XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
20.08.2020

FUTBOLUMUZDAKİ ACI GERÇEKLER...


      

Son yıllarda futbolumuzda başarıyı, yabancı futbolcuları transfer ederek aramanın yanlış olduğu görülmesine ve anlaşılmasına rağmen, TFF’nin yabancı futbolcular hakkındaki son kararı maalesef yanlış ve futbolumuzun geleceği için olumsuz bir karardır. Bilindiği üzere TFF Özerk bir kurumdur. Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri belli bir süre için kulüplerin oyları ile seçilmektedir. TFF Yönetim Kurulunun aldığı kararlar iyice incelendikten sonra alınmalı ve kesin olmalıdır. Bugün aldığı bir kararı ertesi gün Kulüpler Birliği istedi diye değiştirmemelidir.  Alınan sonuçlara baktığımızda; yöneticileri yanıltan menajerlerin, Ülkemize getirdikleri pahalı veya ucuz  yabancı futbolcularla ve teknik direktörlerle bir sonuç alınmadığı,  alınamadığı görülmektedir.

Süper Lig Takımlarımızın 2019-2020 sezonunda Avrupa Kupalarında   aldıkları başarısız sonuçlardan sonra kulüplerin UEFA sıralamasındaki yerleri de merak ediliyordu. 2019-2020 sezonunda Avrupa’da kötü bir futbol sergileyen takımlarımız sıralamada ciddi puan kayıpları yaşadı. Şampiyonlar Ligi’nde Real Madrid’e 6-0 yenilen Galatasaray, UEFA kulüpler sıralamasında da geriledi. UEFA’nın son 5 yıl ve 10 yılı kapsayan kulüpler listesinde 51.000 puanla en iyi durumda olan Beşiktaş 25. sırada, 31.500 puanla 47. sırada Fenerbahçe yer aldı. Avrupa’da eski günlerini arayan Galatasaray ise 22.500 puanla 64. sırada kendisine yer buldu. UEFA’nın güncel kulüpler sıralamasına baktığımızda takımlarımız......;

1 - REAL MADRİD...      126.000    

2 - FC BARCELONA...   114.000   

3 - ATLTİCO MADRİD... 113.000   

4 - BAYERN MUNICH..  112.000        

5 - JUVENTUS…            106.000

6 - M. CITY.....                102.000   

7 - PSG.....                       94.000   

8 - LIVERPOOL...            91.000   

9 - ARSENAL...              88.000  

10 - M.UNITED...               85.000   

25 - BEŞİKTAŞ JK.....      51.000           

47 - FENERBAHÇE SK... 31.500  

64 - GALATASARAY....   22.500          

93 - BAŞAKŞEHİR …..     15.500       

172 - TRABZONSPOR ….. 6.360   sıralarda yer aldılar.

       Görüleceği üzere hem Süper Lig karşılaşmalarında hem Avrupa Kupalarında hepsi yabancı 11 (on bir) futbolcu ile mücadele eden takımlarımız maalesef başarılı olamadılar. Alt yapıdan gelen kendi  futbolcularına değer vermeyen bu yanlış zihniyet devam ettiği sürece de başarılı olunamayacaktır.

      “TMOK” - Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Fair Play Komisyonu Başkanı Avrupa Fair Play Birliği 2. Başkanı ve TSA Genel Yayın Müdürü Erdoğan Arıpınar'ın yıllar önce Milliyet Gazetesi Spor sayfasında rahmetli Namık Sevik ile başarılı bir şekilde sürdürdükleri “ 11 Altın Adam “ futbol değerlendirme projesinin bir benzerini geçenlerde duayen gazeteci Sayın Şansal Büyüka, 2019 – 2020 sezonu Süper Lig’e ait  “Yılın Altın Karması'nı”  yayınladı.  Ne acıdır ki; Yılın Altın Karması'na seçilen on bir futbolcunun 10’nu yabancı, Türk olarak sadece bir futbolcu, Başakşehir’in kalecisi Mert Günok yerlidir. Eğer Galatasaray'ın başarılı kalecisi Muslera sakatlanmasaydı mutlaka On birinci Altın Adam o olacaktı. Böylece “Yılın Altın Karmas'ına” seçilen 11 Altın Adamın tamamı yabancı futbolculardan oluşacaktı. Halbuki daha önce sürdürülen “11 Altın Adam” projesinde kürsüye en fazla iki yabancı çıkabilmişti. İşte bu alkışlanacak “Yılın Altın Karması'na” seçilen on bir kişi ile Ülkemizi Avrupa’da temsil eden Kulüplerimizin durumunu gösteren yukarıdaki puanlar futbolumuzun bulunduğu gerçek sorununun ne olduğunu açıkça göstermektedir. “Yılın Altın Karmasına” seçilen 10 yabancı futbolcu, (aslında on bir) futbolumuzun gerçek sorununu yansıtmaktadır. Sorun gençlerimizin önlerini kapatan yabancı futbolcularda. Çoğu genç olan 83 milyonluk nüfusumuzdaki kendi evlatlarımıza önem verilse idi Şenol Güneş Hoca, Milli takımı kurarken sıkıntı çekmeyecekti. İnanıyorum ki Büyük Atatürk'ün Ülkemizi emanet ettiği gençlerimiz birçok alanda olduğu gibi futbolda da çok başarılı olacaklardı, ama ne yazık ki, yıllar önce az sayı ile başlayan ve giderek sayıları artarak devam eden yabancı futbolcu hayranlığı futbolumuzu bu günkü duruma getirmiştir. Türkiye Futbol Federasyonunun görevi kendi çocuklarımızın başarılı olmalarını ve futbolumuzun gelişmesini sağlamaktır, başarıyı yabancı futbolcularda aramak değildir. Yabancı futbolcuların Ülkemizde çok fazla sayıda yer almalarının önünü açan, bu duruma göz yuman, ses çıkarmayan, bu güne kadar gelen, halen görevde olan ve gelecek olan  tüm  Türkiye Futbol Federasyon  Başkanları ve Yönetim Kurulları Üyelerinin sorumlulukları vardır. Bu hatayı yapanları, devam ettirenleri ve ettirecekleri tarih affetmeyecektir.                                                                                                                 

Bahri VRESKALA

 

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım