XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
10.09.2020

İSMAİL AKÇAY YOL KOŞUSUNUN 12'CİSİ YAPILDI


Türk atletizminin gelişmesine sporcu, antrenör, hakem ve yönetici olarak önemli katkıları bulunan ülkemizin de efsanelerinden biri olan Sayın İsmail Akçay adına organize edilen “Yol Koşusu” Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü olan 6 Eylül 2020 tarihinde organize edildi.

2015 yılından beri Altı Eylül Belediyesi Başkanlığı sponsorluğunda geçekleştirilen bu organizasyonun 12.Si, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi ile ilgili gerekli tedbirler alınarak yapıldı. Yarışmaya 43’ü Kadın, 162’si Erkek olmak üzere 205 kişi katıldı.  

Yarışmaya konulan cazip para ödülleri nedeniyle aynı gün saat 07.00’de İzmir’de organize edilen yarı maraton yarışmasına katılan birçok sporcunun bu yarışmaya da katılmış olması da ilginç bulundu. Yarışmayı erkekler katagorisinde Fas kökenli İspanyol atlet Adel Mechaal, 38.41’lik derecesiyle kazandı. İkinciliği 38.50 lik derecesiyle Getaye Gelaw, üçüncülüğü de 39.04 ile Sezgin Ataç elde etti. Kadınlarda kategorisinde ise Etiyopyalı atlet 44.06 ile Shewarge Amare birinci olurken ikinciliği milli atletimiz Fatma Demir 44.43 ile, üçüncülüğü de 46.12 lik derecesiyle Derya Kunur elde etti.

Yarışmanın sunuculuğunu ünlü spor yazarı ve sunucusu Haldun Domaç yaptı. Yarışmadan önce saygı duruşu ve İstiklal marşımız okundu. Açılış konuşması için kürsüye davet edilen Altı Eylül Belediye Başkanı Sayın Hasan Avcı "Covit-19 Pandemisi ile dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan ve bu nedenle zor günler geçirmekte olduğumuz şu günlerde geleneksel hale getirilen “İsmail Akçay Yol Koşusu” için gerekli olan tedbirleri alarak yapıyor olmasından dolayı mutluyum. Bizler planlanan çalışmalarımızı tüm güçlüklere rağmen ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmaksızın gerekli tedbirleri de alarak yapıyor ve yapmaya da devam etmekteyiz. İlimiz ve de ülkemizin medarı iftiharı olan Sayın İsmail Akçay ağabeyimizin adına düzenlenen bu yarışmanın yapılmasına gerekli olan izni veren Valimiz Sayın Hasan Şıldak’a, Atletizm Federasyonuna, Gençlik ve Spor İl Müdürümüze, yarışmaya katılan sporculara ve yaklaşık 20 gündür can siper hane çalışan personelime çok teşekkür ediyorum. Biraz sonra starını vereceğimiz yarışmanın da Fair- Play ölçülerinde,  kazasız ve belasız sonuçlanmasını diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek tamamladı.

Görevlilerin yarışmayı bitirenlere önce su ardından da maske verdiler. Ödül töreninde ödülü veren protokol üyelerinin sporcuları yumruk selamı vererek kutlamaları, kürsüdeki sporcuların da kendilerinin tepsideki ödülleri almış olması kurallara uyma konusunda farkındalık yarattı. Yarışmaya, Atletizm Federasyonu başkanı katılmazken federasyonu temsilen başkan vekili  Ali Aksu ile mesafeler koordinatörü  Halil Akkaş katıldı.  (Ali Aksu’nun ödül törenine katılmamış olması ise yadırgandı.) Eski milli, şampiyon ve rekortmen atlet ve aynı zamanda Federasyon Başkanlığı yapmış olan  Mehmet Terzi ile birçok şampiyon atlet yetiştiren antrenör  Ramazan Kutlu Atletizm Federasyonunca yarışmaya davet edilenlerdi. Ben de Altı Eylül Belediyesi Başkanı Sayın Hasan Avcı’ın davetlisi olarak organizasyona katıldım.

ANLAMLI BİR “VEFA” 

Geçen yıl yarışmanın son 100 metresinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Jandarma subayı merhum Ali Demir için eşi  Aysun Demir’e anlamlı bir vefa örneği gösterildi.. Organizasyona davet edilen ve ödül verdirilen  Aysun Demir, merhum eşinin anılmış olmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek Belediye Başkanı Sayın Hasan Avcı’ya teşekkür etti. Bende Sayın Avcı’yı “iltifat marifete tabidir” sözü doğrultusunda atletizm gönüllüleri adına yaptırmış olduğum plaketi Sayın Haldun Domaç ile birlikte sunarak teşekkür ettik.   

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım