XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
07.03.2020

8 Mart Dünya Kadınlar Günü


8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanması yerine anılması daha doğru olur diye düşünenlerdenim. 8 Mart 1857’de Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde bir tekstil fabrikasında çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 40.000 işçi grev yapar. Polis greve müdahale eder, işçiler fabrikaya kilitlenir, olaylar sırasında yangın çıkar, kaçamayan 120 kadın işçi grev yaptıkları fabrikada can verirler. Hüzünlü, acılı, tarihsel-toplumsal önemi olan olaylar ve günler “anılır”; bayramlar, düğünler, doğum günleri ise “kutlanır”… 

Günümüzde yaşam koşullarının 100 sene öncekine kıyasla daha iyi olmasının, yani bizlerin yasalarla bağlayıcı hale getirilen haklarımızın arka planında bu haklar için zamanında haksızlıklara isyan etmiş, bulunduğu ortamda dışlanmayı göze almış, grev yaparak işini kaybetme riskini üstlenebilmiş ve maalesef hayatını kaybetmiş “yiğit, cengaver, aslan yürekli, mert, cesur” insanlar vardır. Çalışkanlığın, azmin, vatanseverliğin, cesaretin günümüz tabiriyle- her ne kadar erkekliğe vurgu yapan bir sözcük olsa da- bana göre “delikanlılığın” cinsiyeti olmaz. Yangında ölen bu “delikanlı kadınlar” sayesinde, dünyanın herhangi bir yerinde haklı oldukları hak mücadelesinde ses getiren kadınlar sayesinde, buna destek veren-öncülük eden erkekler sayesinde; kadınlar ve hakları gündeme geliyor, cinsiyet ayrımcılığına vurgu yapılıyor, kadın cinayetlerine dikkat çekiliyor. Bu kadınlara ve onlara destek olan erkeklere borcumuz var…

Kadın hakları deyince Mustafa Kemal Atatürk, dünya tarihinde tartışmasız en önemli isimlerden birisidir. Anadolu kadınının üretkenliğine, savaşlarda erkekler kadar kadınların da ne kadar fedakarca destek olduğuna, kadının toplumdaki ve eğitimdeki yerine vurgu yapan sözleri, anıları, hepsinden önemlisi girişimleri vardır. Atatürk, kendi asil çizgisine kadınları da taşımayı amaçlamıştır. Fair Play’in en olağanüstü örneklerinden birisidir; Türk kadınlarına yalnızca seçme değil, seçilme hakkı tanınmasını da sağlamıştır. Medeni dediğimiz bir çok Avrupa ülkesinden daha önce elde etmiştir Türk kadınları bu hakları..  Mustafa Kemal Atatürk’e borcumuz var..

Bu girişimler sayesinde biz kadınlar birçok alanda kendimizi ifade edebiliyoruz. Atatürk’ün emanetini daha ileriye taşıyabilirdik, hala eksiklerimiz var.  Örneğin, sporda kadın yöneticilerin daha da artması ve karar mekanizmasına doğrudan dahil olması gerekiyor. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi bu konuda ülkemizde örnek kurumlardan birisidir. Yönetim Kurulu’na katılan kadınların oranı % 30 civarındadır. Uluslararası standartlara ulaşmış TMOK’un bu anlayışını diğer spor kurumlarının da benimsemesi, bir kadın spor akademisyeni olarak en büyük temennilerim arasındadır.

Güzel şeyler de oluyor tabii.. Geçen hafta fakültemizde, Kadın A Milli Futbol Takımı bir panel ile öğrencilerimiz ile buluştu. Takım, yöneticilerinin tamamının kadın olması gibi bir özelliğe sahip, hatta yöneticilerden birkaçı da mezun öğrencilerimizden.. Konuklarımız görevlerinden ve özgeçmişlerinden, mevcut işlerden vs söz ettiler. Hemcinslerimle gurur duyduğum güzel bir panel oldu, kadınların genelde erkek işi olarak kabul edilen işleri tutkuyla, özveriyle, azimle, sevgiyle yapmaları tüm dinleyiciler için etkileyici oldu.. 

Bu vesile ile rahmetli anneciğim gibi; doğrudan çalışma hayatının içinde olmasa bile, eğitimi her şeyden çok önemseyen, ülkeye, topluma, insanlara faydalı olmaları için çocuklarını özveriyle yetiştiren tüm ev hanımlarını; çocuğuna doyamadan vatan toprağına emanet eden şehit annelerini; bir ömür boyu kendi yaşamından feragat eden engelli çocuk-eş sahibi kadınları; kadın hakları için kadınlar kadar, bazen onlardan da çok çaba gösteren erkekleri (özellikle yöneticileri), kız çocuklarının eğitimi için gönül vermiş yüce insanları saygıyla, minnetle anıyorum. 

Herkesin, geçmişe ve tarihe olan borcunu ödeyebilmek için, yapabileceğinin en iyisini yapması dileğiyle… 

Doç. Dr. Sevim GÜLLÜ

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa

Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi

TMOK Fair Play Komisyonu Üyesi

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım