XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
11.06.2019

DOĞRULAR TEKTİR

En önemli artımız ise kendimize olan güvenin yeniden sağlanmış olmasıydı. Peki,oyuncularımıza bu güven nasıl gelmişti? Teknik Direktör Şenol Güneş’in elinde sihirli bir değnek mi vardı? gibi sorulara verilebilecek en iyi cevap hiç kuşkusuz “DOĞRULAR TEKTİR” olacaktır. Hep, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur” deriz ya işte öyle bir şey.

(A) Milli Futbol Takımımız,Euro 2020 Elemelerine 2’de 2 ile iyi bir başlangıç yaptı. Fransa, İzlanda,Arnavutluk, Moldova ve Andorra ile birlikte (H) grubunda yar alan Millilerimiz, ilk maçında Arnavutluk’u deplasmanda 2-0,ikinci maçında ise Eskişehir’de konuk ettiği Moldova’yı 4-0’la geçti.

Bu iki sonuç iyiydi ama iştah açıcı değildi.Ülkemiz futbolunun çok çok gerisindeki bu iki takımdan özellikle Arnavutluk karşısında çok az gol fırsatı bulmamız,Moldova karşısında ise tarihi farka ulaşma yollarında fazla etkili olamamız en büyük eksikliklerimizdi.En önemli artımız ise kendimize olan güvenin yeniden sağlanmış olmasıydı.

Peki,oyuncularımıza bu güven nasıl gelmişti? Teknik Direktör Şenol Güneş’in elinde sihirli bir değnek mi vardı? gibi sorulara verilebilecek en iyi cevap hiç kuşkusuz “DOĞRULAR TEKTİR” olacaktır. Hep, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur” deriz ya işte öyle bir şey. Büyük ümitlerle iş başına getirilen Mircea Lucescu, Milli Takımı gençleştirme doğrultusunda HEP GENÇ, TECRÜBE HİÇ” mantığı ile hareket edince bir anda U19 mantığına döndük ve boyumuzun ölçüsünü aldık. Yani,”kaş yapalım derken göz çıkardık.” Oysa ki gençleştirme böyle yapılmazdı. Dünya futbolunda da görüleceği üzere takımı gençleştirme sadece tecrübeli oyuncuların çatısı altında yapılabilirdi. Peki, Şenol Güneş ne yaptı? Cevap;Amerikayı yeniden keşfetmedi. Burak Yılmaz, Emre Belözoğlu, Hakan Çalhanoğlu, Cenk Tosun, Mehmet Topal, Oğuzhan Özyakup, Gökhan Gönül ve Şener Özbayraklı gibi tecrübeli isimleri, genç yeteneklerimizle (kadoyu geniş tutup çok sayıda genç oyuncuyu Mili Takım bünyesine alarak) harmanlayarak sahaya sürdü ve sonuçları da hep birlikte gördük. Kısaca, bu noktada da “yanlışın neresinden dönülürse kardır” mantığını işlettik.

Şimdi önümüzde Haziran ayı içinde grubun güçlü ekipleri Fransa ve İzlanda ile oynayacağımız çok önemli grup maçlarımız var.

Uzun bir aradan sonra yeniden “DOĞRULAR TEKTİR”sözüne döndüğümüze göre,ilk iki maçımızın artılarını cepte görüp vakit geçirilmeden eksilerinin düzeltilmesi yani oyun sistematiğinin iyileştirilmesi yönünde çok ama çok daha fazla kafa yormalıyız.

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım