XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
15.09.2020

FUTBOL, SADECE FUTBOL

Covid-19 salgını nedeniyle birkaç ay sporsuz kaldıktan sonra, yavaş yavaş tüm spor dallarına geri dönülmeye başlandı. Seyircisiz futbol daha önce hiç mi hiç keyif vermediği halde, Coronavirüs önlemi nedeniyle seyircisiz oynanan maçlar, özlediğimizden olsa gerek artık normal heyecanına kavuştu sanki. 

UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nin final turnuvaları adeta Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası gibi heyecan verdi. 

Belki tek maç üzerinden oynanmasından, belki pandemi süresince verilen arada çok özlediğimizden, belki de ikisinin de etkisiyle benim için oldukça heyecanlı geçti.

Şampiyonluk yarışı nedeniyle, Süper Ligimiz de Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nin o lezzetli finallerinden sonra hala izlenebilir kalitedeydi.

Bu nedenle Süper Lig’in ilk haftası için beklentim oldukça yüksekti. 

Ve o beklediğimi ilk hafta karşılaşmalarında bulduğumu söyleyebilirim. 

Karşılaşmalar, oldukça gollü geçti. 

Birinci haftada 30 gol atılırken, hiçbir karşılaşmanın berabere bitmemiş olması da ilginç. Daha ilk hafta maç başına 3 gol ortalaması da oldukça tatminkar. 

Benim için haftanın en dikkat çeken iki sonucu, Teknik Direktörsüz Beşiktaş’ın deplasmanda Trabzonspor’u 3-1 yenmesi, TFF 1. Lig Şampiyonu Hatayspor’un Süper Lig şampiyonu Başakşehir karşısında oynadığı futbol ve aldığı 2-0’lık galibiyet oldu. 

Bu arada Sergen Yalçın’a geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur.. Futbolu kadar teknik direktörlüğü de takdire şayan.. Türk futbolu onun gibi genç, ayrıca dobra teknik direktörler sayesinde gelişecek.

***

İlk hafta karşılaşmalarında gördüm ki, futbolun kuralları, artık neredeyse her yıl değişmeye başladı. 

Bizim ligimizde standart dışı hakem kararları çoğalınca, futbola ilgi azalmaya başlamıştı. Bu yetmezmiş gibi kurallarla bu kadar sık oynanınca, kanımca futbol için tehlike çanları çalmaya başlayabilir.

Sezon yeni başlamış olmasına rağmen, TV kanalları yine oynanan futbolu, taktikleri, hataları, güzellikleri konuşmak yerine, hakem kararlarını tartışmak zorunda kaldılar. 

Kurallarda yapılan bazı değişiklikler, iyice kafası karışan futbolseverleri biraz daha denklem çözmek zorunda bıraktı. 

Yayıncı kuruluşa önerim, taraftarı bu konuda bilgilendirecek programlar yapılması.  

Bizim zamanımızda hakem yorumcularımız, yazılarını yazmadan, yayına çıkmadan birbirlerini arar, pozisyon hakkında görüş alışverişinde bulunarak, ortak noktada buluşma çabası içinde olurlardı.

Şimdi bakıyorum her kanalın hakem yorumcusu aynı pozisyon için farklı bir şey söylüyor. 

Futbolun akıbeti için bu konunun da bir çözüme kavuşturulması gerekiyor. 

Henüz tam eskimemiş ama emekli bir yayıncı olarak, acaba hakem eleştirmenlerinin haftalık eleştirilerini yorumlayan bir program yapsam mı diye düşünmeye bile başladım! 


{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım