XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
15.09.2020

NEDEN? NEDEN?


 

Gazeteci arkadaşım Atilla Türker, Galatasaray’ın transferde menajere verdiği “anormal” rakamı belgeli ortaya koyunca işler karıştı. Hala gazetecilik yapılabiliyor. Beşiktaş’ı ilgilendiren yine benzer, akçalı sıkıntıları da belgelemişti. Tehdit, aşağılama onu sindirmeye çalışanlar oldu elbette. Şimdi de olacaktır.  Her şeyi deniyorlar ama kimse de habere söz konusu olan verilerin gerçek dışı olduğunu kanıtlayamıyor.

Böyle bir durumda ne beklersiniz? İlgili kurumların harekete geçerek en azından bir soruşturma başlatmasını değil mi? Öyle olmuyor. Haberi yapana, “neden yazdın” diye dava açılıyor. Galatasaray haberinde henüz bu kadarı olmadı ama beklenen tepki de gelişmedi. Ayrıca yaşanmayacağını da kimse garanti edemez!

Sıklıkla konuşuyor, yazıyoruz. Sahtekarlık, hırsızlık futbolun kanına işlemiş durumda. Arsızlık, yüzsüzlük de. Kulübün parasını babasının malı gibi harcayıp sonra da ceketini alıp giden utanmazlardan, vergi vermemek için her türlü dalavereyi çevirenlere kadar hepsi sistemin içinde. Maliye Bakanlığı kapılarında yatan, bakanlık merdivenlerini aşındıran onlarca adı yönetici ahlaksızlar gördük. Her ortamda, “sizin her ay maaşından tıkır tıkır vergisi kesilen gariban işçiden ne farkınız var, memurdan, öğretmenden, esnaftan” dedik. Hiç değişmedi bu sıkılmazlık. En yenisini de kısa bir süre önce yaşadık; Futbol Federasyonu, kulüplerin oyuncularına lisans çıkarabilmek için vermek zorunda olduğu “vergi dairelerine, sigortaya borçsuzluk belgesini almaktan bu dönem için vazgeçti. Nasıl olur değil mi? Nasıl buna kalkışırsınız?

Atilla’nın haberine konu olan açıklamaya muhtaç uygulamanın babası, atası haberleri ben ve benim gibi çim sahanın dışına bakmaya meraklı gazeteci arkadaşlarımız yıllarca sıklıkla yaptık ve ödüller kazandık. O dönemlerde yönetici kılıklı adamlar iki sözleşme imzalarlardı oyuncularla. Biri devlete verilen diğeri kendilerinde kalan. Devlete verilen daha küçük miktar gösterildiği için hesaplanacak vergi düşerdi şüphesiz. Alenen vergi kaçakçılığı yapılırdı. Hala devam ediyor görüldüğü kadarıyla! Sadece işler gelişti; “off-shore”lar girdi devreye, kaçakçılık uluslar arasılaştı!

Türkiye’nin en büyük camialarının verdikleri fotoğrafa bakar mısınız?

Söylemekten vazgeçmeyecek ve bıkmayacağız. Futbolumuzun oturduğu zemin uzun zamandır, hırsızlık üzerine..  Devletimizin buna artık dur demesi gerekmiyor mu? Çoktan denmesi gerekmiyor muydu? Bu kadar taviz verilir mi? Nasıl rıza gösteriliyor? Bir yasanın çıkması bu kadar mı zor? Kulüp baskısından devlet çekinir/korkar mı? Devletimizin, siyasetin, adı yönetici geçen çoğu liyakatsiz, gündemden nemalanan arıza tiplerin oluşturabileceği baskıdan çekinme ihtimali var mı? Hele bugünkü Cumhurbaşkanımızın. Vız gelir tırıs gideri ondan öğrenmedi mi bu halk? Neden o zaman? Neden neden göz yumuluyor? Neden yasa çıkmıyor senelerdir? Neden? Neden?  

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım