XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
28.07.2020

KULÜPLER BİRLİĞİ’NDEN ÖNEMLİ KARARLAR

*Küme Düşme kaldırılsın, * Kulüplerin içinde olmadığı pazarlığı kabul etmeyiz, * Yabancı oyuncu kararı ertelensin

İSTANBUL (TSA)-Kulüpler Birliği Vakfı, Türk futbolunu ve kulüpleri yakından ilgilendiren bazı önemli konuları ele almak amacıyla bir toplantı yaptı.

Beşiktaş'taki Conrad İstanbul Bosphorus Otel'de düzenlenen toplantının ardından açıklamada bulunan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil, öncelikle 

Beşiktaş'taki Conrad İstanbul Bosphorus Otel'de düzenlenen ve Süper Lig'e yükselen Erzurumspor ile Hatayspor temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantının ardından açıklamada bulunan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil, daha önce 7 kulübün, ligden düşmenin olmaması yönünde bir müracaatı olduğunu, toplantıda Süper Lig'den düşmenin bu sezon olmaması yönünde Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) tavsiye konusunda bir görüş birliği oluştuğunu söyledi. 

TFF’DEN DÜŞMENİN KALDIRILMASINI TALEP EDECEĞİZ

Bu sezon için küme düşmenin kaldırılmasına yönelik talebin, liglerin devam ettiği gerekçesiyle federasyon tarafından daha önce kabul görmediğini hatırlatan Kulüpler Birliği Başkanı, "Toplantıya Yeni Malatyaspor, Kayserispor ve MKE Ankaragücü bu sene ligden düşmenin kaldırılması talebiyle geldiler. Bu konu detaylı olarak kulüpler tarafından paylaşıldı. Kulüplerin tamamı, bu zor süreçte talebin kabul edilebileceğini paylaştı. Kulüpler Birliğinin yaptırım gücü yok, tavsiye konusunda görüş oluştu. Gelecek yıllarda 20 takımın oynayabileceği bir formatın kurulup, kulüplerin daha büyük ekonomik sıkıntı çekmesinin önlenebileceğini düşünüyoruz. Kulüpler Birliği olarak tavsiye kararımızı federasyona ileteceğiz." değerlendirmesinde bulundu.


KULÜPLERİN İÇİNDE OLMADIĞI BİR PAZARLIĞI DOĞRU BULMUYORUZ

Ligin yayıncı kuruluşuyla yapılan görüşmelere değinen Sepil, "Yayıncı kuruluşumuz, pandemi sürecinde yaşanan zorluklarla ilgili indirim talebiyle gelmişti. Bu süreç devam ederken federasyonla yaptığımız toplantıda, bu indirim talebinin görüşülebileceğini ama sadece bu senenin değil önümüzdeki dönemin mevcut kontrat sezonun da tartışılması gerektiğini söyledik. Federasyon başkanı Nihat Özdemir birkaç gün önce beni arayarak, federasyonun bu konuda yayıncı kuruluş ile bir rakamda anlaştığını söyledi. Her ne kadar beklentinin altındaysa da yine de kulüplerin içinde olmadığı pazarlığın Kulüpler Birliği tarafından doğru bulunmadığı kararı alındı. Bundan sonra yapılacak görüşmelerde, vakıf tarafından oluşturulan icra kurulunun yer alması görüşü ortaya çıktı. Kulüplerin en önemli gelir kaynağı sürekli düşürülürken teklifin kabul edilmesi mümkün değil. Her zaman yayıncı kuruluşla görüşmelere hazırız ama ortada mevcut kontrat olduğunu ve uygulanması gerektiğini de federasyona hatırlatırız." şeklinde konuştu.

YABANCI OYUNCU KONUSU ERTELENSİN

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, TFF'nin yabancı oyuncu sınırlamasıyla ilgili gelecek sezona dönük aldığı kararın ertelenmesinden yana olduklarını söyledi.  Federasyonun kararı almadan kulüplerle istişarede bulunmasını rica ettiklerinin altını çizen Sepil, "18 kulüp olarak birçok konuda ortak tavır alabiliyoruz. Burada kulüplerin çok doğal olarak değişik düşünceleri var. Yabancı oyuncu sayısında ortak paydada buluşmuyoruz ama 18 kulüp olarak mevcut kararın çok hızlı alındığını düşünüyoruz. Uygulamanın bu sene yapılmasının kulüplere hiçbir faydası olmadığı gibi kulüplerin zaten zor durumda olan ekonomilerinde yara açacaktır." diye konuştu.

Harcama limiti konusunda da kulüplerin sıkıntı yaşadığına dikkati çeken Sepil, "Bu uygulama nedeniyle birçok kulübün sıkıntıya gireceğini ve mevcut kuralın dünyadaki uygulamalara benzemediğini değerlendirdik. Endişelerimizi federasyona ileteceğiz. Bu konuda da bir icra kurulu tespit ettik. Kurul, yakın zamanda federasyona gidecek ve kulüplerin teklifini görüşecek." şeklinde görüş belirtti.


{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım