XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
11.06.2019

ŞAMPİYON GALATASARAY

Cimbom tarihinde 14. kez UEFA Şampiyonlar Ligi’ ne katılma başarısı gösterdi. UEFA Şampiyonlar Ligi’ ne doğrudan katılma hakkı kazanan Galatasaray, yaklaşık 30 Milyon Eur UEFA geliri elde edecek. Elde edilen başarı ile birlikte kasasına koyacağı gelir 450 Milyon TL.

Galatasaray 22. Şampiyonluğunu kazandı.  Spor Toto Süper Lig’ de 2018-2019 sezonunu şampiyon tamamlayarak 22. kez başarıyı tekrarladı. Sarı-kırmızılı takım, formasında 4 yıldız taşıma hakkına sahip tek takım olmayı sürdürüyor.


Sezonun ilk yarısında sakatlıklar ve cezalar ile mücadele eden Galatasaray, liderin 8 puan gerisine düştüğü 2018-2019 Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu’ nun 33. Haftasında Medipol Başakşehir’ i Türk Telekom Stadyumu’ nda 2-1 mağlup ederek 22. Şampiyonluğunu ilan etti. Teknik Direktör Fatih Terim, Galatasaray’ ın başında 8. şampiyonluğunu yaşadı. Fatih Terim, Türkiye’ nin en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktörü ünvanına sahip.


Galatasaray, Süper Lig’ de kazandığı şampiyonlukla önemli gelir elde etti. 2018-2019 sezonu tüm gelirler toplamı 200.8 Milyon TL. Bir önceki sezona göre gelirlerini %18.95 yükseltti. Türkiye Kupası’ ndan 7.3 Milyon TL gelir elde eden Galatasaray, Süper Lig gelirleri ile birlikte toplam 208 Milyon TL gelir elde etti.


Spor-Toto Süper Ligi’ nde şampiyonluğa ulaşan Galatasaray, yayın gelirlerinde de zirvede yer aldı. Yayın gelirlerinde toplam 212.6 Milyon TL kazanç sağladı. Lige giriş parası olarak 38.5 Milyon TL alan Galatasaray, ligde mücadele etmesi ile 68.6 Milyon TL performans primini kasasına ekledi.


Sezonu zirvede bitiren Galatasaray, 36.2 Milyon TL şampiyonluk primi, şampiyonluk sayısı nedeni ile 69.3 Milyon TL gelir elde etti. Hem şampiyonluk hem de Şampiyonlar Ligi’ ne doğrudan katılma payları ile önemli bir gelirin sahibi oldu.


 


Cimbom tarihinde 14. kez UEFA Şampiyonlar Ligi’ ne katılma başarısı gösterdi.
Cimbom tarihinde 14. kez UEFA Şampiyonlar Ligi’ ne katılma başarısı gösterdi.  UEFA Şampiyonlar Ligi’ ne doğrudan katılma hakkı kazanan Galatasaray, yaklaşık 30 Milyon Eur UEFA geliri elde edecek. Elde edilen başarı ile birlikte kasasına koyacağı gelir 450 Milyon TL.


Galatasaray bu sezon transferde de önemli rakamlar kazandı. Sezon içerisinde transfere 25.5 Milyon Eur harcarken, sattığı futbolculardan ise 30.8 Milyon Eur kasasına ekledi.


Galatasaray’ ın mali tablolarını ‘’ Spor Endüstrisinde Uluslararası Marka Olmak-Galatasaray SK’’ başlıklı makalemde sizlerle paylaşmıştım. Özetleyecek olduğumda;


Galatasaray’ ın 30 Kasım 2018 tarihli rapora göre; Grubun Galatasaray Spor Kulübü’ nden 404 Milyon TL ticari alacağı bulunuyor. Dönen varlıkları kısa vadeli borçlarını ödemekte yetersiz ve 717.4 Milyon TL eksi bakiye de. Dönen varlıklar ile kısa vadeli yabancı kaynakların birlikte yorumlanmasının nedeni, kulübün likidite yeterlilik durumunun tespit edilmesi ve net işletme sermayesinin yeterli olup olmadığı sonucuna varılmasıdır. Geçmiş yıl zararının 1.3 Milyar TL olduğu ve söz konusu durum nedeniyle TTK’ nun 376. Maddesi’ ne göre borca batıklık olarak değerlendirilmektedir. Kulübün faaliyetlerinin finansmanında kullandığı özkaynaklar içerisinde maddi duran varlık fonu ve bonservis değerleme bedelini çıkardığımızda 313 Milyon TL özkaynak açığı bulunmaktadır. Gelecek gelirleri üzerinde 743.6 Milyon TL tutarında temlik, teminat, nakit blokaj ve kefalet tesis edildiği görülmektedir. Şirketin ana ortağı olan Dernek aktiflerinde bulunan gayrimenkuller üzerinde 72 Milyon TL tutarında ipotek, Dernek’ in aktifinde bulunan Galatasaray Sportif hisse senetleri üzerinde 246.7 Milyon TL tutarında hisse rehni, Dernek ve üçüncü şahıslar tarafından 35.2 Milyon TL kefalet imzası başta olmak üzere toplam 368.4 Milyon TL tutarında ipotek, hisse rehni, kefalet tesis edildiği görülmektedir.


Galatasaray, Süper Lig’ de kazandığı şampiyonluk geliri ve primlerini finansal kaynağa dönüştürmesi ve etkin bütçe yönetimini uygulaması gerekir. Sürdürülebilir finansal yönetim için kulüp uzun vadeli strateji planı hazırlamalıdır.


Futbol kulüpleri, sportif performanslarını parasal performansa dönüştürdükleri durumda mali güçleri artmakta ve buna bağlı marka değerini de yükseltmektedir. O nedenle futbolda sürdürülebilir başarı stratejisi önemlidir.

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım