XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
01.08.2019

TFF’den Yeni Kulüp Lisans ve FFP Talimatı

TFF yeni Kulüp Lisans ve FFP Talimatı’ nı açıkladı. Yenilenen talimatla birlikte Türk Futbolu’ nda yeni bir dönem başladı.

Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı’ nda önemli değişiklikler yaptı. Türkiye Futbol Federasyonu, kulüp gelir ve gider yönetiminde alınan önlemleri yürürlüğe aldı. Yeni talimatla birlikte, 14 Ocak 2016’ da ki Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı yürürlükten kalktı. 

Yeni maddelerin eklenerek, düzenlemelerin yapıldığı talimata göre, TFF sezonluk denetlemeden sonra takımlara harcama limiti getirecek. Super Lig Kulüpleri 2020-2021 futbol sezonundan itibaren 1 Haziran-31 Mayıs özel hesap dönemine geçecek. Takım harcama limitleri ise 2019-2020 sezonu için TFF tarafından 2 Eylül 2019’ da duyurulacak. Kulüpler ara transfer döneminde bu limitlere uymak durumunda kalacak. Limiti aşan takımlara, mevcutta olan puan silmenin dışında yeni eklenen maddeyle transfer yasağı ve kadro sınırlandırması cezaları uygulanacak.

Kulüpler, bağımsız denetim şirketlerinde incelenerek, TFF tarafından yıl içerisinde denetlenecek.

Takım harcama limitini aşan kulüplere, Kulüp Lisans Kurulu tarafından şu cezalar verilecek:

Yüzde 5’ e kadar aşılması durumunda ‘ İhtar Cezası ’

Yüzde 6-Yüzde 10 arası aşılması durumunda ‘ Kadro Sınırlama Cezası ’

Yüzde 11-Yüzde 15 arası aşılması durumunda ‘ Transfer Yasağı Cezası ‘

Yüzde 16-Yüzde 20 arası aşılması durumunda ‘ 1 Puan Silme Cezası ‘ ve buna ek olarak ‘ Transfer Yasağı’ , ‘ Kadro Sınırlaması ‘ ve ‘ Para Cezası ‘ yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanır.

Yüzde 21-Yüzde 25 aşılması durumunda ‘ 2 Puan Silme Cezası ‘ ve buna ek olarak ‘ Transfer Yasağı ‘, ‘ Kadro Sınırlaması ‘ ile ‘ Para Cezası ‘ yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanır.

Yüzde 26 ve üstü aşılması durumunda ‘ 3 Puan Silme Cezası ‘ ve buna ek olarak ‘ Transfer Yasağı ‘, ‘ Kadro Sınırlaması ‘ ile ‘ Para Cezası ‘ yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanır.

Futbol, dünyanın büyük bir bölümünde olduğu gibi Türkiye’ de de bir endüstri halinde. Futbol ekonomisinden daha fazla pay almak isteyen kulüpler, ilk önce mevcut dağıtım modellerini daha iyi seviyeye çıkararak, ligleri rekabet edilebilir duruma getirmeli. Kulüpleri iflasa sürükleyen en büyük etkenlerden biri yüksek transfer politikalarıdır. Gelirleri giderlerini karşılayamayan kulüplerin finansman açıklarını banka kredileriyle karşılamaları, kulüpleri darboğaza girmelerine neden oluyor. Kulüplerin faaliyetlerinden elde ettikleri gelirler, anlık nakit ihtiyaçlarını karşılamakta, kısa ve uzun vadeli yükümlülükleri ödeyemşyor. Yükümlülüklerini ödeyebilecek artı bir sermaye birikimi sağlayamamaları, kulüplerin kredi faiz yükünün altında ezilmesine neden oluyor.

TFF’ nin bu nedenle eski Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı’ nı yürürlükten kaldırarak, önemli değişiklikler yaptığı talimatı yayınladı. Yapılan değişiklikler Kulüplerin bilançolarına olumlu yansır mı? Hep birlikte göreceğiz.

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım