XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
22.06.2020

BEN YAPTIM OLDUAtletizm Federasyonu Başkanı Sayın Fatih Çintimar’ın 08.06.2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında, liglerde artık yabancı sporcu yarıştırılmayacağı, yetiştirdikleri sporcularla artık kendi kendisine yeten bir federasyon olacaklarını söylemesi, camiamızda memnuniyet ve heyecan yarattığı gibi maalesef garipte  karşılandı. 

Memnuniyet ve heyecan yaratmıştır, çünkü ülkemizde yüzlerce yetenekli sporcu olmasına rağmen yabancı uyruklu sporculara verilen kıymet ve imkânlar, sporcularımızı ve dolayısıyla camiamızı rahatsız etiği gibi üzmekteydi.  Açıklanan bu karar ile kendi sporcularımıza çok daha iyi imkânların sunulabilmesi ve eskiden olduğu gibi kalıcı şampiyonlukların alınabilmesi umudu doğmuş olduğu için mutlu kılmıştır. Tabi tam 7 yıldır görevde olan Sayın Fatih Çintımar’ın Türk atletlerini şimdi hatırlıyor olması ise manidardır. 

Evet, garip karşılandı çünkü 2020 sezonu içinde yer alan Kulüplerarası Kros Ligi yapılmış, pist yarışları da pandemi nedeniyle Ağustos ayında iki kademe üzerinden yapılacağı açıklanmıştır. (Kros liginde yabancı uyruklu sporcu yarıştıran kulübümüz de olmuştur) Ancak bu durum oyun oynanırken kural değiştirilmeyeceği ilkesi doğrultusunda doğru olmadığı gibi hukuki de olmamıştır. 

Ülkemizde yabancı uyruklu sporcuları ağırlıklı olarak bünyesinde bulunduran iki kulübümüz bulunmaktadır. Bu kulüplerimiz Fenerbahçe ve Enka Spor kulüpleridir. Bu iki kulüplerimiz de haklı olarak katıldıkları Avrupa Şampiyonalarında ülkemizi en iyi şekilde temsil edebilmek için bu yükün altına girmektedirler. Ancak Avrupa Atletizm Federasyonları Birliği “EA”  Kulüplerarası Avrupa Şampiyonalarının yapılmayacağı kararını 2019 yılında almış ve bu yılda uygulanmıştır. (Sayın Çintimar “EA” da Yönetim Kurulu üyesidir. Bu karar oylandığında kulüplerimizin haklarını korumak adına bir açıklama yapmış ve karara muhalefet şerhi koymuş mudur acaba?)

Federasyonun almış olduğu bu karar doğrultusunda Fenerbahçe ve Enka Spor Kulüplerimiz haklı olarak büyük bedeller ödeyerek bünyelerinde bulundurdukları yabancı uyruklu sporculara ihtiyaç duymayacaktır. Zaten vatandaşlığa alınmış olan birçok sporcuları var ve bu karar onları etkilemeyecektir. Zamansız alınan ve açıklanan bu kararın bir diğer boyutu da, yabancı uyruklu sporcuların, 1 Kasım 30 Nisan 2020 tarihleri arasında lisanslarının çıkartılması veya vizelerinin yaptırılması yönetmelik gereğidir.  Ancak yönetmeliğin gerektirdiği bu koşul Covid-19 pandemisinden dolayı seyahat kısıtlaması nedeniyle yapılamamış olduğunu da düşünüyorum.

Bu nedenle Sayın Çintimar’ın “Artık bizim liglerimizde yabancı sporcu yarışmasına gerek kalmadı” sözü gerçekten manasız, anlamsız ve gereksiz bir açıklama olmuştur. Bu gerçekler ışığında keşke yapılan açıklamanın gelecek sezonu kapsayacağı söylenmiş olsaydı. Bu nedenledir ki yapılan açıklama popilist bir açıklama yani “Ben yaptım oldu”  niteliğindedir.

Saygılarımla,

Necdet AYAZ

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım