktığımızda spor ekonomisi her geçen gün büyüyor, rakamlar arttıkça artıyor. E-Sporun ekonomik hacmi de küresel ekonomide çığ gibi büyüyor. Sahip olduğu bigdata ile en hızlı ilerleyen spor dalından biri. Dijital ortamda yer alarak, geniş kitlelere hitap ettiği için ekonomi yaratıyor. E-Spor’ u diğer spor branşlarından ayıran özelliği globalde geniş kitlelere hitap etmesi.

E-Spor, hem zihinsel hem de fiziksel bir takım özelliklere sahip. Bilgisayar ve sanal ortam da işlev görmesi, yüksek finansal kaynağa ihtiyaç duyulmadan, dünyanın her köşesinde birbirini tanımayan insanların birlikte yada gruplar halinde, bireysel olarak katılım göstermesi e-sporun özellikleri arasında. Elektronik spor ile geleneksel sporun benzer özelliklerinin yanısıra, en önemli farkı sanal ortamda oynanıyor olması.

 

E-Spor, dijital ortamda oynanan rekabet oyunudur.

E-Spor, dijital ortamda oynanan rekabet oyunudur. Dünyanın bir ucundaki insanın dünyanın diğer ucundaki insan ile sanal ortamda internet aracılığı ile buluşup oyun oynayabileceği bir spordur.  Zihinsel aktivitenin yüksek olduğu e-spor, bir takım fiziksel özelliklere de sahiptir.

Y ve Z kuşağında ki gençler, e-spor ve dijital dünyadaki rekabetleri hayatlarının bir parçası olarak görüyor, daha fazla merak ve ilgi gösteriyor. Fiziksel sınırlarının dışında neler yapabileceği ile ilgili düşünsel yapısı da var. E-sporcuların insani güçlerin ötesinde bir kahraman hayal ederek, hayal gücünü tetikliyor. Bilgisayar yardımı ile olağanüstü güçleri kontrol ediyor ve o güçlerin nasıl karşı karşıya geldiğini görmeye başlıyor. Yenilikçi yaklaşım e-spor, oyun, medya ve eğlence sektörlerini bir araya getiriyor.

Günümüzde e-spor öyle bir boyuta ulaştı ki, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Şirketlerin ve yatırımcının dikkatini çeken e-spor, düzenlenen organizasyonlarda daha fazla yatırım alıyor. 2017 yılında organizasyonlarda dağıtılan ödül 115 milyon dolar iken, 2018 yılında %30 yükseliş gösteriyor ve 150 milyon dolar seviyesine yükseliyor. E-Spor’ un başlı başına kendi kültürünü yaratan birçok oyunu bulunuyor.

 

Türkiye’ de 2018 yılında E-Spor Federasyonu kuruldu. 3 büyük kulübün kendi kadrolarını oluşturduğu spor dalında, oyun ihracat rakamı 1 milyar doları aştı.

Ülkemizde, Batı’ ya göre alım gücümüz düşük olmasına rağmen, dijital dünyada ki yenilikleri çok rahat bir şekilde benimsediğimizi söyleyebilirim. Türkiye’ de 2018 yılında E-Spor Federasyonu kuruldu. 3 büyük kulübün kendi kadrolarını oluşturduğu spor dalında, oyun ihracat rakamı 1 milyar doları aştı.

Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Bursaspor gibi tarihi ve köklü kulüplerimiz de e-spor alanında yatırım yaparak kendi takımlarını oluşturdular. Görünen o ki, gelecek yıllarda elektronik derbiler de izleyeceğiz.

Globalde baktığımızda, ABD’ da 2018 yılında NBA’ in kendisinin yönettiği NBA 2K Ligi başladı. NBA maçlarını dijital olarak oynuyorlar.

E-Spor pazarının %80’ i reklam ve sponsorlar ile ilerliyor. Birçok içecek, otomobil, yazılım, gsm operatörleri gibi firmalar e-sporun pastasından pay almak için yatırım yapıyor. Dijital pazarda ilerlemenin en önemli kalemi yazılım. Ticaret Bakanlığı’ da yazılım alanında destek veriyor.

E-Spor ekonomisinin oluşumunda en önemli etken, yüksek düzeyde katılımcının yer almasıdır. Yaklaşık 1,5 milyar dolar konuşulan e-spor endüstrisi içerisinde sporcuların kazançları oldukça yüksek. Çin 68 milyon dolar ile en çok kazanan e-sporcuları yetiştiren ülke konumunda. ABD, 63 milyon dolar kazançla ikinci sırada yer alıyor.

 

E-Spor ekonomisinde 2018 yılında en çok ödül dağıtılan e-spor oyunları

1-Dota 2

Dota 2; 41,26 milyon usd ile listenin zirvesinde yer alıyor. 2014 yılından itibaren en yüksek ödül havuzuna sahip. 2307 e-sporcunun yer aldığı turnuvalarda dağıtılan ödül 131 milyon doları aşmış durumda. Yapılan turnuvalarda en başarılı ülke Çin Halk Cumhuriyeti.

2- League Of Legends (LoL)

League Of Legends’ in 2018 yılında dağıtmış olduğu ödül havuzu, PUBG’ nin iki katı. 5215 sporcunun katıldığı turnuva sayısı 1974. LoL turnuvalarında dağıtılan ödül miktarı 57 milyon dolara yakın. Turnuvalarda en başarılı ülke Güney Kore.

3- Counter Strike Global Offensive (CS:GO)

CS:GO 2018 yılında düzenlediği 700’ ün üzerinde turnuva ile e-spor dünyasında geniş kitlelere hitap ediyor. 9149 e-sporcunun yer aldığı turnuvalarda dağıtılan ödül 47 milyon dolara yakın.

4- Starcraft: Wings of Liberty

Turnuvalarda en başarılı ülke Güney Kore. 1749 e-sporcunun ter aldığı oyunda dağıtılan ödül miktarı 25 milyın doların üzerinde.

5- Heroes of The Storm

E-Sporcu sayısı 958. Turnuvalarda en başarılı ülke Güney Kore. 382 turnuvada dağıtılan ödül miktarı 12 milyon dolar seviyesinde.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!