TSA BÜLTEN (13-18/Mayıs/2019)


—–TSA’nın tüm haberlerinde Ajansın adının kullanılması gereklidir—–


 

Ülkenin en anlamlı ödülü

Fair Play Büyük Jürisi

23 Mayıs’ta toplanıyor

İSTANBUL(TSA)- Türkiye’nin en anlamlı ödülü olan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından her yıl verilen Toplumsal ve Sportif Türkiye Fair Play 2018 ödülünde finale kalanlar ön Jüri tarafından tespit edildi. TMOK Fair Play Büyük Jürisi 23 Mayıs Perşembe günü saat:11.00 de Olimpiyatevi’nde toplanarak ödül kazanacakları tespit edecek. Sonuçlar Ramazan Bayramından sonra yapılacak bir basın toplantısı ile  kamuya açıklanacak. Ödül töreninin eylul ayında yapılması planlanıyor.

Türkiye Fair Play Ödülleri podyumda

 


 

21’nci yüzyılın toplumdaki en büyük yarası

IOC ile Uluslararası Judo

Federasyonu  Göçmen

Sporculara sahip çıkıyor

LOZAN(TSA)- 21’nci yüzyılın toplumdaki en büyük yarası savaşlardan kaçıp başka ülkelere sığınmaya çalışan halen (4 Milyondan fazlası Türkiye Cumhuriyetinin himayesi altında yaşayan) göçmenlere IOC sahip çıkıyor. Sport Accord zirvesinde konuşan IOC Spor Direktörü Kit Mc Connell IJF kısa adıyla anılan uluslararası Judo federasyonu ile birlikte göçmen sporcular için bir proje hazırlandığını açıkladı. Bu projeye göre; göçmen sporcular sığındıkları ülkelerde 1 yıl kalmak şartı ile resmi yarışmalara katılabilecekler, kulüp kurarlarsa tescilleri yapılabilecek, IJF bu gençler için eğitim merkezleri açacak ve çoğaltacak. IOC bu çalışmaya diğer Uluslararası federasyonların da katılması için çalışmalara başlandığını açıkladı.

IOC Spor direktörü Connell Sport Accord toplantısında

IJF Judo Federasyonunun göçmen çocukları için açtığı judo  bir eğitim merkezi

 


 

Türkiye’nin ilk ve tek özel kadın futbol turnuvası

‘’Kızlar Sahada’’

İstanbul Kupası 2019

Finalleri sona erdi

İSTANBUL(TSA)- Türkiyenin ilk ve tek özel kadın futbol turnuvasaı olan “Kızlar Sahada’’nın 2019 kupası sona erdi. ENKA Spor Tesislerinde tertiplenen turnuva sonunda, “Kurumsal’’ dalda kupa şampiyonu Koç Healthcare, . Finalist HDI Sigorta, üçüncü ise Zorlu Holding oldular.. “Takımını kur gel” dalında Şampiyon Fantastik Futbol Kulübü, ikinci CKFA, üçüncü ise Wo Manchedter oldular. Bu yıl 11.000 TL destek alan organizasyon Türkiye’nin farklı noktalarında çocuklar için açılacak ücretsiz futbol okularına kaynak sağladı. Organizasyona Zorlu Enerji, Vestel, Taç Linens, Hummel, Decathlon, Pakmaya, New Balance destek verdi. ENKA Spor Kulübü, Metro FM, Mutrlubiev, NMQ, Digital, Hayat Su ise sponsor oldular.

Kızlar Sahada turnuvasından görüntüler

 


 

Haziran ayında Beyaz Rusya’nın

Minsk şehrinde yapılacak

Almanya 2. Avrupa Oyunlarına

150 sporcu ile iddialı katılacak

BERLİN(TSA)- İlki Azerbaycan’ın Bakü kentinde başarılı bir şekilde organize edilen Avrupa Oyunlarının 2’ncisi Beyaz Rusya’nın Minsk kentinde, Haziran ayında yapılacak. Bir olimpiyat denemesi havasında olacak olan Oyunlara  DOSB kısa adıyla anılan Alman Spor Teşkilatı Almanya’nın 150 sporcuyla iddialı olarak katılacağını açıkladı. Alman kafilesinde 13 spor dalında da şampiyonluklar almış sporcular yer alacak. Sporcuların 2020 Tokyo Olimpiyat barajlarını geçmek için de yarışacakları açıklandı.

Alman Olimpiyat kafilesi  resmi geçitte

 


 

Hedef Cimnastik sporunda

Kadın sayısını arttırmak

FIG St Petersburg’da

Kadınlar Liderlik

Forumu düzenledi

St.PETERSBURG(TSA)- FIG kısa adıyla bilinen Uluslararası Cimnastik Federasyonu cimnastik sporunda yalnız sporcu olarak değil, yönetici, hakem, antrenör olarak da kadın sayısını arttırmak için bir kadın liderlik formu düzenledi. 40 ülkeden temsilcilerin katıldığı formda kadınların önünün açılması için çalışmalar yapılması gereği belirtildi. Uzmanlar Azerbaycan, Bein ve Singapur’da bu atılımın başladığını belirttiler.

FIG Formuna katılanlar toplu halde

FIG Formundan bir görünüş

 


 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi de tanıdı!

SAMBO Dünya Sporunda

Yer almaya başladı

LOZAN(TSA)- Rusların milli bir sporu olan SAMBO Uluslararası Sporlar arasında yerini almaya başladı. Sambo federasyonu, IOC tarafından resmen tanınmasından sonra, Uluslarası Federasyonlar Birliği ARISF’e de üye oldu. IOC Başkanı Thomas Bach Sambo Federasyonu (FIAS)‘ın Başkanı Shestakuv’u kabul etti, büyük spor formu olan Sports Accord’un Gold Coast’aki toplantısında  Sambo özel bir stantla tanıtıldı. Sambo Federasyonu Başkanı Shestakuv, “Olimpiyat programının bir parçası olmaya adımlar atıyoruz’’ dedi.

 TSA’nın NOTU: SAMBO Nedir?

Sambo, kendini koruma ve karşıdakinin gücünü yöneltmeye dayalı bir dövüş sporudur Sambo kelimesi “Silahsız kendini savunma” anlamına gelen Rusça’daki  (Samooborona bez orujiya) ifadesinin kısaltılmışıdır. Sambo’nun kökenleri geleneksel halk güreş stillerine kadar geri gitmektedir. Sambo’nun kökenleri arasında Rusya’daki çeşitli halkların mücadele sistemleri de bulunmaktadır. Tuva’nın köräş’ı, Yakutistan’ın khapsagai’si, Çuvaşistan’ın Akatuy’u, Gürcistan’ın chidaoba’sı, Moldavya’nın trinta’sı, Ermenistan’ın Kokh’u, Özbekistan’ın Kulaş’ı, Azerbaycan’ın Güleş’i gibi Sambo’ya tarih boyunca çeşitli isimler verilmiştir. İlk ismi “Serbest Stil Güreş”tir. Daha sonra “Serbest Güreş” adını almıştır. Son olarak da 1946 yılında Sambo adı kullanılmaya başlamıştır. Uluslararası Güreş Federasyonu (FILA)’ya göre Sambo günümüzde uygulanan Serbest stil güreş, Greko-Romen güreşi ve Judo ile birlikte uluslararası düzeyde uygulanan amatör müsabaka güreşlerinden biridir.

IOC Başkanı Thomas Bach Sambo federasyonu başkanı Shestakuv ile

Sports Accord formunda Sambo tanıtım standı

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!