XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Türk Spor Ajansı
28.02.2020

SESİMİZİ DUYAN VAR MI?Ülkemizde Futboldan sonra en fazla ilgi gören spor dalı olan Basketbolda (A) Milli Takımlar seviyesinde tehlike çanları çalmaya devam ediyor.
Yabancıların hegemonyasındaki Süper Ligimizde günü kurtarma amacındaki koçlarımızın takımlarında fazla oynama şansı tanımadığı  hatta hiç oynatmadığı yerlilerimizle çıktığımız Avrupa Arenasında adeta yokları oynuyoruz ama yine de "Eski hamam, eski tas" misali inadımızı sürdürüyoruz. Bunun son örneğini, Avrupa Şampiyonası Elemelerinde bir kez daha yaşadık. NBA patentli elit isimlerimizin yanı sıra devşirme ABD'li oyuncularımızın yokluğunda, ligimizdeki yerlilerimizle çıktığımız elemelerde, dünya sıralamasında esamesi bile okunmayan Hollanda'ya sahamızda, İsveç'e ise deplasmanda boyun eğmemizi nasıl kabul edebiliriz, açıkçası bilemiyorum.
Nüfusu neredeyse 90 milyona yaklaşan ülkemizden son yıllarda elit oyuncular çıkaramamanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Hollanda ve İsveç karşısında 5 bilinmezi oynayan yerli oyuncularımızın yaptıkları basit hataları inanın basketbola yeni başlayanlar bile yapmaz. Koç Ufuk Sarıca'nın fundamental eksiklikleri ile bugünlere kadar gelmiş bu oyuncu grubunun hatalarını gidermesi ve sorunu ortadan kaldırabilmesi maalesef imkansız bir seviyeye gelmiş durumda. Beşiktaş futbol takımının yeni Teknik Direktörü Sergen Yalçın'ın, 2-2'lik Trabzonspor beraberliğinin ardından düzenlenen basın toplantısında; "Ben bu saatten sonra forvetlerime nasıl gol atacaklarını öğretemem" şeklindeki açıklaması gibi koç Ufuk Sarıca'nın da oyuncularına nasıl basket atacaklarını temelde öğretecek sihirli bir değneğe sahip değil. Durum böyle olunca da ne yazıktır ki NBA patentli oyuncularımız ile devşirme isimlerimizin Milli Takımımıza dönecek gün ve günlerini adeta iple çeker duruma geliyoruz. Kısaca, onların ellerine bakıyoruz. Yıllardır karşımızdaki bu acı tablo karşısında nedense kimsenin kılı bile kıpırdamıyor.
Defalarca yazdık ve çizdik. Elit oyuncu yetiştirmek ve oyuncularımıza "fundamental" yüklemek için Eski Yugoslavya ekolüne sahip Sırp koçlar getirelim, sözde ve görüntüde var olan Gençler Ligi'ni Milli Takımlarımıza oyuncu yetiştirecek bir fabrika halinde dönüştürelim dedik ama ne anlayan, ne de dinleyen oldu. Çözüm mü istiyorsunuz? Alın işte size çözüm. Sorunları görüp de görmemezlikten gelince ve çözüm yollarına kulak tıkadıkça her defasında başımızı taşlara vurmayı kabulleneceğimizden korkuyorum.
Özellikle Basketbol Federasyonu Başkanı ve Yönetim Kurulu'nun değerli üyelerine sesleniyorum; "SESİMİ DUYAN VAR MI ACABA?"
{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım