XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
14.11.2020

ATAYI ANMA KOŞUSU’NUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ


 

Atletizm Federasyonunca geleneksel hale getirilerek organize edilen “10 KASIM ATA’YI ANMA KOŞUSU” 29 ilden 203 sporcunun katılımı ile yapıldı. Bendeniz de o gün Türk Spor Ajansında yazdığım, “ATAMIZI SAYGI, MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUM” başlıklı yazımda, hem Atamızı anarken, bu anlamda yapılan organizasyonla ilgili de düşüncelerimi yazmış, Atamızı andığımız o önemli günde, organizasyonla ilgili eleştirilerimin ayrıntılarını da sonraya bırakmıştım. O günkü yazımın geniş yankı uyandırmış olması beni ziyadesiyle mutlu ederken, gelen telefon ve mesajlardan bir konuyu biraz daha ayrıntılı ele almam gerektiği ortaya çıktı.

Yazıda geçen “iki yıldır bu organizasyonun Başkentin bir ilçesinde organize edilmiyor olmasını düşündürücü ve üzücü buluyorumcümlesiyle ne demek istediğimi açıklayınca daha anlaşılır olacağı düşüncesindeyim.

Geleneksel hale getirilerek organize edilen bu yarışmanın adı  “ATAYI ANMA KOŞUSU” dur. Peki, bu organizasyon niçin geleneksel hale getirilerek yapılıyor? Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetimizin kurucusu, Özgürlük ve Bağımsızlığımızın sembolü olan bir dünya lideridir de ondan. Peki, yapılan organizasyonun amacına uygun yapıldığı söylenebilir mi? Bence kesinlikle hayır. Çünkü anma programına sadece 29 il katılmıştır. 81 ilin katılımı ile yapılması gereken bu anma koşusuna 52 ilin katılmamış olmasını kaygı verici buluyorum. Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucunda sorunun ekonomik olduğunu öğrendim. Ayrıca yıllardır Anıtkabir ve Hipodromda gerçekleştirilen bu yarışmanın Başkentin bir ilçesinde yapılmış olmasından kaynaklanmış olmasıdır.    

ATLETİZM FEDERASYONUNA ÖNERİM

Atayı anma koşusunun son derece önemli ve bir o kadar da anlamlı olduğunu bir kez daha önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu nedenle 2021 yılından itibaren aşağıya çıkartılan öneriler doğrultusunda bu organizasyonu yapması gerekiyor. 81 ilin katılımının sağlanabilmesi için de her ilden biri kız olmak üzere iki genç sporcu ile bir antrenörü masrafları Federasyonun tarafından karşılanmak kaydıyla davet edilerek yapılabileceği mümkün olacağını söylemek istiyorum.

Saygılarımla,

ATAYI ANMA KOŞUSU’nun amacına uygun olarak yapılabilmesi için;

1-    Yarışmanın 9 Kasım da organize edilmesi,

2-    Anıtkabir çevresinde yapılması,

3-    Mesafesinin de 1881 metre olmasını sağlamasıyla yapılabilecektir.          

 

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım